Observation af Småblomstret Balsamin

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
3. oktober 2021


Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora) hist og her afblomstrede


Hovedstaden



Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Elmecikade (Ribautiana ulmi)
Elmecikade
Ribautiana ulmi
Kratløber (Carabus nemoralis)
Kratløber
Carabus nemoralis
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
Pleuroceras pseudoplatani
Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
Stor Ahornbladlus
Drepanosiphum platanoidis
Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
Rødlilla Sejskive
Ascocoryne sarcoides
Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
Stor Ahornbladlus
Drepanosiphum platanoidis
Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
Sodfarvet Skærmhat
Pluteus cervinus
Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
Blomsterkøllebille
Cychramus luteus
Praon sp. (Praon sp.)
Praon sp.
Aphelinus thomsoni (Aphelinus thomsoni)
Aphelinus thomsoni
Valnød (Juglans regia)
Valnød
Juglans regia
Phytoliriomyza melampyga (Phytoliriomyza melampyga)
Phytoliriomyza melampyga
Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
Phyllonorycter joannisi
Finsprukken Rørhat (Xerocomellus cisalpinus)
Finsprukken Rørhat
Xerocomellus cisalpinus
Almindelig Gulskive (Bisporella citrina)
Almindelig Gulskive
Bisporella citrina
Valenzuela sp. (Valenzuela sp.)
Valenzuela sp.
Vincenzellus ruficollis (Vincenzellus ruficollis)
Vincenzellus ruficollis
Langhornet Fladbille (Uleiota planata)
Langhornet Fladbille
Uleiota planata
Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
Sorthovedet Kardinalbille
Pyrochroa coccinea
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
Sveden Sodporesvamp
Bjerkandera adusta
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
Skællet Stilkporesvamp
Polyporus squamosus
Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
Kæmpeporesvamp
Meripilus giganteus
Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
Foranderlig Stilkporesvamp
Polyporus leptocephalus
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Plante ubest. (Plantae indet.)
Plante ubest.
Plantae indet.
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Hvidbuget Baldakinspinder (Neriene peltata)
Hvidbuget Baldakinspinder
Neriene peltata
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Almindelig Hulsvøb (Chaerophyllum temulum)
Almindelig Hulsvøb
Chaerophyllum temulum
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Douglasgran (Pseudotsuga menziesii)
Douglasgran
Pseudotsuga menziesii
Douglasgranlus (Adelges cooleyi)
Douglasgranlus
Adelges cooleyi
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
Nedsænket Kulbær
Hypoxylon petriniae
Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
Glimmer-Blækhat
Coprinellus micaceus
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Neriene sp. (Neriene sp.)
Neriene sp.
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Hygromia cinctella (Hygromia cinctella)
Hygromia cinctella
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
Almindelig Birketæge
Elasmucha grisea
Hindbærminérbladhveps (Metallus albipes)
Hindbærminérbladhveps
Metallus albipes
Phyllonorycter oxyacanthae (Phyllonorycter oxyacanthae)
Phyllonorycter oxyacanthae
Bøgens Nøjsomme Møl (Incurvaria koerneriella)
Bøgens Nøjsomme Møl
Incurvaria koerneriella
Bugtet Bøgedværgmøl (Stigmella tityrella)
Bugtet Bøgedværgmøl
Stigmella tityrella
Phyllonorycter tristrigella (Phyllonorycter tristrigella)
Phyllonorycter tristrigella
Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
Acericerus heydenii
Proteinus brachypterus (Proteinus brachypterus)
Proteinus brachypterus
Autalia impressa (Autalia impressa)
Autalia impressa
Lille Pudefoldsnegl (Macrogastra plicatula)
Lille Pudefoldsnegl
Macrogastra plicatula
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Lordithon exoletus (Lordithon exoletus)
Lordithon exoletus
Atheta castanoptera (Atheta castanoptera)
Atheta castanoptera
Atheta crassicornis (Atheta crassicornis)
Atheta crassicornis
Bisnius fimetarius (Bisnius fimetarius)
Bisnius fimetarius
Autalia longicornis (Autalia longicornis)
Autalia longicornis
Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
Glimmerbøsse
Meligethes aeneus

De senest indberettede arter i Naturbasen: