Observation af Mannerheims Glansløber

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
1. december 2018


Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii) 1 Imago


Sjælland



Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Spids-Løn (Acer platanoides)
Spids-Løn
Acer platanoides
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Brombær (Rubus sect. Rubus)
Brombær
Rubus sect. Rubus
Almindelig Vedbend (Hedera helix)
Almindelig Vedbend
Hedera helix
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Skovmærke (Galium odoratum)
Skovmærke
Galium odoratum
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Fugle-Kirsebær (Prunus avium)
Fugle-Kirsebær
Prunus avium
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
Smuk Lædersvamp
Stereum subtomentosum
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Krusblad (Plicatura crispa)
Krusblad
Plicatura crispa
Skovmærke (Galium odoratum)
Skovmærke
Galium odoratum
Galiomyza morio (Galiomyza morio)
Galiomyza morio
Corticaria impressa (Corticaria impressa)
Corticaria impressa
Coelopa frigida (Coelopa frigida)
Coelopa frigida
Pegomya flavifrons (Pegomya flavifrons)
Pegomya flavifrons
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Theridion pictum (Theridion pictum)
Theridion pictum
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
Tomocerus vulgaris
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Nedsænket Kulbær (Hypoxylon petriniae)
Nedsænket Kulbær
Hypoxylon petriniae
Stor Kulsvamp (Kretzschmaria deusta)
Stor Kulsvamp
Kretzschmaria deusta
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Skovkartespinder (Amaurobius fenestralis)
Skovkartespinder
Amaurobius fenestralis
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Landevejs-Poppel (Populus x canadensis var. serotina)
Landevejs-Poppel
Populus x canadensis var. serotina
Skade-Blækhat (Coprinopsis picacea)
Skade-Blækhat
Coprinopsis picacea
Tyndskallet Hjertemusling (Parvicardium hauniense)
Tyndskallet Hjertemusling
Parvicardium hauniense
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Mosskorpion ubest. (Pseudoscorpiones indet.)
Mosskorpion ubest.
Pseudoscorpiones indet.
Storøjet Mejer  (Platybunus pinetorum)
Storøjet Mejer
Platybunus pinetorum
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Kær-Svinemælk (Sonchus palustris)
Kær-Svinemælk
Sonchus palustris
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Skønbægret Mælde (Atriplex calotheca)
Skønbægret Mælde
Atriplex calotheca
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Phytomyza glechomae (Phytomyza glechomae)
Phytomyza glechomae
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Hviddugget Kantskivelav (Lecanora carpinea)
Hviddugget Kantskivelav
Lecanora carpinea
Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
Dicyrtomina ornata
Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
Ectopsocus petersi
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
Flad Lakporesvamp
Ganoderma applanatum
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
Polydesmus sp.
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Bøgesnegl (Lehmannia marginata)
Bøgesnegl
Lehmannia marginata
Pragtdværgmøl (Stigmella splendidissimella)
Pragtdværgmøl
Stigmella splendidissimella
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
Foranderlig Stilkporesvamp
Polyporus leptocephalus
Løv-Skælhat (Pholiota lenta)
Løv-Skælhat
Pholiota lenta
Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
Sodfarvet Skærmhat
Pluteus cervinus
Tarm-Rørhinde (Ulva intestinalis)
Tarm-Rørhinde
Ulva intestinalis
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Kål-Tidsel (Cirsium oleraceum)
Kål-Tidsel
Cirsium oleraceum
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Lille Førnmejer (Lophopilio palpinalis)
Lille Førnmejer
Lophopilio palpinalis
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Almindelig Sølvlav (Phlyctis argena)
Almindelig Sølvlav
Phlyctis argena
Østersømusling (Limecola balthica)
Østersømusling
Limecola balthica
Pæleorm (Teredo navalis)
Pæleorm
Teredo navalis
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Almindelig Hjertemusling (Cerastoderma edule)
Almindelig Hjertemusling
Cerastoderma edule
Foranderlig Kulbær (Jackrogersella multiformis)
Foranderlig Kulbær
Jackrogersella multiformis
Zygina sp. (Zygina sp.)
Zygina sp.
Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
Elachiptera brevipennis
Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
Ectopsocus briggsi
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Broget Sandpiler (Anthicus antherinus)
Broget Sandpiler
Anthicus antherinus
Stor Gråsisken (Carduelis flammea)
Stor Gråsisken
Carduelis flammea
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Skovskade (Garrulus glandarius)
Skovskade
Garrulus glandarius
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
Gråsisken sp.
Carduelis sp.
Fuglekonge (Regulus regulus)
Fuglekonge
Regulus regulus
Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
Blåmejse
Cyanistes caeruleus
Allike (Corvus monedula)
Allike
Corvus monedula
Blisgås (Anser albifrons)
Blisgås
Anser albifrons
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Kløvblad (Schizophyllum commune)
Kløvblad
Schizophyllum commune
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
Bark-Springhale
Entomobrya corticalis
Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
Skyggehjulspinder
Metellina merianae
Brunfiltet Stjernemos (Mnium hornum)
Brunfiltet Stjernemos
Mnium hornum

De senest indberettede arter i Naturbasen: