Observation af Dyspetes arrogator

Indberettet af: Mathias Holm
45 visninger
1. juni 2017


Dyspetes arrogator 2 Imago hunner


Syddanmark



Dyspetes arrogator (Dyspetes arrogator)
Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Aurora (Anthocharis cardamines)
Aurora
Anthocharis cardamines
Nældesommerfugl (Araschnia levana)
Nældesommerfugl
Araschnia levana
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Apion punctiger (Apion punctiger)
Apion punctiger
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Blodcikade (Cercopis vulnerata)
Blodcikade
Cercopis vulnerata
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Smalbuk (Stenocorus meridianus)
Smalbuk
Stenocorus meridianus
Sort Vedsvirreflue (Temnostoma bombylans)
Sort Vedsvirreflue
Temnostoma bombylans
Blå Murerbi (Osmia caerulescens)
Blå Murerbi
Osmia caerulescens
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
Blomsterkøllebille
Cychramus luteus
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
Gulstribet Egetæge
Miris striatus
Rhinoncus leucostigma (Rhinoncus leucostigma)
Rhinoncus leucostigma
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Gylden Urtetæge (Eysarcoris venustissimus)
Gylden Urtetæge
Eysarcoris venustissimus
Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
Crepidodera aurata
Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
Bruchus atomarius
Derocrepis rufipes (Derocrepis rufipes)
Derocrepis rufipes
Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
Sitona ambiguus
Hindbærbille (Byturus tomentosus)
Hindbærbille
Byturus tomentosus
Løvgråbuk (Pogonocherus hispidus)
Løvgråbuk
Pogonocherus hispidus
Rødbrystet Ådselbille (Oiceoptoma thoracicum)
Rødbrystet Ådselbille
Oiceoptoma thoracicum
Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
Sortblå Kornbladbille
Oulema gallaeciana
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
Skovmalakitbille
Malachius bipustulatus
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Jysk Blomsterbuk (Pachytodes cerambyciformis)
Jysk Blomsterbuk
Pachytodes cerambyciformis
Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
Sorthovedet Kardinalbille
Pyrochroa coccinea
Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
Liden Busksmælder
Athous subfuscus
Pukkelhornet Blomstertæge (Harpocera thoracica)
Pukkelhornet Blomstertæge
Harpocera thoracica
Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
Rhagonycha lignosa
Stenus picipes (Stenus picipes)
Stenus picipes
Apion violaceum (Apion violaceum)
Apion violaceum
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Coeliodes transversealbofasciatus (Coeliodes transversealbofasciatus)
Coeliodes transversealbofasciatus
Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
Almindelig Sirsmælder
Denticollis linearis
Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
Fireplettet Blomstertæge
Dryophilocoris flavoquadrimaculatus
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Sortstribet Busksmælder (Athous vittatus)
Sortstribet Busksmælder
Athous vittatus
Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
Gulbrun Skjoldbille
Cassida flaveola
Rhamphus sp. (Rhamphus sp.)
Rhamphus sp.
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Meligethes nigrescens (Meligethes nigrescens)
Meligethes nigrescens
Malthodes spathifer (Malthodes spathifer)
Malthodes spathifer
Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
Cantharis cryptica
Pimpla melanacrias (Pimpla melanacrias)
Pimpla melanacrias
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Almindelig Træsvirreflue (Xylota segnis)
Almindelig Træsvirreflue
Xylota segnis
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Sortvinget Engsvirreflue (Chrysogaster solstitialis)
Sortvinget Engsvirreflue
Chrysogaster solstitialis
Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
Lang Græssvirreflue
Melanostoma scalare
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Almindelig Stankelbenflue (Calobata petronella)
Almindelig Stankelbenflue
Calobata petronella
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Odontomyia tigrina (Odontomyia tigrina)
Odontomyia tigrina
Hvidfodet Urtesvirreflue/Ranunkel-Urtesvirreflue (Cheilosia albitarsi/ranunculi)
Hvidfodet Urtesvirreflue/Ranunkel-Urtesvirreflue
Cheilosia albitarsi/ranunculi
Sortblå Bredfodsflue (Platycheirus albimanus)
Sortblå Bredfodsflue
Platycheirus albimanus
Tetanocera arrogans (Tetanocera arrogans)
Tetanocera arrogans
Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis)
Mordellochroa abdominalis
Kommentar til turen:
  • Fluer bestemt af Monica Oyre

De senest indberettede arter i Naturbasen: