Observation af Apion rufirostre

Indberettet af: Lars Thomas
2 visninger
12. maj 2017


Apion rufirostre 2 imago


Hovedstaden



Apion rufirostre (Apion rufirostre)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Bysvale (Delichon urbicum)
Bysvale
Delichon urbicum
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Ederfugl (Somateria mollissima)
Ederfugl
Somateria mollissima
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Skovpiber (Anthus trivialis)
Skovpiber
Anthus trivialis
Havterne (Sterna paradisaea)
Havterne
Sterna paradisaea
Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
Stenpikker
Oenanthe oenanthe
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Gærdesanger (Sylvia curruca)
Gærdesanger
Sylvia curruca
Hvepsevåge (Pernis apivorus)
Hvepsevåge
Pernis apivorus
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
Broget Fluesnapper
Ficedula hypoleuca
Gul Vipstjert (Motacilla flava)
Gul Vipstjert
Motacilla flava
Engpiber (Anthus pratensis)
Engpiber
Anthus pratensis
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Eledona agricola (Eledona agricola)
Eledona agricola
Firplettet Glansløber (Bembidion illigeri)
Firplettet Glansløber
Bembidion illigeri
Cercyon analis (Cercyon analis)
Cercyon analis
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Mældetæge (Parapiesma quadratum)
Mældetæge
Parapiesma quadratum
Lucernebladrandbille (Sitona lineellus)
Lucernebladrandbille
Sitona lineellus
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Almindelig Gåsemad (Arabidopsis thaliana)
Almindelig Gåsemad
Arabidopsis thaliana
Strandmalurt (Seriphidium maritimum)
Strandmalurt
Seriphidium maritimum
Almindelig Rapgræs (Poa trivialis)
Almindelig Rapgræs
Poa trivialis
Mælkebøtte sp. (Taraxacum sp.)
Mælkebøtte sp.
Taraxacum sp.
Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
Almindelig Zebraedderkop
Salticus scenicus
Mecinus pyraster (Mecinus pyraster)
Mecinus pyraster
Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Sandskæg (Corynephorus canescens)
Sandskæg
Corynephorus canescens
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Bidende Stenurt (Sedum acre)
Bidende Stenurt
Sedum acre
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Løgkarse (Alliaria petiolata)
Løgkarse
Alliaria petiolata
Vedbend-Ærenpris (Veronica hederifolia ssp. hederifolia)
Vedbend-Ærenpris
Veronica hederifolia ssp. hederifolia
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Randfliget Kantskivelav (Protoparmeliopsis muralis)
Randfliget Kantskivelav
Protoparmeliopsis muralis
Ægte Påskelilje (Narcissus pseudonarcissus)
Ægte Påskelilje
Narcissus pseudonarcissus
Have-Tulipan (Tulipa gesneriana)
Have-Tulipan
Tulipa gesneriana
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
Bolværksedderkop
Larinioides sclopetarius
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
Lille Jordmøgbille
Aphodius plagiatus
Aurora (Anthocharis cardamines)
Aurora
Anthocharis cardamines
Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
Mejeredderkop
Pholcus phalangioides
Brakvandshjertemusling (Cerastoderma glaucum)
Brakvandshjertemusling
Cerastoderma glaucum
Brakvandsrur (Balanus improvisus)
Brakvandsrur
Balanus improvisus
Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
Mørk Sandhopper
Orchestia gammarellus
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Stor Tangsnegl (Rissoa membranacea)
Stor Tangsnegl
Rissoa membranacea
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatus
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig Strandkrabbe
Carcinus maenas
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Tangreje (Palaemon elegans)
Tangreje
Palaemon elegans
Petrobius sp. (Petrobius sp.)
Petrobius sp.
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Lucernegnaver (Hypera postica)
Lucernegnaver
Hypera postica
Apion pomonae (Apion pomonae)
Apion pomonae
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Apion nigritarse (Apion nigritarse)
Apion nigritarse
Helophorus sp. (Helophorus sp.)
Helophorus sp.
Nikkende Fuglemælk (Ornithogalum nutans)
Nikkende Fuglemælk
Ornithogalum nutans
Hvid Snerre (Galium mollugo)
Hvid Snerre
Galium mollugo
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Strandarve (Honckenya peploides)
Strandarve
Honckenya peploides
Sukkertang (Saccharina latissima)
Sukkertang
Saccharina latissima
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
Lille Firplettet Glansløber
Bembidion quadrimaculatum
Aeolothripidae ubest. (Aeolothripidae indet.)
Aeolothripidae ubest.
Aeolothripidae indet.
Grøn Frynsealge (Urospora penicilliformis)
Grøn Frynsealge
Urospora penicilliformis
Fedtemøg (Almindelig Vatalge / Dunalge) (Ectocarpus siliculosus / Pylayella littoralis)
Fedtemøg (Almindelig Vatalge / Dunalge)
Ectocarpus siliculosus / Pylayella littoralis
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Savtang (Fucus serratus)
Savtang
Fucus serratus
Almindelig Lungemos (Marchantia latifolia)
Almindelig Lungemos
Marchantia latifolia
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Skrubbe (Platichthys flesus)
Skrubbe
Platichthys flesus
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Hårmyg ubest. (Bibionidae indet.)
Hårmyg ubest.
Bibionidae indet.
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Isotoma viridis (Isotoma viridis)
Isotoma viridis
Regnorm sp. (Lumbricidae sp.)
Regnorm sp.
Lumbricidae sp.
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
Nældesnudebille
Phyllobius pomaceus
Kyststikmyre (Myrmica specioides)
Kyststikmyre
Myrmica specioides
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Almindelig Vorterod (Ranunculus ficaria ssp. ficaria)
Almindelig Vorterod
Ranunculus ficaria ssp. ficaria
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Almindelig Kortkapsel (Brachythecium rutabulum)
Almindelig Kortkapsel
Brachythecium rutabulum
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Strand-Vejbred (Plantago maritima)
Strand-Vejbred
Plantago maritima
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Pude-Gråmos (Grimmia pulvinata)
Pude-Gråmos
Grimmia pulvinata
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Hestekastanie (Aesculus hippocastanum)
Hestekastanie
Aesculus hippocastanum
Almindelig Syren (Syringa vulgaris)
Almindelig Syren
Syringa vulgaris
Pyrenæisk Storkenæb (Geranium pyrenaicum)
Pyrenæisk Storkenæb
Geranium pyrenaicum
Pyrenæisk Storkenæb (Geranium pyrenaicum)
Pyrenæisk Storkenæb
Geranium pyrenaicum
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Rød Horntand (Ceratodon purpureus)
Rød Horntand
Ceratodon purpureus
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Nedliggende Surkløver (Oxalis corniculata)
Nedliggende Surkløver
Oxalis corniculata
Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
Jordhumle/Lys Jordhumle
Bombus terrestris/lucorum
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
Glat Hindemosdyr
Membranipora membranacea
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Apion violaceum (Apion violaceum)
Apion violaceum
Almindelig Brandbæger (Senecio vulgaris)
Almindelig Brandbæger
Senecio vulgaris
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Mørk Furehætte (Orthotrichum anomalum)
Mørk Furehætte
Orthotrichum anomalum
Foder-Lucerne (Medicago sativa ssp. sativa)
Foder-Lucerne
Medicago sativa ssp. sativa
Guldregn sp. (Laburnum sp.)
Guldregn sp.
Laburnum sp.
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Hejrenæb (Erodium cicutarium)
Hejrenæb
Erodium cicutarium
Gold Hejre (Anisantha sterilis)
Gold Hejre
Anisantha sterilis
Klæbrig Brandbæger (Senecio viscosus)
Klæbrig Brandbæger
Senecio viscosus
Strand-Karse (Lepidium latifolium)
Strand-Karse
Lepidium latifolium
Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
Longitarsus sp.
Sortfrugtet Kantskivelav (Tephromela atra)
Sortfrugtet Kantskivelav
Tephromela atra
Strandmalurt (Seriphidium maritimum)
Strandmalurt
Seriphidium maritimum
Bakke-Forglemmigej (Myosotis ramosissima)
Bakke-Forglemmigej
Myosotis ramosissima
Mark-Forglemmigej (Myosotis arvensis)
Mark-Forglemmigej
Myosotis arvensis
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Mursennep (Diplotaxis muralis)
Mursennep
Diplotaxis muralis
Selje-Røn (Sorbus intermedia)
Selje-Røn
Sorbus intermedia
Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
Entomobrya multifasciata
Almindelig Markarve (Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia)
Almindelig Markarve
Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia
Porrerust (Puccinia allii)
Porrerust
Puccinia allii
Mark-Ærenpris (Veronica arvensis)
Mark-Ærenpris
Veronica arvensis
Almindelig Svinemælk (Sonchus oleraceus)
Almindelig Svinemælk
Sonchus oleraceus
Rådhusvin (Parthenocissus tricuspidata)
Rådhusvin
Parthenocissus tricuspidata
Mur-Orangelav (Calogaya saxicola)
Mur-Orangelav
Calogaya saxicola
Skov-Løg (Allium scorodoprasum)
Skov-Løg
Allium scorodoprasum
Vår-Gæslingeblomst (Erophila verna)
Vår-Gæslingeblomst
Erophila verna
Mynte sp. (Mentha sp.)
Mynte sp.
Mentha sp.
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
Tachyporus chrysomelinus/dispar
Bryobia praetiosa (Bryobia praetiosa)
Bryobia praetiosa
Rødpelset Jordbi (Andrena fulva)
Rødpelset Jordbi
Andrena fulva
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Strandmalurtbladlus (Macrosiphoniella pulvera)
Strandmalurtbladlus
Macrosiphoniella pulvera
Schwenckfeldina carbonaria (Schwenckfeldina carbonaria)
Schwenckfeldina carbonaria
Pteromalidae ubest. (Pteromalidae indet.)
Pteromalidae ubest.
Pteromalidae indet.

De senest indberettede arter i Naturbasen: