Observation af Blyantsugle

Indberettet af: Frank Overgaard Nielsen
5 visninger
9. august 2021


Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis) 1 Imago


Sjælland



Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
Foto: Frank Overgaard Nielsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
Metallisk Sandløber
Harpalus affinis
Seglgræshoppe (Phaneroptera falcata)
Seglgræshoppe
Phaneroptera falcata
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Lille Vægmejer (Opilio saxatilis)
Lille Vægmejer
Opilio saxatilis
Lys Sandhopper (Talitrus saltator)
Lys Sandhopper
Talitrus saltator
Dueurt-Bladmåler (Ecliptopera silaceata)
Dueurt-Bladmåler
Ecliptopera silaceata
Benvedmåler (Ligdia adustata)
Benvedmåler
Ligdia adustata
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Hvid-Punkt Græsugle (Mythimna albipuncta)
Hvid-Punkt Græsugle
Mythimna albipuncta
Humleugle (Hypena rostralis)
Humleugle
Hypena rostralis
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Brun Nellikeugle (Hadena bicruris)
Brun Nellikeugle
Hadena bicruris
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Noctua janthe/janthina (Noctua janthe/janthina)
Noctua janthe/janthina
Eudonia sp. (Eudonia sp.)
Eudonia sp.
Røgfarvet Grønsagsugle (Lacanobia suasa)
Røgfarvet Grønsagsugle
Lacanobia suasa
Egekarmin (Catocala sponsa)
Egekarmin
Catocala sponsa
Syreugle (Acronicta rumicis)
Syreugle
Acronicta rumicis
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Amphipyra pyramidea
Rhombe-Glansugle (Xestia stigmatica)
Rhombe-Glansugle
Xestia stigmatica
Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
Perlemorshalvmøl
Pleuroptya ruralis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Sortplettet Løvmåler (Idaea dimidiata)
Sortplettet Løvmåler
Idaea dimidiata
Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun Brilleugle
Abrostola triplasia
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Gråbynkegallevikler (Epiblema foenella)
Gråbynkegallevikler
Epiblema foenella
Netåret Måler (Eustroma reticulata)
Netåret Måler
Eustroma reticulata
Askegrå Lavspinder (Eilema griseola)
Askegrå Lavspinder
Eilema griseola
Kålugle (Mamestra brassicae)
Kålugle
Mamestra brassicae
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Frønnet Landmand (Agrotis puta)
Frønnet Landmand
Agrotis puta
Brombærtiggerugle (Diarsia rubi)
Brombærtiggerugle
Diarsia rubi
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Rødt Ordensbånd (Catocala nupta)
Rødt Ordensbånd
Catocala nupta
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Agriphila geniculea (Agriphila geniculea)
Agriphila geniculea
Rustbladmåler (Xanthorhoe ferrugata)
Rustbladmåler
Xanthorhoe ferrugata
Penselugle (Colocasia coryli)
Penselugle
Colocasia coryli
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
Husmoderugle
Scoliopteryx libatrix
Tørstetræblomstmåler (Acasis viretata)
Tørstetræblomstmåler
Acasis viretata
Brillespinder (Tethea ocularis)
Brillespinder
Tethea ocularis
Røllikefjermøl (Gillmeria pallidactyla)
Røllikefjermøl
Gillmeria pallidactyla
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Majshalvmøl (Ostrinia nubilalis)
Majshalvmøl
Ostrinia nubilalis
Ege-Prydvinge (Carcina quercana) (Carcina quercana)
Ege-Prydvinge (Carcina quercana)
Carcina quercana
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria)
Toplettet Seglvinge
Watsonalla binaria
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Kålhalvmøl (Evergestis forficalis)
Kålhalvmøl
Evergestis forficalis
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
Humlevoksmøl
Aphomia sociella
Brun Engugle (Helotropha leucostigma)
Brun Engugle
Helotropha leucostigma
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus

De senest indberettede arter i Naturbasen: