Observation af Lille Natpåfugleøje

Indberettet af: Finn Krone
33 visninger
24. juni 2017


Lille Natpåfugleøje (Saturnia pavonia) 3 larver


Sjælland



Lille Natpåfugleøje (Saturnia pavonia)
Foto: Finn Krone

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Fliget Brombær (Rubus laciniatus)
Fliget Brombær
Rubus laciniatus
Rød Arve (Anagallis arvensis)
Rød Arve
Anagallis arvensis
Blågrøn Star (Carex flacca)
Blågrøn Star
Carex flacca
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Tigerskyggebille (Diaperis boleti)
Tigerskyggebille
Diaperis boleti
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Stor Snerretæge (Polymerus unifasciatus)
Stor Snerretæge
Polymerus unifasciatus
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Apion ononis (Apion ononis)
Apion ononis
Enicmus transversus (Enicmus transversus)
Enicmus transversus
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Stor Grøn Løvgræshoppe (Tettigonia viridissima)
Stor Grøn Løvgræshoppe
Tettigonia viridissima
Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
Rødbrun Græstæge
Leptopterna ferrugata
Melanotus sp. (Melanotus sp.)
Melanotus sp.
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Elachista albifrontella (Elachista albifrontella)
Elachista albifrontella
Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
Lucernetæge
Adelphocoris lineolatus
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Cantharis figurata (Cantharis figurata)
Cantharis figurata
Ørepilcikade (Idiocerus lituratus)
Ørepilcikade
Idiocerus lituratus
Klitnymfetæge (Himacerus major)
Klitnymfetæge
Himacerus major
Dværgblomstertæge (Chlamydatus pullus)
Dværgblomstertæge
Chlamydatus pullus
Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
Kornet Ådselbille
Silpha tristis
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Macropsis sp. (Macropsis sp.)
Macropsis sp.
Coleophora sp. (Coleophora sp.)
Coleophora sp.
Bryotropha terrella (Bryotropha terrella)
Bryotropha terrella
Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
Lille Stråtæge
Myrmus miriformis
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Egecikade (Iassus lanio)
Egecikade
Iassus lanio
Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
Gulstribet Egetæge
Miris striatus
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
Birkeknopmøl
Argyresthia brockeella
Enkelt V Blomstertæge (Deraeocoris flavilinea)
Enkelt V Blomstertæge
Deraeocoris flavilinea
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Fliget Brombær (Rubus laciniatus)
Fliget Brombær
Rubus laciniatus
Kegle-Vokshat (Hygrocybe conica var. conica)
Kegle-Vokshat
Hygrocybe conica var. conica
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Tobåndet Hvepsesvirreflue (Chrysotoxum bicinctum)
Tobåndet Hvepsesvirreflue
Chrysotoxum bicinctum
Strittende Ellemøl (Stathmopoda pedella)
Strittende Ellemøl
Stathmopoda pedella
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Dryomyza anilis (Dryomyza anilis)
Dryomyza anilis
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
Anthonomus pedicularius
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Kattehaletæge (Adelphocoris ticinensis)
Kattehaletæge
Adelphocoris ticinensis
Atlaskspinder (Leucoma salicis)
Atlaskspinder
Leucoma salicis
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Elle-Bladmåler (Hydriomena impluviata)
Elle-Bladmåler
Hydriomena impluviata
Gul Båndugle (Noctua fimbriata)
Gul Båndugle
Noctua fimbriata
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Poppelblomstertæge (Sthenarus rotermundi)
Poppelblomstertæge
Sthenarus rotermundi
Lille Vinsværmer (Deilephila porcellus)
Lille Vinsværmer
Deilephila porcellus
Tremulicerus distinguendus (Tremulicerus distinguendus)
Tremulicerus distinguendus
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Poppelsværmer (Laothoe populi)
Poppelsværmer
Laothoe populi
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Tjørne-Pelsugle (Acronicta strigosa)
Tjørne-Pelsugle
Acronicta strigosa
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Axylia putris
Humlerodæder (Hepialus humuli)
Humlerodæder
Hepialus humuli
Syrenmåler (Apeira syringaria)
Syrenmåler
Apeira syringaria
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Vikkeugle (Lygephila pastinum)
Vikkeugle
Lygephila pastinum
Dådyr (Dama dama)
Dådyr
Dama dama
Brunrodsnudebille (Cionus scrophulariae)
Brunrodsnudebille
Cionus scrophulariae
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Atlaskspinder (Leucoma salicis)
Atlaskspinder
Leucoma salicis
Bynke-Dværgmåler (Eupithecia succenturiata)
Bynke-Dværgmåler
Eupithecia succenturiata
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Hårfliget Vandranunkel (Ranunculus aquatilis var. diffusus)
Hårfliget Vandranunkel
Ranunculus aquatilis var. diffusus
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Tofarvet Prydvinge (Oecophora bractella)
Tofarvet Prydvinge
Oecophora bractella
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Metalkugleguldhveps (Pseudomalus auratus)
Metalkugleguldhveps
Pseudomalus auratus
Crambus lathoniellus (Crambus lathoniellus)
Crambus lathoniellus
Almindelig Vandranunkel (Ranunculus aquatilis var. aquatilis)
Almindelig Vandranunkel
Ranunculus aquatilis var. aquatilis
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Lucernegnaver (Hypera postica)
Lucernegnaver
Hypera postica
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Polydrusus formosus (Polydrusus formosus)
Polydrusus formosus
Hasselknopvikler (Epinotia tenerana)
Hasselknopvikler
Epinotia tenerana
Kommentar til turen:
  • BioBlitz Saksfjed, formidlett af FugleVærnsFonden, arrangeret af Allan Gudio Nielsen. Tak for en spændende tur.

De senest indberettede arter i Naturbasen: