Observation af Archarius crux

Indberettet af: Jens Søgaard Hansen
7 visninger
8. juni 2017


Archarius crux 6 Imago


Hovedstaden



Archarius crux (Archarius crux)
Foto: Jens Søgaard Hansen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Kompost-Svirreflue (Syritta pipiens)
Kompost-Svirreflue
Syritta pipiens
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Halemejse (Aegithalos caudatus)
Halemejse
Aegithalos caudatus
Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
Almindelig Sirsmælder
Denticollis linearis
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Stillits (Carduelis carduelis)
Stillits
Carduelis carduelis
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Krebseklo (Stratiotes aloides)
Krebseklo
Stratiotes aloides
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Munk (Sylvia atricapilla)
Munk
Sylvia atricapilla
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Aurora (Anthocharis cardamines)
Aurora
Anthocharis cardamines
Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
Gulstribet Egetæge
Miris striatus
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Eng-Nellikerod (Geum rivale)
Eng-Nellikerod
Geum rivale
Skov-Gøgeurt (Dactylorhiza maculata ssp. fuchsii)
Skov-Gøgeurt
Dactylorhiza maculata ssp. fuchsii
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Skrædder (Hydrometra stagnorum)
Skrædder
Hydrometra stagnorum
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Skov-Jordbær (Fragaria vesca)
Skov-Jordbær
Fragaria vesca
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Sjagger (Turdus pilaris)
Sjagger
Turdus pilaris
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
Birkeporesvamp
Piptoporus betulinus
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
Netskyggebille
Bolitophagus reticulatus
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Kærsanger (Acrocephalus palustris)
Kærsanger
Acrocephalus palustris
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Vandnet (Hydrodictyon reticulatum)
Vandnet
Hydrodictyon reticulatum
Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
Skællet Stilkporesvamp
Polyporus squamosus
Svovlporesvamp (Laetiporus sulphureus)
Svovlporesvamp
Laetiporus sulphureus
Kær-Svovlrod (Peucedanum palustre)
Kær-Svovlrod
Peucedanum palustre
Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
Åkandebille
Galerucella nymphaeae
Kors-Andemad (Lemna trisulca)
Kors-Andemad
Lemna trisulca
Andeigle (Theromyzon tessulatum)
Andeigle
Theromyzon tessulatum
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandbænkebider
Asellus aquaticus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Dynd-Padderok (Equisetum fluviatile)
Dynd-Padderok
Equisetum fluviatile
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Butfinnet Mangeløv (Dryopteris cristata)
Butfinnet Mangeløv
Dryopteris cristata
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Skorpiontæge (Nepa cinerea)
Skorpiontæge
Nepa cinerea
Birkebladruller (Deporaus betulae)
Birkebladruller
Deporaus betulae
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
Stenacis euonymi
Hjertebladet Gemserod (Doronicum pardalianches)
Hjertebladet Gemserod
Doronicum pardalianches
Kær-Høgeskæg (Crepis paludosa)
Kær-Høgeskæg
Crepis paludosa
Trævlekrone (Lychnis flos-cuculi)
Trævlekrone
Lychnis flos-cuculi
Kær-Snerre (Galium palustre ssp. palustre)
Kær-Snerre
Galium palustre ssp. palustre
Lundgylden (Smyrnium perfoliatum)
Lundgylden
Smyrnium perfoliatum
Strand-Kvan (Angelica archangelica ssp. litoralis)
Strand-Kvan
Angelica archangelica ssp. litoralis
Tornfrøet Hornblad (Ceratophyllum demersum)
Tornfrøet Hornblad
Ceratophyllum demersum
Svaleurt (Chelidonium majus)
Svaleurt
Chelidonium majus
Vandpeberrod (Rorippa amphibia)
Vandpeberrod
Rorippa amphibia
Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
Mellemfluen Oskar
Tachina fera
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
Crepidodera aurata
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Kvalkved (Viburnum opulus)
Kvalkved
Viburnum opulus
Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
Kvalkvedbladbille
Pyrrhalta viburni
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Birkebarkbille (Scolytus ratzeburgi)
Birkebarkbille
Scolytus ratzeburgi
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Storbladet Kristtorn (Ilex x altaclerensis)
Storbladet Kristtorn
Ilex x altaclerensis
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Kragefod (Comarum palustre)
Kragefod
Comarum palustre
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Tofrøet Vikke (Vicia hirsuta)
Tofrøet Vikke
Vicia hirsuta
Almindelig Gærde-Vikke (Vicia sepium var. sepium)
Almindelig Gærde-Vikke
Vicia sepium var. sepium
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Bukkeblad (Menyanthes trifoliata)
Bukkeblad
Menyanthes trifoliata
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Sjællandsk Smælder (Actenicerus sjaelandicus)
Sjællandsk Smælder
Actenicerus sjaelandicus
Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
Køl-Svirreflue
Tropidia scita
Abdera flexuosa (Abdera flexuosa)
Abdera flexuosa
Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
Padderokkesnudebille
Grypus equiseti
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Hygrotus inaequalis (Hygrotus inaequalis)
Hygrotus inaequalis
Skov-Kogleaks (Scirpus sylvaticus)
Skov-Kogleaks
Scirpus sylvaticus
Knippe-Star (Carex pseudocyperus)
Knippe-Star
Carex pseudocyperus
Næb-Star (Carex rostrata)
Næb-Star
Carex rostrata
Poophagus sisymbrii (Poophagus sisymbrii)
Poophagus sisymbrii
Frugttræløvsnudebille (Phyllobius oblongus)
Frugttræløvsnudebille
Phyllobius oblongus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
Sisyra fuscata
Kødfarvet Gøgeurt (Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata)
Kødfarvet Gøgeurt
Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata
Aceria campestricola (Aceria campestricola)
Aceria campestricola
Textrix denticulata (Textrix denticulata)
Textrix denticulata
Phrurolithus festivus (Phrurolithus festivus)
Phrurolithus festivus
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Dorcatoma dresdensis (Dorcatoma dresdensis)
Dorcatoma dresdensis
Ropalodontus perforatus (Ropalodontus perforatus)
Ropalodontus perforatus
Sulcacis fronticornis (Sulcacis fronticornis)
Sulcacis fronticornis
Octotemnus glabriculus (Octotemnus glabriculus)
Octotemnus glabriculus
Clubiona comta (Clubiona comta)
Clubiona comta
Cis jacquemartii (Cis jacquemartii)
Cis jacquemartii
Dorcatoma robusta (Dorcatoma robusta)
Dorcatoma robusta
Triaxomera parasitella (Triaxomera parasitella)
Triaxomera parasitella
Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
Linderustgalmide
Eriophyes leiosoma
Randfliget Kantskivelav (Protoparmeliopsis muralis)
Randfliget Kantskivelav
Protoparmeliopsis muralis
Kommentar til turen:
  • BioBlitz i Gentofte Sø & Insulinmose

De senest indberettede arter i Naturbasen: