Observation af Aphrodes bicincta

Indberettet af: Lars Thomas
22 visninger
16. september 2018


Aphrodes bicincta 1 Imago


Sjælland



Aphrodes bicincta (Aphrodes bicincta)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Allike (Corvus monedula)
Allike
Corvus monedula
Mørk Kongelys (Verbascum nigrum)
Mørk Kongelys
Verbascum nigrum
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Gulskimmel (Hypomyces chrysospermum)
Gulskimmel
Hypomyces chrysospermum
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Humle (Humulus lupulus)
Humle
Humulus lupulus
Rododendroncikade (Graphocephala fennahi)
Rododendroncikade
Graphocephala fennahi
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Pindsvin-Kartebolle (Dipsacus strigosus)
Pindsvin-Kartebolle
Dipsacus strigosus
Apion nigritarse (Apion nigritarse)
Apion nigritarse
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Huldue (Columba oenas)
Huldue
Columba oenas
Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
Mat Spydsvirreflue
Baccha elongata
Gul Græsflue (Opomyza florum)
Gul Græsflue
Opomyza florum
Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
Brun Frøtæge
Stygnocoris sabulosus
Pherbellia schoenherri (Pherbellia schoenherri)
Pherbellia schoenherri
Slank Foldsnegl (Balea biplicata)
Slank Foldsnegl
Balea biplicata
Valsepuppesnegl (Columella edentula)
Valsepuppesnegl
Columella edentula
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
Kæmpeporesvamp
Meripilus giganteus
Ramularia rubella (Ramularia rubella)
Ramularia rubella
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Brun Bjørnespinder (Arctia caja)
Brun Bjørnespinder
Arctia caja
Bugtet Bøgedværgmøl (Stigmella tityrella)
Bugtet Bøgedværgmøl
Stigmella tityrella
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Caloptilia elongella (Caloptilia elongella)
Caloptilia elongella
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Stumpbenet Elleminérbladhveps (Heterarthrus vagans)
Stumpbenet Elleminérbladhveps
Heterarthrus vagans
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
Hjerteplettet Tæge
Orthops basalis
Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
Phyllonorycter maestingella
Kompost-Sumpfrøtæge (Scolopostethus affinis)
Kompost-Sumpfrøtæge
Scolopostethus affinis
Skærmplantetæge (Orthops campestris)
Skærmplantetæge
Orthops campestris
Sortdusket Bøgedværgmøl (Stigmella hemargyrella)
Sortdusket Bøgedværgmøl
Stigmella hemargyrella
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
Stribet Kartoffelbladlus
Macrosiphum euphorbiae
Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
Ahornmeldug
Sawadaea bicornis
Erysiphe circaeae (Erysiphe circaeae)
Erysiphe circaeae
Sawadaea tulasnei (Sawadaea tulasnei)
Sawadaea tulasnei
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Høstmeta (Metellina segmentata)
Høstmeta
Metellina segmentata
Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
Lille Murmejer
Oligolophus hanseni
Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
Lille Skovmejer
Oligolophus tridens
Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
Skovtykkæbe
Pachygnatha listeri
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Ensidig Klokke (Campanula rapunculoides)
Ensidig Klokke
Campanula rapunculoides
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
Stubbaldakinspinder
Labulla thoracica
Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
Gongylidium rufipes

De senest indberettede arter i Naturbasen: