Observation af Klor-Bægermorkel

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
23. april 2022


Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa) 1


Hovedstaden



Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)
Rødhalet Jordbi
Andrena haemorrhoa
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
Tanysphyrus lemnae
Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
Guldhveps ubest.
Chrysididae indet.
Blågrøn Solbille (Ischnomera cyanea)
Blågrøn Solbille
Ischnomera cyanea
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Hypulus bifasciatus (Hypulus bifasciatus)
Hypulus bifasciatus
Platyrhinus resinosus (Platyrhinus resinosus)
Platyrhinus resinosus
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
Kiletusindben
Polydesmus complanatus
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Plettet Askebarkbille (Hylesinus wachtli)
Plettet Askebarkbille
Hylesinus wachtli
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Mørkbroget Nåletræstæge (Eremocoris podagricus)
Mørkbroget Nåletræstæge
Eremocoris podagricus
Agatsnegl (Cochlicopa lubrica)
Agatsnegl
Cochlicopa lubrica
Gul Båndugle (Noctua fimbriata)
Gul Båndugle
Noctua fimbriata
Mørk Skovfrøtæge (Drymus ryeii)
Mørk Skovfrøtæge
Drymus ryeii
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
Sorthovedet Kardinalbille
Pyrochroa coccinea
Calvia decemguttata (Calvia decemguttata)
Calvia decemguttata
Melanotus sp. (Melanotus sp.)
Melanotus sp.
Det Hvide C (Polygonia c-album)
Det Hvide C
Polygonia c-album
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Stor Humleflue (Bombylius major)
Stor Humleflue
Bombylius major
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Gelis areator (Gelis areator)
Gelis areator
Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
Bladlus ubest.
Aphidoidea indet.
Fugle-Kirsebær (Prunus avium)
Fugle-Kirsebær
Prunus avium
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Stor Konval (Polygonatum multiflorum)
Stor Konval
Polygonatum multiflorum
Almindelig Snepryd (Scilla forbesii)
Almindelig Snepryd
Scilla forbesii
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Gyrophaena boleti (Gyrophaena boleti)
Gyrophaena boleti
Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
Skinnende Støvpude
Reticularia lycoperdon
Stor Vandsalamander (Triturus cristatus)
Stor Vandsalamander
Triturus cristatus
Bananflue ubest. (Drosophilidae indet.)
Bananflue ubest.
Drosophilidae indet.
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Fladkravet Kodriver (Primula elatior)
Fladkravet Kodriver
Primula elatior
Dråberovbille (Scaphidium quadrimaculatum)
Dråberovbille
Scaphidium quadrimaculatum
Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
Bøghjort
Dorcus parallelipipedus
Gul Vedborer (Trypodendron domesticum)
Gul Vedborer
Trypodendron domesticum
Æbledværgmåler (Eupithecia insigniata)
Æbledværgmåler
Eupithecia insigniata
Rød Gedehams (Vespula rufa)
Rød Gedehams
Vespula rufa
Gul Skovsmælder (Ampedus nigroflavus)
Gul Skovsmælder
Ampedus nigroflavus
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Anisotoma humeralis (Anisotoma humeralis)
Anisotoma humeralis
Toplet Forårsugle (Anorthoa munda)
Toplet Forårsugle
Anorthoa munda
Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
Spraglet Kvikløber
Anchomenus dorsalis
Bøge-Skovsmælder (Ampedus rufipennis)
Bøge-Skovsmælder
Ampedus rufipennis
Gotisk Forårsugle (Orthosia gothica)
Gotisk Forårsugle
Orthosia gothica
Sortplettet Overvintringsugle (Conistra rubiginea)
Sortplettet Overvintringsugle
Conistra rubiginea
Bøgeprydvinge (Diurnea fagella)
Bøgeprydvinge
Diurnea fagella
Majspinder (Drymonia ruficornis)
Majspinder
Drymonia ruficornis
Snerlefjermøl (Emmelina monodactyla)
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Rødlig Forårsugle (Orthosia miniosa)
Rødlig Forårsugle
Orthosia miniosa
Broget Sumpløber (Badister lacertosus)
Broget Sumpløber
Badister lacertosus
Blå Oliebille (Meloe violaceus)
Blå Oliebille
Meloe violaceus
Spanioneura fonscolombii (Spanioneura fonscolombii)
Spanioneura fonscolombii
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
Sekstenplettet Mariehøne
Halyzia sedecimguttata
Dictyna pusilla (Dictyna pusilla)
Dictyna pusilla
Philonthus decorus (Philonthus decorus)
Philonthus decorus
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Laccophilus minutus (Laccophilus minutus)
Laccophilus minutus
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
Dicyrtomina ornata
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
Guldøje ubest.
Chrysopidae indet.
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Neuraphes elongatulus (Neuraphes elongatulus)
Neuraphes elongatulus
Peronospora bulbocapni (Peronospora bulbocapni)
Peronospora bulbocapni
Rede-Frynseskive (Trichopezizella nidulus)
Rede-Frynseskive
Trichopezizella nidulus
Snerre-Stængeltunge (Acrospermum pallidulum)
Snerre-Stængeltunge
Acrospermum pallidulum
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Damaeidae ubest. (Damaeidae indet.)
Damaeidae ubest.
Damaeidae indet.
Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
Anthonomus pedicularius
Vincenzellus ruficollis (Vincenzellus ruficollis)
Vincenzellus ruficollis
Leiosoma deflexum (Leiosoma deflexum)
Leiosoma deflexum
Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
Rhyzobius chrysomeloides
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Broget Forårsugle (Orthosia incerta)
Broget Forårsugle
Orthosia incerta
Blåbærugle (Conistra vaccinii)
Blåbærugle
Conistra vaccinii
April-Lapvinge (Trichopteryx carpinata)
April-Lapvinge
Trichopteryx carpinata
Lille Forårsugle (Orthosia cruda)
Lille Forårsugle
Orthosia cruda
Sumpfoldsnegl (Clausilia pumila)
Sumpfoldsnegl
Clausilia pumila
Skrædder (Hydrometra stagnorum)
Skrædder
Hydrometra stagnorum
Skovjordløber (Pterostichus niger)
Skovjordløber
Pterostichus niger
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
Metallisk Sandløber
Harpalus affinis
Almindelig Markløber (Harpalus latus)
Almindelig Markløber
Harpalus latus
Kortstribet Glansløber (Bembidion gilvipes)
Kortstribet Glansløber
Bembidion gilvipes
Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
Brungul Skægløber
Leistus ferrugineus
Bembidion properans (Bembidion properans)
Bembidion properans
Telmatophilus caricis (Telmatophilus caricis)
Telmatophilus caricis
Hindbærjordloppe (Batophila rubi)
Hindbærjordloppe
Batophila rubi
Orchesia minor (Orchesia minor)
Orchesia minor
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Stenus boops (Stenus boops)
Stenus boops
Stenus solutus (Stenus solutus)
Stenus solutus

De senest indberettede arter i Naturbasen: