:Længde: 4-6 mm. Lårene er overvejende sorte, skinnebenene og fødderne er gule, sidstnævnte dog ofte mørkere mod spidsen. Følehornene er sorte med gul rod. Hovedet er sort. Pronotum er lidt bredere end langt med retvinklede baghjørner, meget svagt tilsmalnet fremefter og rødgult med et sort længdebånd på midten, der går fra bagranden til forranden. Dækvingerne er gule med ret opretstående behåring.
:Den er nært beslægtet med Rhagonycha testacea, som dog let adskilles ved at også lårene er gule. I øvrigt har den lysere følehorn.
Cantharis decipiens ligner også en del, men den adskilles let ved at kun baglårene er sorte, mens mellem- og forlår er gule. I øvrigt er hovedet gult fortil, pronotum har afrundede baghjørner og det sorte midtparti er udvidet bagtil, ikke nær midten som hos Rhagonycha nigriventris
Udbredelse
:Arten er fundet i alle landsdele og er almindelig.
Hvornår ses den?
:Maj-juli.
Tidsmæssig fordeling
af Rhagonycha limbata baseret på Naturbasens observationer:
:Blødvinger tilbringer vinteren som store larver - sneorm - som gerne træffes oven på sneen i milde perioder, formentlig fordi det er en let fremkommelig vandringsvej. Larverne såvel som de voksne lever som rovdyr.
De voksne biller flyver tungt og er ganske lette at fange. De tilbringer megen tid i f.eks. skærmblomster, hvor de går på jagt og parrer sig.
Levested
:På enge, overdrev og lignende. Ofte nær skov. Kan også findes i haver og parker.
Definition: Arter, for hvilke Danmark på et eller andet tidspunkt i artens livscyklus rummer en så stor del af Jordens totale bestand, at vi har et særligt nationalt ansvar for artens beskyttelse. Kategorien kan deles i to underkategorier: ynglende arter (AY) og trækkende arter (AT). Denne inddeling er begrundet i, at Danmark har et stort antal vigtige rasteområder for adskillige trækkende fuglearter, og at Danmark derfor har et særligt ansvar for disse fuglearter i træktiden.
Kriterier: I Danmark regnes en art som national ansvarsart (A, AY eller AT) når det vurderes, at mindst 20 % af Jordens samlede bestand på et eller andet tidspunkt opholder sig i landet, eller hvis arten globalt betragtes som sjælden.
Den danske flora rummer en lang række arter knyttet til lysåbne, næringsfattige naturarealer, der er følsomme overfor negative ændringer af deres levesteder. Artsscoren er et mål for denne følsomhed
Følsomme arter kaldes stjernearter. De omfatter arter med en artsscore på 4, der er lidt følsomme, og arter med artsscore 5, der er følsomme over for kulturpåvirkning i form af næringspåvirkning, afvanding, omlægning eller tilgroning.
Meget følsomme arter kaldes tostjernearter. Det er arter med en artscore på 6, der er meget følsomme, og arter med artsscore 7, der er ekstremt følsomme over for kulturpåvirkning i form af næringspåvirkning, afvanding, omlægning eller tilgroning.
Tostjernearterne findes fortrinsvis på uforstyrrede naturarealer og kan ses som en slags indikatorarter for truet natur. Arealer med mange meget følsomme plantearter vil typisk også kunne indeholde truede arter fra andre grupper af organismer.