Observation af Tropiphorus elevatus

Indberettet af: Lars Thomas
4 visninger
3. marts 2019


Tropiphorus elevatus 2 Imago


Hovedstaden



Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
Foto: Lars Thomas
Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
Foto: Lars Thomas
Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Feuerborniella obscura (Feuerborniella obscura)
Feuerborniella obscura
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Mistelten (Viscum album)
Mistelten
Viscum album
Pindsvin-Kartebolle (Dipsacus strigosus)
Pindsvin-Kartebolle
Dipsacus strigosus
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
Gærdesmutte
Troglodytes troglodytes
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
Tagrørssækspinder
Clubiona phragmitis
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Brunsnegl (Arion fuscus)
Brunsnegl
Arion fuscus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Lille Flagspætte (Dendrocopos minor)
Lille Flagspætte
Dendrocopos minor
Skovskade (Garrulus glandarius)
Skovskade
Garrulus glandarius
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
Stenus fulvicornis
Bred Skovfrøtæge (Drymus brunneus)
Bred Skovfrøtæge
Drymus brunneus
Almindelig Piratedderkop (Ero furcata)
Almindelig Piratedderkop
Ero furcata
Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
Åkandebille
Galerucella nymphaeae
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
Atomaria analis/nitidula
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Pileurtstyltemøl (Calybites phasianipennella)
Pileurtstyltemøl
Calybites phasianipennella
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
Craspedosoma rawlinsi
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Knarand (Anas strepera)
Knarand
Anas strepera
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
Mellemskarv
Phalacrocorax carbo sinensis
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Spidsvingeflue sp. (Lonchoptera sp.)
Spidsvingeflue sp.
Lonchoptera sp.
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
Vingeløs Mariehøne
Cynegetis impunctata
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Havørn
Haliaeetus albicilla
Marts-Viol (Viola odorata)
Marts-Viol
Viola odorata
Stinkende Nyserod (Helleborus foetidus)
Stinkende Nyserod
Helleborus foetidus
Skrædder (Hydrometra stagnorum)
Skrædder
Hydrometra stagnorum
Nøddesnegl (Monachoides incarnatus)
Nøddesnegl
Monachoides incarnatus
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Have-Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum)
Have-Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum
Storøjet Mejer  (Platybunus pinetorum)
Storøjet Mejer
Platybunus pinetorum
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Sne-Krokus (Crocus tommasinianus)
Sne-Krokus
Crocus tommasinianus
Almindelig Snepryd (Scilla forbesii)
Almindelig Snepryd
Scilla forbesii
Grøn Smaragdlibel (Cordulia aenea)
Grøn Smaragdlibel
Cordulia aenea
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
Skyggehjulspinder
Metellina merianae
Bølget Katrinemos (Atrichum undulatum)
Bølget Katrinemos
Atrichum undulatum
Fælled-Krybstjerne (Plagiomnium affine)
Fælled-Krybstjerne
Plagiomnium affine
Almindelig Furehætte (Orthotrichum affine)
Almindelig Furehætte
Orthotrichum affine
Brunfiltet Stjernemos (Mnium hornum)
Brunfiltet Stjernemos
Mnium hornum
Almindelig Kløvtand (Dicranum scoparium)
Almindelig Kløvtand
Dicranum scoparium
Drosophila subobscura (Drosophila subobscura)
Drosophila subobscura
Trichocera regelationis (Trichocera regelationis)
Trichocera regelationis

De senest indberettede arter i Naturbasen: