Se alle 

 ID-billeder

  • Fotograf: Finn Lillethorup
    Foto: Finn Lillethorup
  • Fotograf: Finn Lillethorup
    Foto: Finn Lillethorup
  • Fotograf: Torben  Hvid
    Foto: Torben Hvid

Atlas

: Brun Pletvinge overvåges i Atlasprojektet Danmarks Dagsommerfugle

Kendetegn

: Vingefang: 35-45 mm. Den mørke vingeoverside er dækket af små orange felter, både på for- og bagvingerne. Man kan også sige at de har et net-mønster. Forvingeundersiden har et meget takket søm, og - modsat de fleste andre pletvinger - tydelige, sorte tegninger. Bagvingeundersiden er dækket af diverse kantede felter i brunt, orange, hvidt og sort. Brun pletvinge har ingen sorte pletter.

Larven lever selskabeligt, i spind og er sort med okkerfarvede tornvorter, som er forgrenede. Samtidig er den hvidt "perlebesat" på huden. Hovedet er sort (gennem hele larvetiden) - dog også hvidpletter som huden.

Brun Pletvinge
Bedste identifikationsfoto udvalgt af Naturbasen medlemmer
Foto: Magnus Andersen

Variation

: Udover en sjælden variation, hvor vingerne er helt sorte, med kun en enkelt række af orange felter, og en anden, hvor vingerne er næsten helt orange, er der ikke den store variation blandt de danske individer.

Forveksling

: Brun pletvinge let kan forveksles med okkergul pletvinge, mørk pletvinge, og til dels hedepletvinge.

Okkergul pletvinge har pletter i ydrefeltet på bagvingerne (den anden yderste række orange felter), hvilket brun pletvinge ikke har, og en lysere og mere okkergul-orange vingeoverside, hvor brun pletvinges er mere brunlig.

Mørk pletvinge er den mest lignende, men denne har mere mørkt end orange, hvilket er det modsatte at brun pletvinge. Mørk pletvinge lever i Danmark kun i Børstingerød Mose og ved Egelund (Bastrup Sø).

Brun pletvinge kan også forveksles med hedepletvinge, som dog er mere kontrastrig og i flere nuancer, med lyse felter, hvilket brun pletvinge ikke har. Hedepletvinge har også pletter i ydrefeltet på bagvingerne (den anden yderste række orange felter), hvilket brun pletvinge ikke har.

Kan let adskilles fra perlemorsommerfuglene, da de ikke har net-mønsteret, men i stedet mange sorte pletter, hvilket brun pletvinge ikke har.

Larven kan i begyndelsen forveksles med okkergul pletvinge (- som dog senere udvikler et brunt- og senere et skrigerødt hoved. Ligeledes skifter okkergul pletvinges tornvorter til sorte).

Udbredelse

: Brun pletvinge har tidligere haft mange gode bestande i Nord- og Midtsjælland, men forsvandt fra Midtsjælland i 1959 (Skellebjerg) og Nordsjælland i 1987 (Gribskov). Den havde tidligere gode bestande i (især) Asserbo- og Tisvilde-områderne (indtil 1973), Gribskov (indtil 1987), og i Jægerspris Nordskov (indtil 1978).

På Fyn, Bornholm, og Lolland-Falster er den aldrig truffet, på Læsø er den fundet indblæst én gang i 1992.

I Jylland findes brun pletvinge stadig mange steder, selvom den også her er i stor tilbagegang. Den er derved helt forsvundet fra Sønderjylland og Vestjylland, og i Nordjylland findes den nu kun i Hammer Bakker ved Ålborg. I Nordvestjylland har den holdt stand omkring Flyndersø på Skive-egnen, og her er den især talrig på Hjelm Hede. På Djursland findes den på mange smålokaliteter i Løvenholm Skov og Fjeld Skov. De bedste danske bestande findes omkring Salten Langsø og Mossø ved Ry, hvor den på de bedste lokaliteter kan opleves i hundredsvis.

Med tilbagegangen af brun pletvinge i Danmark, er det endnu en gang vores intensivt drevne landbrug der er hovedsynderen, og især gyllespredningen om foråret er en trussel, da meget af gyllen driver med vinden ind i skovene, hvor den får græs og brændenælder (gødningselskende planter) til at kvæle brun pletvinges foderplanter.

Brun Pletvinge - udbredelseskort

Hvornår ses den?

: Flyvningen starter typisk sidst i maj til start juli. En meget sjælden og fåtallig 2. generation flyver fra slut juli til september. Larven kan findes overvintrende fra juli til sidst i maj.

Tidsmæssig fordeling

af Brun Pletvinge baseret på Naturbasens observationer:
Brun Pletvinge - ugentlig fordeling
Se også månedlig fordeling

Brun Pletvinge - månedlig fordeling

Biologi

: I deres søgen efter hunner, flyver hannerne lavt over vegetationen i zigzag, mens de undertiden stopper op for at søge føde, i form af blomsternektar. Hvor arten forekommer, findes den ofte talrigt.

Larven lever på almindelig kohvede og lancet-vejbred. Til at begynde med i fællesspind, men disse forlades inden overvintringen.

Levested

: I Danmark typisk åbne skovlysninger og skovenge.
Litteratur brugt til denne beskrivelse
Per Stadel Nielsen: Den lille Grå, 2000.

De senest indberettede arter i Naturbasen: