Observation af Bredbladet Vortemælk

11. juli 2021


Bredbladet Vortemælk (Euphorbia platyphyllos) fåtallig


Hovedstaden



Bredbladet Vortemælk (Euphorbia platyphyllos)
Foto: Morten Kofoed-Hansen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Udspærret Annelgræs (Puccinellia distans)
Udspærret Annelgræs
Puccinellia distans
Stortoppet Hvene (Agrostis gigantea)
Stortoppet Hvene
Agrostis gigantea
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Bjerg-Rørhvene (Calamagrostis epigejos)
Bjerg-Rørhvene
Calamagrostis epigejos
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Rank Vejsennep (Sisymbrium officinale)
Rank Vejsennep
Sisymbrium officinale
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Almindelig Rajgræs (Lolium perenne)
Almindelig Rajgræs
Lolium perenne
Kryb-Hvene (Agrostis stolonifera var. stolonifera)
Kryb-Hvene
Agrostis stolonifera var. stolonifera
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Storkronet Ærenpris (Veronica persica)
Storkronet Ærenpris
Veronica persica
Humle-Sneglebælg (Medicago lupulina)
Humle-Sneglebælg
Medicago lupulina
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Bleg Pileurt (Persicaria lapathifolia ssp. pallida)
Bleg Pileurt
Persicaria lapathifolia ssp. pallida
Almindelig Brandbæger (Senecio vulgaris)
Almindelig Brandbæger
Senecio vulgaris
Ungarsk Vejsennep (Sisymbrium altissimum)
Ungarsk Vejsennep
Sisymbrium altissimum
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Tornet Salat (Lactuca serriola)
Tornet Salat
Lactuca serriola
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Mark-Stenkløver (Melilotus officinalis)
Mark-Stenkløver
Melilotus officinalis
Sæbeurt (Saponaria officinalis)
Sæbeurt
Saponaria officinalis
Løgkarse (Alliaria petiolata)
Løgkarse
Alliaria petiolata
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Almindelig Svinemælk (Sonchus oleraceus)
Almindelig Svinemælk
Sonchus oleraceus
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Finbladet Vejsennep (Descurainia sophia)
Finbladet Vejsennep
Descurainia sophia
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Almindelig Kvik (Elytrigia repens)
Almindelig Kvik
Elytrigia repens
Prikbladet Fredløs (Lysimachia punctata)
Prikbladet Fredløs
Lysimachia punctata
Svine-Mælde (Atriplex patula)
Svine-Mælde
Atriplex patula
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Mursennep (Diplotaxis muralis)
Mursennep
Diplotaxis muralis
Snerle-Pileurt (Fallopia convolvulus)
Snerle-Pileurt
Fallopia convolvulus
Sildig Gyldenris (Solidago gigantea)
Sildig Gyldenris
Solidago gigantea
Hyrdetaske (Capsella bursa-pastoris)
Hyrdetaske
Capsella bursa-pastoris
Gaffel-Vortemælk (Euphorbia peplus)
Gaffel-Vortemælk
Euphorbia peplus
Grøn Høgeskæg (Crepis capillaris)
Grøn Høgeskæg
Crepis capillaris
Liden Torskemund (Chaenorrhinum minus)
Liden Torskemund
Chaenorrhinum minus
Farve-Reseda (Reseda luteola)
Farve-Reseda
Reseda luteola
Almindelig Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. aviculare)
Almindelig Vej-Pileurt
Polygonum aviculare ssp. aviculare
Egernhale-Byg (Hordeum jubatum)
Egernhale-Byg
Hordeum jubatum
Kantet Dueurt (Epilobium tetragonum)
Kantet Dueurt
Epilobium tetragonum
Italiensk Brandbæger (Senecio squalidus)
Italiensk Brandbæger
Senecio squalidus
Almindelig Hvede (Triticum aestivum)
Almindelig Hvede
Triticum aestivum
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Læge-Oksetunge (Anchusa officinalis)
Læge-Oksetunge
Anchusa officinalis
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Rød Tandbæger (Ballota nigra ssp. nigra)
Rød Tandbæger
Ballota nigra ssp. nigra
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Klæbrig Brandbæger (Senecio viscosus)
Klæbrig Brandbæger
Senecio viscosus
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Blågrøn Gåsefod (Chenopodium glaucum)
Blågrøn Gåsefod
Chenopodium glaucum
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Pindsvin-Kartebolle (Dipsacus strigosus)
Pindsvin-Kartebolle
Dipsacus strigosus
Fliget Tvetand (Lamium hybridum)
Fliget Tvetand
Lamium hybridum
Vedbend-Ærenpris (Veronica hederifolia ssp. hederifolia)
Vedbend-Ærenpris
Veronica hederifolia ssp. hederifolia
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Bjerg-Knopurt (Centaurea montana)
Bjerg-Knopurt
Centaurea montana
Strand-Kogleaks (Schoenoplectus maritimus)
Strand-Kogleaks
Schoenoplectus maritimus
Alsike-Kløver (Trifolium hybridum ssp. hybridum)
Alsike-Kløver
Trifolium hybridum ssp. hybridum
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Krumhals (Anchusa arvensis)
Krumhals
Anchusa arvensis
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Vellugtende Kamille (Matricaria recutita)
Vellugtende Kamille
Matricaria recutita
Opium-Valmue (Papaver somniferum)
Opium-Valmue
Papaver somniferum
Skærm-Vortemælk (Euphorbia helioscopia)
Skærm-Vortemælk
Euphorbia helioscopia
Læge-Jordrøg (Fumaria officinalis)
Læge-Jordrøg
Fumaria officinalis
Høst-Borst (Scorzoneroides autumnalis)
Høst-Borst
Scorzoneroides autumnalis
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Stortoppet Hvene (Agrostis gigantea)
Stortoppet Hvene
Agrostis gigantea
Pengebladet Fredløs (Lysimachia nummularia)
Pengebladet Fredløs
Lysimachia nummularia
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Vej-Guldkarse (Rorippa sylvestris)
Vej-Guldkarse
Rorippa sylvestris
Strand-Svingel (Festuca arundinacea)
Strand-Svingel
Festuca arundinacea
Svinesennep (Erucastrum gallicum)
Svinesennep
Erucastrum gallicum
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Pastinak (Pastinaca sativa)
Pastinak
Pastinaca sativa
Ensidig Klokke (Campanula rapunculoides)
Ensidig Klokke
Campanula rapunculoides
Stinkende Karse (Lepidium ruderale)
Stinkende Karse
Lepidium ruderale
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Matrem (Tanacetum parthenium)
Matrem
Tanacetum parthenium
Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )
Fersken-Pileurt
Persicaria maculosa
Liden Storkenæb (Geranium pusillum)
Liden Storkenæb
Geranium pusillum
Kirtel-Kortstråle (Galinsoga quadriradiata)
Kirtel-Kortstråle
Galinsoga quadriradiata
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Selje-Pil (Salix caprea)
Selje-Pil
Salix caprea
Almindelig Pengeurt (Thlaspi arvense)
Almindelig Pengeurt
Thlaspi arvense
Sort Natskygge (Solanum nigrum)
Sort Natskygge
Solanum nigrum
Almindelig Hanespore (Echinochloa crus-galli)
Almindelig Hanespore
Echinochloa crus-galli
Hjulkrone (Borago officinalis)
Hjulkrone
Borago officinalis
Ager-Sennep (Sinapis arvensis)
Ager-Sennep
Sinapis arvensis
Ager-Sennep (Sinapis arvensis)
Ager-Sennep
Sinapis arvensis
Slap Annelgræs (Puccinellia capillaris)
Slap Annelgræs
Puccinellia capillaris
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Sommerfuglebusk (Buddleja davidii)
Sommerfuglebusk
Buddleja davidii
Tomat (Solanum lycopersicum)
Tomat
Solanum lycopersicum
Hjertebladet Gåsefod (Chenopodium hybridum)
Hjertebladet Gåsefod
Chenopodium hybridum
Alpe-Guldregn (Laburnum alpinum)
Alpe-Guldregn
Laburnum alpinum
Jordskok (Helianthus tuberosus)
Jordskok
Helianthus tuberosus
Stilkblomstret Gåsefod (Chenopodium pedunculare)
Stilkblomstret Gåsefod
Chenopodium pedunculare
Mur-Væselhale (Vulpia muralis)
Mur-Væselhale
Vulpia muralis
Rundskulpe (Neslia paniculata)
Rundskulpe
Neslia paniculata
Kattehale (Lythrum salicaria)
Kattehale
Lythrum salicaria
Mark-Forglemmigej (Myosotis arvensis)
Mark-Forglemmigej
Myosotis arvensis
Kornblomst (Centaurea cyanus)
Kornblomst
Centaurea cyanus
Hejrenæb (Erodium cicutarium)
Hejrenæb
Erodium cicutarium
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Vejbred-Skeblad (Alisma plantago-aquatica)
Vejbred-Skeblad
Alisma plantago-aquatica
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Slangehoved (Echium vulgare)
Slangehoved
Echium vulgare
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Hamp-Hanekro (Galeopsis speciosa)
Hamp-Hanekro
Galeopsis speciosa
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Kær-Galtetand (Stachys palustris)
Kær-Galtetand
Stachys palustris
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Strand-Skræppe (Rumex maritimus)
Strand-Skræppe
Rumex maritimus
Moskus-Katost (Malva moschata)
Moskus-Katost
Malva moschata
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Mørk Kongelys (Verbascum nigrum)
Mørk Kongelys
Verbascum nigrum
Rød Arve (Anagallis arvensis)
Rød Arve
Anagallis arvensis
Figenbladet Gåsefod (Chenopodium ficifolium)
Figenbladet Gåsefod
Chenopodium ficifolium
Kantbæger (Nicandra physalodes)
Kantbæger
Nicandra physalodes
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Liden Tvetand (Lamium amplexicaule)
Liden Tvetand
Lamium amplexicaule
Almindelig Hulsvøb (Chaerophyllum temulum)
Almindelig Hulsvøb
Chaerophyllum temulum
Tofrøet Vikke (Vicia hirsuta)
Tofrøet Vikke
Vicia hirsuta
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Sylt-Star (Carex otrubae)
Sylt-Star
Carex otrubae
Stivhåret Ranunkel (Ranunculus sardous)
Stivhåret Ranunkel
Ranunculus sardous
Strand-Vandranunkel (Ranunculus peltatus ssp. baudotii)
Strand-Vandranunkel
Ranunculus peltatus ssp. baudotii
Almindelig Akeleje (Aquilegia vulgaris)
Almindelig Akeleje
Aquilegia vulgaris
Blågrøn Kogleaks (Schoenoplectus tabernaemontani)
Blågrøn Kogleaks
Schoenoplectus tabernaemontani
Hare-Kløver (Trifolium arvense)
Hare-Kløver
Trifolium arvense
Hare-Kløver (Trifolium arvense)
Hare-Kløver
Trifolium arvense
Dunet Dueurt (Epilobium parviflorum)
Dunet Dueurt
Epilobium parviflorum
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Glanskapslet Siv (Juncus articulatus)
Glanskapslet Siv
Juncus articulatus
Farve-Gåseurt (Anthemis tinctoria)
Farve-Gåseurt
Anthemis tinctoria
Smalbladet Dunhammer (Typha angustifolia)
Smalbladet Dunhammer
Typha angustifolia
Skov-Skræppe (Rumex sanguineus)
Skov-Skræppe
Rumex sanguineus
Fløjlsgræs (Holcus lanatus)
Fløjlsgræs
Holcus lanatus
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Rød-Eg (Quercus rubra)
Rød-Eg
Quercus rubra
Almindelig Hvene (Agrostis capillaris)
Almindelig Hvene
Agrostis capillaris
Kryb-Hvene (Agrostis stolonifera var. stolonifera)
Kryb-Hvene
Agrostis stolonifera var. stolonifera
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Jordbær-Kløver (Trifolium fragiferum)
Jordbær-Kløver
Trifolium fragiferum
Flerårig Lathyrus (Lathyrus latifolius)
Flerårig Lathyrus
Lathyrus latifolius
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Have-Snerle (Calystegia pulchra)
Have-Snerle
Calystegia pulchra
Almindelig Snebær (Symphoricarpos albus)
Almindelig Snebær
Symphoricarpos albus
Sort Natskygge (Solanum nigrum)
Sort Natskygge
Solanum nigrum
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Humle (Humulus lupulus)
Humle
Humulus lupulus
Rank Dueurt (Epilobium lamyi)
Rank Dueurt
Epilobium lamyi
Rød Gåsefod (Chenopodium rubrum)
Rød Gåsefod
Chenopodium rubrum
Pur-Løg (Allium schoenoprasum)
Pur-Løg
Allium schoenoprasum
Vellugtende Aftenstjerne (Hesperis matronalis)
Vellugtende Aftenstjerne
Hesperis matronalis
Almindelig Guldregn (Laburnum anagyroides)
Almindelig Guldregn
Laburnum anagyroides
Kæmpe-Natlys (Oenothera glazioviana)
Kæmpe-Natlys
Oenothera glazioviana
Rank Surkløver (Oxalis stricta)
Rank Surkløver
Oxalis stricta
Almindelig Markarve (Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia)
Almindelig Markarve
Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia
Almindelig Sumpstrå (Eleocharis palustris ssp. vulgaris)
Almindelig Sumpstrå
Eleocharis palustris ssp. vulgaris
Dusk-Syre (Rumex thyrsiflorus)
Dusk-Syre
Rumex thyrsiflorus
Salomons Lysestage (Lepidium campestre)
Salomons Lysestage
Lepidium campestre
Hundepersille (Aethusa cynapium)
Hundepersille
Aethusa cynapium
Purpur-Torskemund (Linaria purpurea)
Purpur-Torskemund
Linaria purpurea
Vinge-Pileurt (Fallopia dumetorum)
Vinge-Pileurt
Fallopia dumetorum
Robinie (Robinia pseudoacacia)
Robinie
Robinia pseudoacacia
Rundbladet Mynte (Mentha suaveolens)
Rundbladet Mynte
Mentha suaveolens
Grenet Pindsvineknop s.l. (Sparganium erectum s.l.)
Grenet Pindsvineknop s.l.
Sparganium erectum s.l.
Sandsennep (Diplotaxis tenuifolia)
Sandsennep
Diplotaxis tenuifolia
Koriander (Coriandrum sativum)
Koriander
Coriandrum sativum
Orange Blærebælg (Colutea x media)
Orange Blærebælg
Colutea x media
Rød Sporebaldrian (Centranthus ruber)
Rød Sporebaldrian
Centranthus ruber
Russisk Mandstro (Eryngium planum)
Russisk Mandstro
Eryngium planum
Kalifornisk Guldvalmue (Eschscholzia californica)
Kalifornisk Guldvalmue
Eschscholzia californica
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Have-Løvemund (Antirrhinum majus)
Have-Løvemund
Antirrhinum majus
Ægte Lavendel (Lavandula angustifolia)
Ægte Lavendel
Lavandula angustifolia
Høst-Anemone (Anemone hupehensis)
Høst-Anemone
Anemone hupehensis
Have-Kål (Brassica oleracea)
Have-Kål
Brassica oleracea
Kartoffel (Solanum tuberosum)
Kartoffel
Solanum tuberosum
Gul Daglilje (Hemerocallis lilioasphodelus)
Gul Daglilje
Hemerocallis lilioasphodelus
Smalbladet Knopurt (Centaurea pannonica)
Smalbladet Knopurt
Centaurea pannonica
Have-Nellike (Dianthus caryophyllus)
Have-Nellike
Dianthus caryophyllus
Sort Bambus (Fargesia nitida)
Sort Bambus
Fargesia nitida
Purpur-Slangehoved (Echium plantagineum)
Purpur-Slangehoved
Echium plantagineum
Knude-Firling (Sagina nodosa)
Knude-Firling
Sagina nodosa
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Hvid Smalstråle (Erigeron annuus ssp. strigosus)
Hvid Smalstråle
Erigeron annuus ssp. strigosus

De senest indberettede arter i Naturbasen: