Observation af Hårfrugtet Bjørneklo

Indberettet af: Ebbe Kristensen
5 visninger
1. juli 2016


Hårfrugtet Bjørneklo (Heracleum persicum) 25 blomstrende


Sjælland



Hårfrugtet Bjørneklo (Heracleum persicum)
Foto: Ebbe Kristensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Nælde-Klokke (Campanula trachelium)
Nælde-Klokke
Campanula trachelium
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Skov-Vikke (Vicia sylvatica)
Skov-Vikke
Vicia sylvatica
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Hvid Admiral (Limenitis camilla)
Hvid Admiral
Limenitis camilla
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Eng-Nellikerod (Geum rivale)
Eng-Nellikerod
Geum rivale
Sort Skvalderkålbladlus (Aphis podagrariae)
Sort Skvalderkålbladlus
Aphis podagrariae
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Kær-Tidsel (Cirsium palustre)
Kær-Tidsel
Cirsium palustre
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Hvidt Fjermøl (Pterophorus pentadactyla)
Hvidt Fjermøl
Pterophorus pentadactyla
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Sydlig Lund-Fladstjerne (Stellaria nemorum ssp. montana)
Sydlig Lund-Fladstjerne
Stellaria nemorum ssp. montana
Almindelig Hulsvøb (Chaerophyllum temulum)
Almindelig Hulsvøb
Chaerophyllum temulum
Sødskærm (Myrrhis odorata)
Sødskærm
Myrrhis odorata
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Grøn Høgeskæg (Crepis capillaris)
Grøn Høgeskæg
Crepis capillaris
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Skov-Hullæbe ubest. ssp. (Epipactis helleborine ssp. indet.)
Skov-Hullæbe ubest. ssp.
Epipactis helleborine ssp. indet.
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Orange Huesvamp (Mycena acicula)
Orange Huesvamp
Mycena acicula
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Hvid Snerre (Galium mollugo)
Hvid Snerre
Galium mollugo
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
Chrysolina staphylaea
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Kejserkåbe (Argynnis paphia)
Kejserkåbe
Argynnis paphia
Smalbuk (Stenocorus meridianus)
Smalbuk
Stenocorus meridianus
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Filtet Burre (Arctium tomentosum)
Filtet Burre
Arctium tomentosum
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
Brun Cikoriebladlus
Uroleucon cichorii
Mark-Stenkløver (Melilotus officinalis)
Mark-Stenkløver
Melilotus officinalis
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Cassida vibex (Cassida vibex)
Cassida vibex
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
Netstokket Indigo-Rørhat
Boletus luridus
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Mordellochroa abdominalis (Mordellochroa abdominalis)
Mordellochroa abdominalis
Apion ervi (Apion ervi)
Apion ervi
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Mangebladet Lupin (Lupinus polyphyllus)
Mangebladet Lupin
Lupinus polyphyllus
Kant-Kulskorpe (Diatrype disciformis)
Kant-Kulskorpe
Diatrype disciformis
Hybrid-Sumpsvirreflue (Helophilus hybridus)
Hybrid-Sumpsvirreflue
Helophilus hybridus
Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
Fjortenplettet Mariehøne
Calvia quatuordecimguttata
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Nabis sp. (Nabis sp.)
Nabis sp.
Sorthåret Blomstertæge (Oncotylus punctipes)
Sorthåret Blomstertæge
Oncotylus punctipes
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Terellia tussilaginis (Terellia tussilaginis)
Terellia tussilaginis
Brodbille ubest. (Mordellidae indet.)
Brodbille ubest.
Mordellidae indet.
Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
Hvidrandet Tornben
Legnotus limbosus
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Skvalderkålmøl (Epermenia illigerella)
Skvalderkålmøl
Epermenia illigerella
Phytomyza sp. (Phytomyza sp.)
Phytomyza sp.
Kommentar til turen:
  • Dejlig tur med HR. Finn Krone

De senest indberettede arter i Naturbasen: