Observation af Aphthona sp.

Indberettet af: Yvonne Engmann
2 visninger
12. august 2020


Aphthona sp. 1 imago


Sjælland


På Dunhammer



Aphthona sp. (Aphthona sp.)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Kål-Tidsel (Cirsium oleraceum)
Kål-Tidsel
Cirsium oleraceum
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Have-Snerle (Calystegia pulchra)
Have-Snerle
Calystegia pulchra
Angelik (Angelica sylvestris)
Angelik
Angelica sylvestris
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Hænge-Pil (Salix alba x babylonica)
Hænge-Pil
Salix alba x babylonica
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
Lille Kornsmælder
Agriotes sputator
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
Larinus turbinatus
Eng-Rævehale (Alopecurus pratensis)
Eng-Rævehale
Alopecurus pratensis
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Svømmende Vandaks (Potamogeton natans)
Svømmende Vandaks
Potamogeton natans
Top-Star (Carex paniculata)
Top-Star
Carex paniculata
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Kattehale (Lythrum salicaria)
Kattehale
Lythrum salicaria
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Nikkende Brøndsel (Bidens cernua)
Nikkende Brøndsel
Bidens cernua
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Knippe-Star (Carex pseudocyperus)
Knippe-Star
Carex pseudocyperus
Vejbred-Skeblad (Alisma plantago-aquatica)
Vejbred-Skeblad
Alisma plantago-aquatica
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Angelik (Angelica sylvestris)
Angelik
Angelica sylvestris
Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
Rejnfantæge
Megalocoleus tanaceti
Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
Sortspringer sp.
Heliophanus sp.
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
Lucernetæge
Adelphocoris lineolatus
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Robinie (Robinia pseudoacacia)
Robinie
Robinia pseudoacacia
Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
Pæregitter-Bævrerust
Gymnosporangium sabinae
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Valnødgalmide (Aceria erinea)
Valnødgalmide
Aceria erinea
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
Kastanieminérmøl
Cameraria ohridella
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Mangeblomstret Rose (Rosa multiflora)
Mangeblomstret Rose
Rosa multiflora
Bjørneklo sp. (Heracleum sp.)
Bjørneklo sp.
Heracleum sp.
Pæreskurv (Venturia pyrina)
Pæreskurv
Venturia pyrina
Almindelig Dyndflue (Eristalis arbustorum)
Almindelig Dyndflue
Eristalis arbustorum
Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
Almindelig Kanttæge
Rhopalus parumpunctatus
Tenthredo vespa (Tenthredo vespa)
Tenthredo vespa
Pileurtgalmyg (Wachtliella persicariae)
Pileurtgalmyg
Wachtliella persicariae
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: