:Bladene er helt rendede, ikke skedeformet sammenvokset i spidsen som hos den meget lignende Alm. Guldstjerne (Gagea lutea).Desuden er bladfarven blågrøn i modsætning til Alm. G , som har friskgrøn farve.
Planten er ofte vinrødt anløben forneden.
Gult støvfang (grønt hos Alm. Guldstjerne).
Vigtigt kendetegn: næsten altid med 2 nye hvidlige løg, der stritter ud fra det gamle.
:Den er ikke altid vinrødt anløben forneden. Bladene i reglen noget smallere end hos Alm. Guldstjerne.
Forveksling
:Forveksles let med Alm. Guldstjerne, og er derfor sikkert ret hyppigt overset. Se beskrivelsen af forvekslingsmuligheder under omtalen ved Almindelig Guldstjerne.
Udbredelse
:Hist og her på Lolland, Falster og Møn - ellers sjælden.
(Har ganske talrig forekomst Sebbersund/Sebberkloster/Sebber Kirke - talrig udenfor som indenfor kirkegården , Valsted ( 2 fjerne bestande ) og Barmer , Farstrup (kirkedige) (Nibe)samt Løgstør)
Hvornår ses den?
:Blomstrer i april-maj, og er lidet iøjnefaldende uden for blomstringstiden. Visner hen i løbet af juni.
Tidsmæssig fordeling
af Eng-Guldstjerne baseret på Naturbasens observationer:
Definition: Arter, for hvilke Danmark på et eller andet tidspunkt i artens livscyklus rummer en så stor del af Jordens totale bestand, at vi har et særligt nationalt ansvar for artens beskyttelse. Kategorien kan deles i to underkategorier: ynglende arter (AY) og trækkende arter (AT). Denne inddeling er begrundet i, at Danmark har et stort antal vigtige rasteområder for adskillige trækkende fuglearter, og at Danmark derfor har et særligt ansvar for disse fuglearter i træktiden.
Kriterier: I Danmark regnes en art som national ansvarsart (A, AY eller AT) når det vurderes, at mindst 20 % af Jordens samlede bestand på et eller andet tidspunkt opholder sig i landet, eller hvis arten globalt betragtes som sjælden.
Den danske flora rummer en lang række arter knyttet til lysåbne, næringsfattige naturarealer, der er følsomme overfor negative ændringer af deres levesteder. Artsscoren er et mål for denne følsomhed
Følsomme arter kaldes stjernearter. De omfatter arter med en artsscore på 4, der er lidt følsomme, og arter med artsscore 5, der er følsomme over for kulturpåvirkning i form af næringspåvirkning, afvanding, omlægning eller tilgroning.
Meget følsomme arter kaldes tostjernearter. Det er arter med en artscore på 6, der er meget følsomme, og arter med artsscore 7, der er ekstremt følsomme over for kulturpåvirkning i form af næringspåvirkning, afvanding, omlægning eller tilgroning.
Tostjernearterne findes fortrinsvis på uforstyrrede naturarealer og kan ses som en slags indikatorarter for truet natur. Arealer med mange meget følsomme plantearter vil typisk også kunne indeholde truede arter fra andre grupper af organismer.