Observation af Tenthredopsis sordida

Indberettet af: Walther Gritsch
19 visninger
31. juli 2019


Tenthredopsis sordida 1 Imago hun


Hovedstaden



Tenthredopsis sordida (Tenthredopsis sordida)
På billedet ses undersiden af hunnens bagkropsspids. Det indfarvede område viser hypopygiummet, der hos Tenthredopsis sordida i midten har et ret kort, todelt fremspring. Kilde: Blank, S.M. & Ritzau, C. Die Tenthredopsini Deutschlands (Hymenoptera: Tenthredinidae) 1998. Foto: Walther Gritsch
Tenthredopsis sordida (Tenthredopsis sordida)
Foto: Walther Gritsch

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sylvicola punctatus (Sylvicola punctatus)
Sylvicola punctatus
Sylvicola punctatus (Sylvicola punctatus)
Sylvicola punctatus
Coquillettidia richiardii (Coquillettidia richiardii)
Coquillettidia richiardii
Ochlerotatus leucomelas (Ochlerotatus leucomelas)
Ochlerotatus leucomelas
Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
Acnemia nitidicollis
Cordyla brevicornis (Cordyla brevicornis)
Cordyla brevicornis
Cordyla nitens (Cordyla nitens)
Cordyla nitens
Mycomya fimbriata  (Mycomya fimbriata )
Mycomya fimbriata
Platurocypta punctum (Platurocypta punctum)
Platurocypta punctum
Sceptonia costata (Sceptonia costata)
Sceptonia costata
Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
Sceptonia nigra
Trichonta apicalis (Trichonta apicalis)
Trichonta apicalis
Colobostema triste (Colobostema triste)
Colobostema triste
Nigrotipula nigra (Nigrotipula nigra)
Nigrotipula nigra
Chrysotimus molliculus (Chrysotimus molliculus)
Chrysotimus molliculus
Chrysotus gramineus (Chrysotus gramineus)
Chrysotus gramineus
Dolichopus cilifemoratus (Dolichopus cilifemoratus)
Dolichopus cilifemoratus
Dolichopus festivus (Dolichopus festivus)
Dolichopus festivus
Dolichopus griseipennis (Dolichopus griseipennis)
Dolichopus griseipennis
Dolichopus griseipennis (Dolichopus griseipennis)
Dolichopus griseipennis
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus trivialis (Dolichopus trivialis)
Dolichopus trivialis
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Hercostomus nanus (Hercostomus nanus)
Hercostomus nanus
Medetera jacula (Medetera jacula)
Medetera jacula
Microphor anomalus (Microphor anomalus)
Microphor anomalus
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Syntormon bicolorellum (Syntormon bicolorellum)
Syntormon bicolorellum
Syntormon filiger (Syntormon filiger)
Syntormon filiger
Syntormon pallipes (Syntormon pallipes)
Syntormon pallipes
Empis livida (Empis livida)
Empis livida
Empis livida (Empis livida)
Empis livida
Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
Phyllodromia melanocephala
Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
Phyllodromia melanocephala
Rhamphomyia lamellata (Rhamphomyia lamellata)
Rhamphomyia lamellata
Rhamphomyia lamellata (Rhamphomyia lamellata)
Rhamphomyia lamellata
Bicellaria simplicipes (Bicellaria simplicipes)
Bicellaria simplicipes
Crossopalpus nigritellus (Crossopalpus nigritellus)
Crossopalpus nigritellus
Crossopalpus setiger (Crossopalpus setiger)
Crossopalpus setiger
Drapetis pusilla (Drapetis pusilla)
Drapetis pusilla
Drapetis ephippiata (Drapetis ephippiata)
Drapetis ephippiata
Hybos culiciformis (Hybos culiciformis)
Hybos culiciformis
Platypalpus calceatus (Platypalpus calceatus)
Platypalpus calceatus
Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
Platypalpus candicans
Platypalpus laticinctus (Platypalpus laticinctus)
Platypalpus laticinctus
Platypalpus pallidiventris (Platypalpus pallidiventris)
Platypalpus pallidiventris
Tachydromia arrogans (Tachydromia arrogans)
Tachydromia arrogans
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Trichina clavipes (Trichina clavipes)
Trichina clavipes
Plettet Græsrovflue (Leptogaster guttiventris)
Plettet Græsrovflue
Leptogaster guttiventris
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Rhagio lineola (Rhagio lineola)
Rhagio lineola
Haematopota bigoti (Haematopota bigoti)
Haematopota bigoti
Haematopota grandis (Haematopota grandis)
Haematopota grandis
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
Tabanus autumnalis
Asteia concinna (Asteia concinna)
Asteia concinna
Discomyza incurva (Discomyza incurva)
Discomyza incurva
Kornbladflue (Hydrellia griseola)
Kornbladflue
Hydrellia griseola
Philygria stictica (Philygria stictica)
Philygria stictica
Suillia flava (Suillia flava)
Suillia flava
Suillia dawnae/parva (Suillia dawnae/parva)
Suillia dawnae/parva
Suillia variegata (Suillia variegata)
Suillia variegata
Tricholauxania praeusta (Tricholauxania praeusta)
Tricholauxania praeusta
Opetia nigra (Opetia nigra)
Opetia nigra
Periscelis annulata (Periscelis annulata)
Periscelis annulata
Loxocera albiseta (Loxocera albiseta)
Loxocera albiseta
Pherbina coryleti (Pherbina coryleti)
Pherbina coryleti
Tetanocera elata (Tetanocera elata)
Tetanocera elata
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
Smal Bredfodsflue
Platycheirus angustatus
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Kyst-Bredfodsflue (Platycheirus immarginatus)
Kyst-Bredfodsflue
Platycheirus immarginatus
Nældebåndflue (Philophylla caesio)
Nældebåndflue
Philophylla caesio
Scathophaga inquinata (Scathophaga inquinata)
Scathophaga inquinata
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
Scathophaga suilla
Leucopomyia silesiaca (Leucopomyia silesiaca)
Leucopomyia silesiaca
Chamaemyia geniculata (Chamaemyia geniculata)
Chamaemyia geniculata
Chamaemyia polystigma (Chamaemyia polystigma)
Chamaemyia polystigma
Drosophila phalerata (Drosophila phalerata)
Drosophila phalerata
Lordiphosa andalusiaca (Lordiphosa andalusiaca)
Lordiphosa andalusiaca
Rapsflue (Scaptomyza flava)
Rapsflue
Scaptomyza flava
Scaptomyza graminum (Scaptomyza graminum)
Scaptomyza graminum
Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
Scaptomyza pallida
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Sepsis cynipsea (Sepsis cynipsea)
Sepsis cynipsea
Sepsis flavimana (Sepsis flavimana)
Sepsis flavimana
Sepsis flavimana (Sepsis flavimana)
Sepsis flavimana
Sepsis orthocnemis (Sepsis orthocnemis)
Sepsis orthocnemis
Sepsis punctum (Sepsis punctum)
Sepsis punctum
Sepsis thoracica (Sepsis thoracica)
Sepsis thoracica
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Agromyza hendeli (Agromyza hendeli)
Agromyza hendeli
Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Agromyza reptans
Agromyza pseudoreptans (Agromyza pseudoreptans)
Agromyza pseudoreptans
Calycomyza artemisiae (Calycomyza artemisiae)
Calycomyza artemisiae
Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
Cerodontha angulata
Cerodontha biseta (Cerodontha biseta)
Cerodontha biseta
Cerodontha denticornis (Cerodontha denticornis)
Cerodontha denticornis
Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
Cerodontha fulvipes
Cerodontha lateralis (Cerodontha lateralis)
Cerodontha lateralis
Cerodontha morosa (Cerodontha morosa)
Cerodontha morosa
Cerodontha muscina (Cerodontha muscina)
Cerodontha muscina
Cerodontha phragmitidis (Cerodontha phragmitidis)
Cerodontha phragmitidis
Chromatomyia horticola (Chromatomyia horticola)
Chromatomyia horticola
Liriomyza congesta (Liriomyza congesta)
Liriomyza congesta
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Liriomyza strigata (Liriomyza strigata)
Liriomyza strigata
Liriomyza strigata (Liriomyza strigata)
Liriomyza strigata
Metopomyza xanthaspis (Metopomyza xanthaspis)
Metopomyza xanthaspis
Ophiomyia alliariae (Ophiomyia alliariae)
Ophiomyia alliariae
Ophiomyia orbiculata (Ophiomyia orbiculata)
Ophiomyia orbiculata
Ophiomyia pulicaria (Ophiomyia pulicaria)
Ophiomyia pulicaria
Phytomyza crassiseta (Phytomyza crassiseta)
Phytomyza crassiseta
Pseudonapomyza atra (Pseudonapomyza atra)
Pseudonapomyza atra
Anevrina thoracica (Anevrina thoracica)
Anevrina thoracica
Anevrina thoracica (Anevrina thoracica)
Anevrina thoracica
Anevrina unispinosa (Anevrina unispinosa)
Anevrina unispinosa
Anevrina unispinosa (Anevrina unispinosa)
Anevrina unispinosa
Anevrina urbana (Anevrina urbana)
Anevrina urbana
Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
Diplonevra nitidula
Diplonevra concinna (Diplonevra concinna)
Diplonevra concinna
Metopina galeata (Metopina galeata)
Metopina galeata
Metopina oligoneura (Metopina oligoneura)
Metopina oligoneura
Pseudacteon formicarum (Pseudacteon formicarum)
Pseudacteon formicarum
Triphleba distinguenda (Triphleba distinguenda)
Triphleba distinguenda
Triphleba nudipalpis (Triphleba nudipalpis)
Triphleba nudipalpis
Conicera tarsalis (Conicera tarsalis)
Conicera tarsalis
Metopina pileata (Metopina pileata)
Metopina pileata
Cephalops aeneus (Cephalops aeneus)
Cephalops aeneus
Dorylomorpha maculata (Dorylomorpha maculata)
Dorylomorpha maculata
Eudorylas obscurus (Eudorylas obscurus)
Eudorylas obscurus
Eudorylas ruralis (Eudorylas ruralis)
Eudorylas ruralis
Pipunculus campestris (Pipunculus campestris)
Pipunculus campestris
Tomosvaryella palliditarsis  (Tomosvaryella palliditarsis )
Tomosvaryella palliditarsis
Tomosvaryella sylvatica (Tomosvaryella sylvatica)
Tomosvaryella sylvatica
Nephrocerus flavicornis (Nephrocerus flavicornis)
Nephrocerus flavicornis
Chaetopodella scutellaris (Chaetopodella scutellaris)
Chaetopodella scutellaris
Crumomyia fimetaria (Crumomyia fimetaria)
Crumomyia fimetaria
Ischiolepta pusilla (Ischiolepta pusilla)
Ischiolepta pusilla
Minilimosina gemella (Minilimosina gemella)
Minilimosina gemella
Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
Minilimosina guestphalica
Minilimosina v-atrum (Minilimosina v-atrum)
Minilimosina v-atrum
Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
Opacifrons coxata
Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
Opacifrons coxata
Rachispoda breviceps (Rachispoda breviceps)
Rachispoda breviceps
Rachispoda fuscipennis (Rachispoda fuscipennis)
Rachispoda fuscipennis
Spelobia nana (Spelobia nana)
Spelobia nana
Angioneura acerba (Angioneura acerba)
Angioneura acerba
Bellardia viarum (Bellardia viarum)
Bellardia viarum
Dødsflue (Cynomya mortuorum)
Dødsflue
Cynomya mortuorum
Lucilia ampullacea (Lucilia ampullacea)
Lucilia ampullacea
Almindelig Guldflue (Lucilia caesar)
Almindelig Guldflue
Lucilia caesar
Melinda viridicyanea (Melinda viridicyanea)
Melinda viridicyanea
Morinia doronici (Morinia doronici)
Morinia doronici
Pollenia angustigena (Pollenia angustigena)
Pollenia angustigena
Almindelig Klyngeflue (Pollenia rudis)
Almindelig Klyngeflue
Pollenia rudis
Phyto melanocephala (Phyto melanocephala)
Phyto melanocephala
Metopia campestris (Metopia campestris)
Metopia campestris
Oebalia cylindrica (Oebalia cylindrica)
Oebalia cylindrica
Oebalia minuta (Oebalia minuta)
Oebalia minuta
Sarcophaga haemorrhoa (Sarcophaga haemorrhoa)
Sarcophaga haemorrhoa
Sarcophaga lehmanni (Sarcophaga lehmanni)
Sarcophaga lehmanni
Sarcophaga pumila (Sarcophaga pumila)
Sarcophaga pumila
Sarcophaga sinuata (Sarcophaga sinuata)
Sarcophaga sinuata
Sarcophaga variegata (Sarcophaga variegata)
Sarcophaga variegata
Blondelia nigripes (Blondelia nigripes)
Blondelia nigripes
Drino lota (Drino lota)
Drino lota
Elodia ambulatoria (Elodia ambulatoria)
Elodia ambulatoria
Eumea linearicornis (Eumea linearicornis)
Eumea linearicornis
Meigenia uncinata (Meigenia uncinata)
Meigenia uncinata
Phania funesta (Phania funesta)
Phania funesta
Phryxe vulgaris (Phryxe vulgaris)
Phryxe vulgaris
Phryxe vulgaris (Phryxe vulgaris)
Phryxe vulgaris
Platymya fimbriata (Platymya fimbriata)
Platymya fimbriata
Azelia gibbera (Azelia gibbera)
Azelia gibbera
Azelia zetterstedtii (Azelia zetterstedtii)
Azelia zetterstedtii
Coenosia intermedia (Coenosia intermedia)
Coenosia intermedia
Coenosia mollicula (Coenosia mollicula)
Coenosia mollicula
Coenosia mollicula (Coenosia mollicula)
Coenosia mollicula
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Eudasyphora cyanicolor (Eudasyphora cyanicolor)
Eudasyphora cyanicolor
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
Hebecnema umbratica
Helina allotalla (Helina allotalla)
Helina allotalla
Helina depuncta (Helina depuncta)
Helina depuncta
Helina depuncta (Helina depuncta)
Helina depuncta
Helina evecta (Helina evecta)
Helina evecta
Plantageflue (Hydrotaea irritans)
Plantageflue
Hydrotaea irritans
Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
Limnophora tigrina
Gulvinget Flue (Mesembrina meridiana)
Gulvinget Flue
Mesembrina meridiana
Morellia aenescens (Morellia aenescens)
Morellia aenescens
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Morellia simplex (Morellia simplex)
Morellia simplex
Kvægflue (Musca autumnalis)
Kvægflue
Musca autumnalis
Mydaea corni (Mydaea corni)
Mydaea corni
Mydaea urbana (Mydaea urbana)
Mydaea urbana
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia pallida (Phaonia pallida)
Phaonia pallida
Phaonia tuguriorum (Phaonia tuguriorum)
Phaonia tuguriorum
Fannia polychaeta (Fannia polychaeta)
Fannia polychaeta
Fannia postica (Fannia postica)
Fannia postica
Fannia sociella (Fannia sociella)
Fannia sociella
Fannia speciosa (Fannia speciosa)
Fannia speciosa
Fannia umbrosa (Fannia umbrosa)
Fannia umbrosa
Phytoliriomyza perpusilla (Phytoliriomyza perpusilla)
Phytoliriomyza perpusilla
Piezura graminicola (Piezura graminicola)
Piezura graminicola
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Botanophila biciliaris (Botanophila biciliaris)
Botanophila biciliaris
Botanophila fugax (Botanophila fugax)
Botanophila fugax
Bønneflue (Delia platura)
Bønneflue
Delia platura
Emmesomyia grisea (Emmesomyia grisea)
Emmesomyia grisea
Eustalomyia hilaris (Eustalomyia hilaris)
Eustalomyia hilaris
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria silvicola (Hydrophoria silvicola)
Hydrophoria silvicola
Hylemya nigrimana (Hylemya nigrimana)
Hylemya nigrimana
Hylemya urbica (Hylemya urbica)
Hylemya urbica
Hylemya vagans (Hylemya vagans)
Hylemya vagans
Hylemya variata (Hylemya variata)
Hylemya variata
Hylemyza partita (Hylemyza partita)
Hylemyza partita
Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
Lasiomma seminitidum
Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
Paradelia intersecta
Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
Pegomya bicolor
Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
Pegomya bicolor
Pegomya geniculata (Pegomya geniculata)
Pegomya geniculata
Pegomya tabida (Pegomya tabida)
Pegomya tabida
Pegomya transversa (Pegomya transversa)
Pegomya transversa
Pegomya winthemi (Pegomya winthemi)
Pegomya winthemi
Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
Pegoplata infirma
Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
Alnetoidea alneti
Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
Alnetoidea alneti
Aphrophora pectoralis  (Aphrophora pectoralis )
Aphrophora pectoralis
Aphrophora pectoralis  (Aphrophora pectoralis )
Aphrophora pectoralis
Arthaldeus arenarius (Arthaldeus arenarius)
Arthaldeus arenarius
Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
Tiplettet Småcikade
Balclutha punctata
Edwardsiana salicicola (Edwardsiana salicicola)
Edwardsiana salicicola
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Eupteryx florida (Eupteryx florida)
Eupteryx florida
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
Linnavuoriana sexmaculata
Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
Stribet Skumcikade
Neophilaenus lineatus
Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
Stribet Skumcikade
Neophilaenus lineatus
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Streptanus okaensis (Streptanus okaensis)
Streptanus okaensis
Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
Rødgul Mikrocikade
Zygina flammigera
Athalia circularis (Athalia circularis)
Athalia circularis
Athalia cordata (Athalia cordata)
Athalia cordata
Kålbladhveps (Athalia rosae)
Kålbladhveps
Athalia rosae
Caliroa annulipes (Caliroa annulipes)
Caliroa annulipes
Græsplænebladhveps (Eutomostethus ephippium)
Græsplænebladhveps
Eutomostethus ephippium
Pristiphora confusa (Pristiphora confusa)
Pristiphora confusa
Loensia variegata (Loensia variegata)
Loensia variegata
Valenzuela gynapterus (Valenzuela gynapterus)
Valenzuela gynapterus
Euura clitellata (Euura clitellata)
Euura clitellata
Kommentar til turen:
  • Malaisefælde: Lat. 55.59706 Lon. 12.55417 fra 22/7 – 31/7 2019. De sidste ti dage af måneden var domineret af varmt og solrigt vejr. Temperaturen steg jævnt for at kulminere omkring d. 25.-26., hvor den nåede op omkring de 30 grader. Derefter faldt temperaturen noget i forbindelse med kraftige byger og torden. Luftfugtigheden meget høj. Måneden sluttede med et langvarigt, silende regnvejr og temperaturer omkring 20 grader. Vinden mest fra sydlige retninger, men i forbindelse med omslaget drejende om i vest. Fælden er placeret i en næsten rund åbning omkring 15 meter i diameter med mellemhøje pilebuske hele vejen rundt.

De senest indberettede arter i Naturbasen: