Observation af Empis livida

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
23. juli 2022


Empis livida 1 Imago


Hovedstaden



Empis livida (Empis livida)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Empis livida (Empis livida)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rudetæge (Syromastus rhombeus)
Rudetæge
Syromastus rhombeus
Lille Elmebarkbille (Scolytus laevis)
Lille Elmebarkbille
Scolytus laevis
Aphthona atrocaerulea (Aphthona atrocaerulea)
Aphthona atrocaerulea
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Birkebladruller (Deporaus betulae)
Birkebladruller
Deporaus betulae
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Sermylassa halensis (Sermylassa halensis)
Sermylassa halensis
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Nøddesnudebille (Curculio nucum)
Nøddesnudebille
Curculio nucum
Museumsklanner (Anthrenus museorum)
Museumsklanner
Anthrenus museorum
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Aphthona atrocaerulea (Aphthona atrocaerulea)
Aphthona atrocaerulea
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Stenus flavipes (Stenus flavipes)
Stenus flavipes
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Lang Græsrovflue (Leptogaster cylindrica)
Lang Græsrovflue
Leptogaster cylindrica
Opomyza sp. (Opomyza sp.)
Opomyza sp.
Flueskimmel sp. (Entomophthora sp.)
Flueskimmel sp.
Entomophthora sp.
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Almindelig Havesvirreflue (Syrphus ribesii)
Almindelig Havesvirreflue
Syrphus ribesii
Fannia sp. (Fannia sp.)
Fannia sp.
Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
Thaumatomyia glabra
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Hybenflue (Rhagoletis alternata)
Hybenflue
Rhagoletis alternata
Dexiosoma caninum (Dexiosoma caninum)
Dexiosoma caninum
Tipula sp. (Tipula sp.)
Tipula sp.
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Stor Narcisflue (Merodon equestris)
Stor Narcisflue
Merodon equestris
Meromyza sp. (Meromyza sp.)
Meromyza sp.
Cistogaster globosa (Cistogaster globosa)
Cistogaster globosa
Sortvinget Engsvirreflue (Chrysogaster solstitialis)
Sortvinget Engsvirreflue
Chrysogaster solstitialis
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Phytomyza minuscula (Phytomyza minuscula)
Phytomyza minuscula
Phytomyza minuscula (Phytomyza minuscula)
Phytomyza minuscula
Chromatomyia periclymeni (Chromatomyia periclymeni)
Chromatomyia periclymeni
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Harmandiola globuli (Harmandiola globuli)
Harmandiola globuli
Poppelbladrullergalmyg (Dasineura populeti)
Poppelbladrullergalmyg
Dasineura populeti
Pileurtgalmyg (Wachtliella persicariae)
Pileurtgalmyg
Wachtliella persicariae
Kikbærgalmyg (Oligotrophus juniperinus)
Kikbærgalmyg
Oligotrophus juniperinus
Bøgegalmyg (Mikiola fagi)
Bøgegalmyg
Mikiola fagi
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Bladhyttespinder (Parasteatoda lunata)
Bladhyttespinder
Parasteatoda lunata
Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
Fedtedderkop
Steatoda bipunctata
Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
Grøn Krabbeedderkop
Diaea dorsata
Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
Anelosimus vittatus
Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
Rød Langbensmejer
Leiobunum rotundum
Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
Almindelig Baldakinspinder
Linyphia triangularis
Haplodrassus sp. (Haplodrassus sp.)
Haplodrassus sp.
Lille Murmejer (Oligolophus hanseni)
Lille Murmejer
Oligolophus hanseni
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
Stubbaldakinspinder
Labulla thoracica
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
Bred Nymfetæge
Nabis limbatus
Stor Frøtæge (Rhyparochromus pini)
Stor Frøtæge
Rhyparochromus pini
Anthocoris confusus (Anthocoris confusus)
Anthocoris confusus
Egecikade (Iassus lanio)
Egecikade
Iassus lanio
Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
Lysebrun Skovcikade
Speudotettix subfusculus
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Eupterycyba jucunda (Eupterycyba jucunda)
Eupterycyba jucunda
Allygus modestus (Allygus modestus)
Allygus modestus
Stiroma affinis (Stiroma affinis)
Stiroma affinis
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Blåbærtæge (Stephanitis oberti)
Blåbærtæge
Stephanitis oberti
Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
Almindelig Kanttæge
Rhopalus parumpunctatus
Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
Tørkekanttæge
Stictopleurus abutilon
Tørkekanttæge (Stictopleurus abutilon)
Tørkekanttæge
Stictopleurus abutilon
Sorttornet Blomstertæge  (Apolygus lucorum)
Sorttornet Blomstertæge
Apolygus lucorum
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Finpunkteret Blomstertæge (Pinalitus cervinus)
Finpunkteret Blomstertæge
Pinalitus cervinus
Lårplettet Løvtrætæge (Psallus lepidus)
Lårplettet Løvtrætæge
Psallus lepidus
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Sortrandet Skovtæge (Phytocoris tiliae)
Sortrandet Skovtæge
Phytocoris tiliae
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallicornis
Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallicornis
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Plettet Blomstertæge (Compsidolon salicellum)
Plettet Blomstertæge
Compsidolon salicellum
Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
Hjerteplettet Tæge
Orthops basalis
Kastaniebladlus (Myzocallis castanicola)
Kastaniebladlus
Myzocallis castanicola
Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
Gråbynkebladlus
Macrosiphoniella artemisiae
Pilepastinakbladlus (Cavariella pastinacae)
Pilepastinakbladlus
Cavariella pastinacae
Rød Æblebladlus (Dysaphis plantaginea)
Rød Æblebladlus
Dysaphis plantaginea
Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
Brun Kongepenbladlus
Uroleucon hypochoeridis
Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
Aphis fabae cirsiiacanthoides
Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
Ananasgallelus sp.
Adelges sp.
Ribsskjallerbladlus (Hyperomyzus rhinanthi)
Ribsskjallerbladlus
Hyperomyzus rhinanthi
Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
Stor Blommebladlus
Brachycaudus cardui
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
Pragtbuksebi
Dasypoda hirtipes
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Sycophila biguttata (Sycophila biguttata)
Sycophila biguttata
Græsplænebladhveps (Eutomostethus ephippium)
Græsplænebladhveps
Eutomostethus ephippium
Dolichovespula sp. (Dolichovespula sp.)
Dolichovespula sp.
Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
Linsegalhveps
Neuroterus quercusbaccarum
Bleg Elleminérbladhveps (Fenusa dohrnii)
Bleg Elleminérbladhveps
Fenusa dohrnii
Rød Knopvikler (Spilonota ocellana)
Rød Knopvikler
Spilonota ocellana
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Yponomeuta sp. (Yponomeuta sp.)
Yponomeuta sp.
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Blåhale (Favonius quercus)
Blåhale
Favonius quercus
Elachista utonella (Elachista utonella)
Elachista utonella
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Kirsebærmøl (Argyresthia pruniella)
Kirsebærmøl
Argyresthia pruniella
Lille Stråsækbærer (Psyche casta)
Lille Stråsækbærer
Psyche casta
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Paramesia gnomana (Paramesia gnomana)
Paramesia gnomana
Æblevikler (Cydia pomonella)
Æblevikler
Cydia pomonella
Okseøjerodvikler (Dichrorampha acuminatana)
Okseøjerodvikler
Dichrorampha acuminatana
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Tandet Løvmåler (Idaea emarginata)
Tandet Løvmåler
Idaea emarginata
Dværgspinder (Nudaria mundana)
Dværgspinder
Nudaria mundana
Almindelig Fladmøl (Agonopterix heracliana)
Almindelig Fladmøl
Agonopterix heracliana
Broget Havemåler (Eulithis prunata)
Broget Havemåler
Eulithis prunata
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Fingerbøldværgmåler (Eupithecia pulchellata)
Fingerbøldværgmåler
Eupithecia pulchellata
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Majshalvmøl (Ostrinia nubilalis)
Majshalvmøl
Ostrinia nubilalis
Sortspidset Benvedspindemøl (Yponomeuta plumbella)
Sortspidset Benvedspindemøl
Yponomeuta plumbella
Ditula angustiorana (Ditula angustiorana)
Ditula angustiorana
Følfodbladvikler (Cnephasia stephensiana)
Følfodbladvikler
Cnephasia stephensiana
Oldenvikler (Cydia fagiglandana)
Oldenvikler
Cydia fagiglandana
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Apotomis betuletana (Apotomis betuletana)
Apotomis betuletana
Rød Knopvikler (Spilonota ocellana)
Rød Knopvikler
Spilonota ocellana
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Cnephasia sp. (Cnephasia sp.)
Cnephasia sp.
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Askeugle (Craniophora ligustri)
Askeugle
Craniophora ligustri
Almindelig Fladmøl (Agonopterix heracliana)
Almindelig Fladmøl
Agonopterix heracliana
Sortplettet Løvmåler (Idaea dimidiata)
Sortplettet Løvmåler
Idaea dimidiata
Pammene aurita (Pammene aurita)
Pammene aurita
Brun Egevikler (Archips xylosteana)
Brun Egevikler
Archips xylosteana
Følfodbladvikler (Cnephasia stephensiana)
Følfodbladvikler
Cnephasia stephensiana
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Olivengrøn Jordugle (Anaplectoides prasina)
Olivengrøn Jordugle
Anaplectoides prasina
Skinnende Mus (Hoplodrina blanda)
Skinnende Mus
Hoplodrina blanda
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Mælkebøttevikler (Celypha striana)
Mælkebøttevikler
Celypha striana
Koglehalvmøl (Dioryctria abietella)
Koglehalvmøl
Dioryctria abietella
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Gul Ahornvikler (Acleris forsskaleana)
Gul Ahornvikler
Acleris forsskaleana
Moshalvmøl (Synaphe punctalis)
Moshalvmøl
Synaphe punctalis
Kæmpeprydvinge (Harpella forficella)
Kæmpeprydvinge
Harpella forficella
Andemadhalvmøl (Cataclysta lemnata)
Andemadhalvmøl
Cataclysta lemnata
Cnephasia sp. (Cnephasia sp.)
Cnephasia sp.
Duehale (Macroglossum stellatarum)
Duehale
Macroglossum stellatarum
Melet Lavspinder (Eilema depressa)
Melet Lavspinder
Eilema depressa
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Guldgul Lavspinder (Eilema sororcula)
Guldgul Lavspinder
Eilema sororcula
Årevinget Insekt ubest. (Hymenoptera indet.)
Årevinget Insekt ubest.
Hymenoptera indet.
Stigmella speciosa (Stigmella speciosa)
Stigmella speciosa
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Brun Mosaikguldsmed (Aeshna grandis)
Brun Mosaikguldsmed
Aeshna grandis
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Skrubtudse (Bufo bufo)
Skrubtudse
Bufo bufo
Almindelig Sølvkræ (Lepisma saccharina)
Almindelig Sølvkræ
Lepisma saccharina
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Panorpa germanica (Panorpa germanica)
Panorpa germanica
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Gråbrun Bruskigle (Glossiphonia concolor)
Gråbrun Bruskigle
Glossiphonia concolor
Longitarsus kutscherai (Longitarsus kutscherai)
Longitarsus kutscherai
Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
Hemerobius lutescens
Hemerobius micans (Hemerobius micans)
Hemerobius micans
Micromus variegatus (Micromus variegatus)
Micromus variegatus
Æblebladkantmøl (Callisto denticulella)
Æblebladkantmøl
Callisto denticulella
Phanerotoma sp. (Phanerotoma sp.)
Phanerotoma sp.
Erysiphe heraclei (Erysiphe heraclei)
Erysiphe heraclei
Mjødurt-meldug (Erysiphe ulmariae)
Mjødurt-meldug
Erysiphe ulmariae
Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
Diplocarpon rosae
Gymnosporangium cornutum (Gymnosporangium cornutum)
Gymnosporangium cornutum
Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
Pæregitter-Bævrerust
Gymnosporangium sabinae
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Puccinia variabilis (Puccinia variabilis)
Puccinia variabilis
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Dueurt-meldug (Podosphaera epilobii)
Dueurt-meldug
Podosphaera epilobii
Pediasia contaminella (Pediasia contaminella)
Pediasia contaminella

De senest indberettede arter i Naturbasen: