Observation af Poppelporcelænsspinder

Observatør: Linda Kjær-Thomsen
Indberettet af Anonym bruger · 1 visning
15. august 2020


Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula) 3 imago


Syddanmark



Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
Væksthusspinder
Parasteatoda tepidariorum
Taphrina deformans (Taphrina deformans)
Taphrina deformans
Sivbladloppe (Livia juncorum)
Sivbladloppe
Livia juncorum
Peronospora farinosa (Peronospora farinosa)
Peronospora farinosa
Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
Bøghjort
Dorcus parallelipipedus
Stor Vandkær (Hydrophilus piceus)
Stor Vandkær
Hydrophilus piceus
Prionychus ater (Prionychus ater)
Prionychus ater
Enochrus melanocephalus (Enochrus melanocephalus)
Enochrus melanocephalus
Rødt Ordensbånd (Catocala nupta)
Rødt Ordensbånd
Catocala nupta
Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
Stor Løvtæge
Acanthosoma haemorrhoidale
Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
Mørk Ådselbille
Silpha obscura
Guldpletløber (Carabus hortensis)
Guldpletløber
Carabus hortensis
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Sortrandet Skovtæge (Phytocoris tiliae)
Sortrandet Skovtæge
Phytocoris tiliae
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Bøgeseglvinge (Watsonalla cultraria)
Bøgeseglvinge
Watsonalla cultraria
Sorthovedet bænkebider (Porcellio spinicornis)
Sorthovedet bænkebider
Porcellio spinicornis
Huskartespinder (Amaurobius similis)
Huskartespinder
Amaurobius similis
Klistermøl (Endrosis sarcitrella)
Klistermøl
Endrosis sarcitrella
Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
Nøgle-Landmand
Agrotis clavis
Acleris cristana (Acleris cristana)
Acleris cristana
Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
Tidselgulvikler
Agapeta hamana
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Østersgalhveps (Neuroterus anthracinus)
Østersgalhveps
Neuroterus anthracinus
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
Stor Husedderkop
Eratigena atrica
Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
Mejeredderkop
Pholcus phalangioides
Bynkeengtæge (Lygus gemellatus)
Bynkeengtæge
Lygus gemellatus
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Lille Stråsækbærer (Psyche casta)
Lille Stråsækbærer
Psyche casta
Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
Linsegalhveps
Neuroterus quercusbaccarum
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Rhantus frontalis (Rhantus frontalis)
Rhantus frontalis
Lygus sp. (Lygus sp.)
Lygus sp.
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Elmeblomstertæge (Orthotylus viridinervis)
Elmeblomstertæge
Orthotylus viridinervis
Hadroplontus litura (Hadroplontus litura)
Hadroplontus litura
Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
Salturtblomstertæge
Orthotylus flavosparsus
Clerks Minérmøl (Lyonetia clerkella)
Clerks Minérmøl
Lyonetia clerkella
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Brun Svinemælkbladlus (Uroleucon sonchi)
Brun Svinemælkbladlus
Uroleucon sonchi
Solbærbladlus (Hyperomyzus lactucae)
Solbærbladlus
Hyperomyzus lactucae
Havrerod (Tragopogon porrifolius)
Havrerod
Tragopogon porrifolius
Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
Lindepunggalmide
Eriophyes tiliae
Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
Linderustgalmide
Eriophyes leiosoma
Lille Blommebladlus (Brachycaudus helichrysi)
Lille Blommebladlus
Brachycaudus helichrysi
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Ildtæge (Pyrrhocoris apterus)
Ildtæge
Pyrrhocoris apterus
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Ørecikade (Ledra aurita)
Ørecikade
Ledra aurita
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Rundhoftet Vandkalv (Dytiscus dimidiatus)
Rundhoftet Vandkalv
Dytiscus dimidiatus
Rødbrystet Koprabille (Necrobia ruficollis)
Rødbrystet Koprabille
Necrobia ruficollis
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Brunviolet Smutugle (Noctua janthe)
Brunviolet Smutugle
Noctua janthe
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Birkeskovmåler (Macaria notata)
Birkeskovmåler
Macaria notata
Bøgeseglvinge (Watsonalla cultraria)
Bøgeseglvinge
Watsonalla cultraria
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Guldfrynset Halvmøl (Hypsopygia costalis)
Guldfrynset Halvmøl
Hypsopygia costalis
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Catoptria falsella (Catoptria falsella)
Catoptria falsella
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Yponomeuta sp. (Yponomeuta sp.)
Yponomeuta sp.
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Brunrød Bladmåler (Xanthorhoe spadicearia)
Brunrød Bladmåler
Xanthorhoe spadicearia
Bleggrøn Blomstertæge (Blepharidopterus diaphanus)
Bleggrøn Blomstertæge
Blepharidopterus diaphanus
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Frønnet Landmand (Agrotis puta)
Frønnet Landmand
Agrotis puta
Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
Mørkegrå Lavspinder
Eilema complana
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Kålugle (Mamestra brassicae)
Kålugle
Mamestra brassicae
Dunhammerhalvmøl (Calamotropha paludella)
Dunhammerhalvmøl
Calamotropha paludella
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Kålugle (Mamestra brassicae)
Kålugle
Mamestra brassicae
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Stort Sødgræshalvmøl (Schoenobius gigantella)
Stort Sødgræshalvmøl
Schoenobius gigantella
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Rønnehalvmøl (Acrobasis advenella)
Rønnehalvmøl
Acrobasis advenella
Almindelig Moseløber (Acupalpus meridianus)
Almindelig Moseløber
Acupalpus meridianus
Cryptopleurum subtile (Cryptopleurum subtile)
Cryptopleurum subtile
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Haliplus immaculatus (Haliplus immaculatus)
Haliplus immaculatus
Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
Heterocerus fenestratus
Philonthus micans (Philonthus micans)
Philonthus micans
Athripsodes cinereus (Athripsodes cinereus)
Athripsodes cinereus
Agrypnia varia (Agrypnia varia)
Agrypnia varia

De senest indberettede arter i Naturbasen: