Observation af Almindelig Gedehams

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
12. januar 2019


Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris) 5 Imago hunner overvintrende


Sjælland



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
Tagrørglasmide
Steneotarsonemus phragmitidis
Kødet Stjernebold (Geastrum triplex)
Kødet Stjernebold
Geastrum triplex
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Mældetæge (Parapiesma quadratum)
Mældetæge
Parapiesma quadratum
Stor Lædersøpung (Botryllus schlosseri)
Stor Lædersøpung
Botryllus schlosseri
Fjordsvamp (Chalinula limbata)
Fjordsvamp
Chalinula limbata
Rørbyggende Slikkrebs (Monocorophium insidiosum)
Rørbyggende Slikkrebs
Monocorophium insidiosum
Vandhår sp. (Cladophora sp.)
Vandhår sp.
Cladophora sp.
Haliclona rosea (Haliclona rosea)
Haliclona rosea
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Catops nigricans (Catops nigricans)
Catops nigricans
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Cercidia prominens (Cercidia prominens)
Cercidia prominens
Isotoma viridis (Isotoma viridis)
Isotoma viridis
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Lithobius erythrocephalus (Lithobius erythrocephalus)
Lithobius erythrocephalus
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Almindelig Brunløber (Bradycellus harpalinus)
Almindelig Brunløber
Bradycellus harpalinus
Gaffeltang (Furcellaria lumbricalis)
Gaffeltang
Furcellaria lumbricalis
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Dværgkonk (Tritia reticulatus)
Dværgkonk
Tritia reticulatus
Skovjordløber (Pterostichus niger)
Skovjordløber
Pterostichus niger
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Storkronet Ærenpris (Veronica persica)
Storkronet Ærenpris
Veronica persica
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
Dicyrtomina saundersi
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Brakvandsrur (Amphibalanus improvisus)
Brakvandsrur
Amphibalanus improvisus
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Kølet Rur (Balanus crenatus)
Kølet Rur
Balanus crenatus
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Geomyza tripunctata (Geomyza tripunctata)
Geomyza tripunctata
Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
Tornet Græstæge
Stenodema calcarata
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Almindelig Fladmøl (Agonopterix heracliana)
Almindelig Fladmøl
Agonopterix heracliana
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Pragtdværgmøl (Stigmella splendidissimella)
Pragtdværgmøl
Stigmella splendidissimella
Tingis ampliata (Tingis ampliata)
Tingis ampliata
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
Almindelig Østershat
Pleurotus ostreatus
Have-Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum)
Have-Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Stilpon graminum (Stilpon graminum)
Stilpon graminum
Ichneumon suspiciosus (Ichneumon suspiciosus)
Ichneumon suspiciosus
Platurocypta punctum (Platurocypta punctum)
Platurocypta punctum
Pigget Hindemosdyr (Electra pilosa)
Pigget Hindemosdyr
Electra pilosa
Tachyporus nitidulus (Tachyporus nitidulus)
Tachyporus nitidulus
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
Purpurlædersvamp
Chondrostereum purpureum
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
Entomobrya nicoleti
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
Blåmejse
Cyanistes caeruleus
Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
Dompap
Pyrrhula pyrrhula
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Hvinand (Bucephala clangula)
Hvinand
Bucephala clangula
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Natugle (Strix aluco)
Natugle
Strix aluco
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Stormmåge (Larus canus)
Stormmåge
Larus canus
Sumpmejse (Poecile palustris)
Sumpmejse
Poecile palustris
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Boreorm (Polydora ciliata)
Boreorm
Polydora ciliata
Trekantpolyp (Dynamena pumila)
Trekantpolyp
Dynamena pumila
Corticaria impressa (Corticaria impressa)
Corticaria impressa
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Foranderlig Kulbær (Jackrogersella multiformis)
Foranderlig Kulbær
Jackrogersella multiformis
Lamarcks-Hjertemusling (Cerastoderma glaucum)
Lamarcks-Hjertemusling
Cerastoderma glaucum
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Blodrød Ribbeblad (Delesseria sanguinea)
Blodrød Ribbeblad
Delesseria sanguinea
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
Stor Strandsnegl
Littorina littorea
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
Linyphiidae ubest.
Linyphiidae indet.
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Textrix denticulata (Textrix denticulata)
Textrix denticulata
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
Mørk Sandhopper
Orchestia gammarellus
Brombær (Rubus sect. Rubus)
Brombær
Rubus sect. Rubus
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Læge-Kokleare (Cochlearia officinalis ssp. officinalis)
Læge-Kokleare
Cochlearia officinalis ssp. officinalis
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Tåresvamp sp. (Dacrymyces sp.)
Tåresvamp sp.
Dacrymyces sp.
Amischa analis (Amischa analis)
Amischa analis
Stenus palustris (Stenus palustris)
Stenus palustris
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Stenus lustrator (Stenus lustrator)
Stenus lustrator
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Gran-Tjæreporesvamp (Ischnoderma benzoinum)
Gran-Tjæreporesvamp
Ischnoderma benzoinum
Eurytoma robusta (Eurytoma robusta)
Eurytoma robusta

De senest indberettede arter i Naturbasen: