Observation af Eng-Klaseskærm

Indberettet af: Yvonne Engmann
4 visninger
23. juli 2020


Eng-Klaseskærm (Oenanthe lachenalii) fåtallig blomstrende


Sjælland


www.fugleognatur.dk...show_message



Eng-Klaseskærm (Oenanthe lachenalii)
Foto: Yvonne Engmann
Eng-Klaseskærm (Oenanthe lachenalii)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Skov-Burre (Arctium nemorosum)
Skov-Burre
Arctium nemorosum
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Skov-Skræppe (Rumex sanguineus)
Skov-Skræppe
Rumex sanguineus
Stikkelsbær (Ribes uva-crispa)
Stikkelsbær
Ribes uva-crispa
Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
Almindelig Gedehams
Vespula vulgaris
Vej-Pileurt (Polygonum aviculare)
Vej-Pileurt
Polygonum aviculare
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Eng-Rævehale (Alopecurus pratensis)
Eng-Rævehale
Alopecurus pratensis
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Baldrian sp. (Valeriana sp.)
Baldrian sp.
Valeriana sp.
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Honningurt (Phacelia tanacetifolia)
Honningurt
Phacelia tanacetifolia
Almindelig Hirse (Panicum miliaceum)
Almindelig Hirse
Panicum miliaceum
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Blod-Kløver (Trifolium incarnatum)
Blod-Kløver
Trifolium incarnatum
Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )
Fersken-Pileurt
Persicaria maculosa
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Kær-Svinemælk (Sonchus palustris)
Kær-Svinemælk
Sonchus palustris
Jordbær-Kløver (Trifolium fragiferum)
Jordbær-Kløver
Trifolium fragiferum
Almindelig Knopurt (Centaurea jacea)
Almindelig Knopurt
Centaurea jacea
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Stivhåret Ranunkel (Ranunculus sardous)
Stivhåret Ranunkel
Ranunculus sardous
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Mark-Tusindgylden (Centaurium erythraea var. erythraea)
Mark-Tusindgylden
Centaurium erythraea var. erythraea
Gul Frøstjerne (Thalictrum flavum)
Gul Frøstjerne
Thalictrum flavum
Vellugtende Gulaks (Anthoxanthum odoratum)
Vellugtende Gulaks
Anthoxanthum odoratum
Hjertegræs (Briza media)
Hjertegræs
Briza media
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Almindelig Kællingetand (Lotus corniculatus)
Almindelig Kællingetand
Lotus corniculatus
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Strand-Vejbred (Plantago maritima)
Strand-Vejbred
Plantago maritima
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Seksplettet Køllesværmer (Zygaena filipendulae)
Seksplettet Køllesværmer
Zygaena filipendulae
Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
Larinus turbinatus
Femplettet Køllesværmer (Zygaena lonicerae)
Femplettet Køllesværmer
Zygaena lonicerae
Liden Klokke (Campanula rotundifolia)
Liden Klokke
Campanula rotundifolia
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Vellugtende Kamille (Matricaria recutita)
Vellugtende Kamille
Matricaria recutita
Skærm-Vortemælk (Euphorbia helioscopia)
Skærm-Vortemælk
Euphorbia helioscopia
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Klæger ubest. (Tabanidae indet.)
Klæger ubest.
Tabanidae indet.
Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
Rejnfangalmyg
Rhopalomyia tanaceticola
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Bjerg-Rørhvene (Calamagrostis epigejos)
Bjerg-Rørhvene
Calamagrostis epigejos
Kejserkåbe (Argynnis paphia)
Kejserkåbe
Argynnis paphia
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Bølget Bunke (Deschampsia flexuosa)
Bølget Bunke
Deschampsia flexuosa
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Farve-Reseda (Reseda luteola)
Farve-Reseda
Reseda luteola
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Vild Løg (Allium oleraceum)
Vild Løg
Allium oleraceum
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Kæmpe-Svingel (Festuca gigantea)
Kæmpe-Svingel
Festuca gigantea
Strand-Krageklo (Ononis spinosa ssp. maritima)
Strand-Krageklo
Ononis spinosa ssp. maritima
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Læge-Baldrian (Valeriana officinalis)
Læge-Baldrian
Valeriana officinalis
Knoldet Mjødurt (Filipendula vulgaris)
Knoldet Mjødurt
Filipendula vulgaris
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Blød Hejre (Bromus hordeaceus ssp. hordeaceus)
Blød Hejre
Bromus hordeaceus ssp. hordeaceus
Eng-Rapgræs, s.str. (Poa pratensis ssp. pratensis)
Eng-Rapgræs, s.str.
Poa pratensis ssp. pratensis
Mark-Frytle (Luzula campestris)
Mark-Frytle
Luzula campestris
Vild Løg (Allium oleraceum)
Vild Løg
Allium oleraceum
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Bleg Pragtvåbenflue (Stratiomys singularior)
Bleg Pragtvåbenflue
Stratiomys singularior
Hypera sp. (Hypera sp.)
Hypera sp.
Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
Tagrørglasmide
Steneotarsonemus phragmitidis
Gåsefod sp. (Chenopodium sp.)
Gåsefod sp.
Chenopodium sp.
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Gåsefod sp. (Chenopodium sp.)
Gåsefod sp.
Chenopodium sp.
Rosenrust (Phragmidium mucronatum)
Rosenrust
Phragmidium mucronatum
Sand-Vikke (Vicia villosa ssp. villosa)
Sand-Vikke
Vicia villosa ssp. villosa
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Stribet Kløver (Trifolium striatum)
Stribet Kløver
Trifolium striatum
Vinget Perikon (Hypericum tetrapterum)
Vinget Perikon
Hypericum tetrapterum
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Chrysolina varians (Chrysolina varians)
Chrysolina varians
Almindelig Guldklæg (Chrysops relictus)
Almindelig Guldklæg
Chrysops relictus
Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
Bladhveps ubest.
Tenthredinidae indet.
Trenervet Snerre (Galium boreale)
Trenervet Snerre
Galium boreale
Knold-Ranunkel (Ranunculus bulbosus)
Knold-Ranunkel
Ranunculus bulbosus
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
Sekstenplettet Mariehøne
Halyzia sedecimguttata
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Asiorestia sp. (Asiorestia sp.)
Asiorestia sp.
Kommentar til turen:
  • Hyggelig tur samme med Finn Krone og Ebbe Kristensen

De senest indberettede arter i Naturbasen: