Observation af Toplettet Seglvinge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
4. september 2021


Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria) 2 Imago


Sjælland



Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Brandmus (Apodemus agrarius)
Brandmus
Apodemus agrarius
Toplettet Urtetæge (Stagonomus bipunctatus)
Toplettet Urtetæge
Stagonomus bipunctatus
Pimpla rufipes (Pimpla rufipes)
Pimpla rufipes
Agramma laetum (Agramma laetum)
Agramma laetum
Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
Cymus melanocephalus
Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
Mat Spydsvirreflue
Baccha elongata
Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
Stygnocoris fuligineus
Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
Skovkanttæge
Rhopalus subrufus
Eurhadina concinna (Eurhadina concinna)
Eurhadina concinna
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Caloptilia elongella (Caloptilia elongella)
Caloptilia elongella
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Phyllonorycter strigulatella (Phyllonorycter strigulatella)
Phyllonorycter strigulatella
Clerks Minérmøl (Lyonetia clerkella)
Clerks Minérmøl
Lyonetia clerkella
Agromyza alnibetulae (Agromyza alnibetulae)
Agromyza alnibetulae
Sen Birkeminérbladhveps (Scolioneura betuleti)
Sen Birkeminérbladhveps
Scolioneura betuleti
Firplettet Birkeminérbladhveps (Fenusa pumila)
Firplettet Birkeminérbladhveps
Fenusa pumila
Aulagromyza tremulae (Aulagromyza tremulae)
Aulagromyza tremulae
Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
Aspegalmide
Phyllocoptes populi
Aspeseglvikler (Ancylis laetana)
Aspeseglvikler
Ancylis laetana
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Cryptophagus lycoperdi (Cryptophagus lycoperdi)
Cryptophagus lycoperdi
Markskarnbasse (Geotrupes spiniger)
Markskarnbasse
Geotrupes spiniger
Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
Skovådselgraver
Nicrophorus investigator
Tipula fulvipennis (Tipula fulvipennis)
Tipula fulvipennis
Dicyrtomina minuta (Dicyrtomina minuta)
Dicyrtomina minuta
Skovfirben (Zootoca vivipara)
Skovfirben
Zootoca vivipara
Spids Øjentrøst (Euphrasia stricta var. stricta)
Spids Øjentrøst
Euphrasia stricta var. stricta
Tørst (Frangula alnus)
Tørst
Frangula alnus
Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
Tenuiphantes sp.
Birke-Skørhat (Russula claroflava)
Birke-Skørhat
Russula claroflava
Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
Kanel-Støvrør
Tubifera ferruginosa
Purpurbroget Skørhat (Russula undulata)
Purpurbroget Skørhat
Russula undulata
Aceria dispar (Aceria dispar)
Aceria dispar
Bucculatrix frangutella (Bucculatrix frangutella)
Bucculatrix frangutella
Evergestis extimalis (Evergestis extimalis)
Evergestis extimalis
Sandugle (Euxoa cursoria)
Sandugle
Euxoa cursoria
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Asketandmåler (Ennomos fuscantaria)
Asketandmåler
Ennomos fuscantaria
Stor Tandmåler (Ennomos autumnaria)
Stor Tandmåler
Ennomos autumnaria
Efterårs-Mosaikguldsmed (Aeshna mixta)
Efterårs-Mosaikguldsmed
Aeshna mixta
Snerresværmer (Hyles gallii)
Snerresværmer
Hyles gallii
Streg-Jordugle (Euxoa obelisca)
Streg-Jordugle
Euxoa obelisca
Grå Fyrremåler (Thera obeliscata)
Grå Fyrremåler
Thera obeliscata
Kølleugle (Acronicta alni)
Kølleugle
Acronicta alni
Chokoladebrun Frugtbladvikler (Pandemis heparana)
Chokoladebrun Frugtbladvikler
Pandemis heparana
Frugttræ-Barkmåler (Peribatodes rhomboidaria)
Frugttræ-Barkmåler
Peribatodes rhomboidaria
Rosenbjørn (Miltochrista miniata)
Rosenbjørn
Miltochrista miniata
Nåleskovs-Måler (Hylaea fasciaria)
Nåleskovs-Måler
Hylaea fasciaria
Klematismåler (Melanthia procellata)
Klematismåler
Melanthia procellata
Askegrå Lavspinder (Eilema griseola)
Askegrå Lavspinder
Eilema griseola
Brombær-Guldugle (Cirrhia icteritia)
Brombær-Guldugle
Cirrhia icteritia
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Blåt Ordensbånd (Catocala fraxini)
Blåt Ordensbånd
Catocala fraxini
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
Dromedarspinder
Notodonta dromedarius
Vinterkarsehalvmøl (Evergestis pallidata)
Vinterkarsehalvmøl
Evergestis pallidata
Tvivlsom Mus (Hoplodrina ambigua)
Tvivlsom Mus
Hoplodrina ambigua
Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
Blyantsugle
Amphipyra tragopoginis
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Luperina testacea
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Bedeugle (Anarta trifolii)
Bedeugle
Anarta trifolii
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Amphipyra pyramidea
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Bunkeugle (Tholera cespitis)
Bunkeugle
Tholera cespitis
Humleugle (Hypena rostralis)
Humleugle
Hypena rostralis
Cirkel-Jordfarveugle (Agrochola circellaris)
Cirkel-Jordfarveugle
Agrochola circellaris
Mældeugle (Trachea atriplicis)
Mældeugle
Trachea atriplicis
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Gulmærket Glansugle (Xestia xanthographa)
Gulmærket Glansugle
Xestia xanthographa
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Brun Skælrørhat (i bred betydning) (Leccinum scabrum (sensu lato.))
Brun Skælrørhat (i bred betydning)
Leccinum scabrum (sensu lato.)
Orange Skælrørhat (Leccinum versipelle)
Orange Skælrørhat
Leccinum versipelle
Peberrørhat (Chalciporus piperatus)
Peberrørhat
Chalciporus piperatus
Limonia flavipes (Limonia flavipes)
Limonia flavipes
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Stor Galæblehveps (Cynips quercusfolii)
Stor Galæblehveps
Cynips quercusfolii
Græshårmyg (Dilophus febrilis)
Græshårmyg
Dilophus febrilis
Stor Vandkær (Hydrophilus piceus)
Stor Vandkær
Hydrophilus piceus
Ligrøver (Necrodes littoralis)
Ligrøver
Necrodes littoralis
Knapgalhveps (Neuroterus numismalis)
Knapgalhveps
Neuroterus numismalis
Kybos sp. (Kybos sp.)
Kybos sp.
Cassida vittata (Cassida vittata)
Cassida vittata
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Fyrremåler (Bupalus piniaria)
Fyrremåler
Bupalus piniaria
Sort Hårrovflue (Tolmerus atricapillus)
Sort Hårrovflue
Tolmerus atricapillus
Maskesvirreflue sp. (Paragus sp.)
Maskesvirreflue sp.
Paragus sp.
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
Almindelig Sandhveps
Ammophila sabulosa
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Acronicta megacephala
Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
Egegrenbladlus
Lachnus roboris
Sørgekåbe (Nymphalis antiopa)
Sørgekåbe
Nymphalis antiopa
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Snehare (Acronicta leporina)
Snehare
Acronicta leporina
Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
Ulden Ellebladhveps
Eriocampa ovata
Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
Skovkanttæge
Rhopalus subrufus
Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
Ectopsocus petersi
Ellebladloppe (Psylla alni)
Ellebladloppe
Psylla alni
Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
Sortknæet Blomstertæge
Blepharidopterus angulatus
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Almindelig Markgræshoppe (Chorthippus brunneus)
Almindelig Markgræshoppe
Chorthippus brunneus
Kongelysbladhveps (Tenthredo scrophulariae)
Kongelysbladhveps
Tenthredo scrophulariae
Knoldet Brunrod (Scrophularia nodosa)
Knoldet Brunrod
Scrophularia nodosa
Brunrodsnudebille (Cionus scrophulariae)
Brunrodsnudebille
Cionus scrophulariae
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Skovjordløber (Pterostichus niger)
Skovjordløber
Pterostichus niger
Lille Maskebille (Platycis minutus)
Lille Maskebille
Platycis minutus
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Rynket Mælkehat (Lactarius tabidus)
Rynket Mælkehat
Lactarius tabidus
Birkerullevikler (Epinotia ramella)
Birkerullevikler
Epinotia ramella
Elleraklevikler (Epinotia immundana)
Elleraklevikler
Epinotia immundana
Birke-Bæltemåler (Cyclophora albipunctata)
Birke-Bæltemåler
Cyclophora albipunctata
Almindelig Hedelibel (Sympetrum vulgatum)
Almindelig Hedelibel
Sympetrum vulgatum
Nematinus luteus (Nematinus luteus)
Nematinus luteus
Epinotia trigonella (Epinotia trigonella)
Epinotia trigonella
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Asperullevikler (Epinotia maculana)
Asperullevikler
Epinotia maculana
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Gulmærket Glansugle (Xestia xanthographa)
Gulmærket Glansugle
Xestia xanthographa
Cryptophagus punctipennis (Cryptophagus punctipennis)
Cryptophagus punctipennis
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Stor Ovalløber (Amara aulica)
Stor Ovalløber
Amara aulica
Markgrotteløber (Trechus quadristriatus)
Markgrotteløber
Trechus quadristriatus
Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
Heterocerus fenestratus
Heterocerus fusculus (Heterocerus fusculus)
Heterocerus fusculus
Pimpla rufipes (Pimpla rufipes)
Pimpla rufipes
Ichneumon deliratorius (Ichneumon deliratorius)
Ichneumon deliratorius

De senest indberettede arter i Naturbasen: