Observation af Gulvinget Ugle

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
8. august 2020


Gulvinget Ugle (Thalpophila matura) 20 imago


Midtjylland



Gulvinget Ugle (Thalpophila matura)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Gulvinget Ugle (Thalpophila matura)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Gulvinget Ugle (Thalpophila matura)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Brun Bjørnespinder (Arctia caja)
Brun Bjørnespinder
Arctia caja
Trapezonotus sp. (Trapezonotus sp.)
Trapezonotus sp.
Vortebider (Decticus verrucivorus)
Vortebider
Decticus verrucivorus
Hemerobius nitidulus (Hemerobius nitidulus)
Hemerobius nitidulus
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
Megathrips lativentris
Saintpauliatrips (Frankliniella occidentalis)
Saintpauliatrips
Frankliniella occidentalis
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Rødfrynset Bjørn (Diacrisia sannio)
Rødfrynset Bjørn
Diacrisia sannio
Lilla Perikonugle (Actinotia polyodon)
Lilla Perikonugle
Actinotia polyodon
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Nephrotoma scurra (Nephrotoma scurra)
Nephrotoma scurra
Nephrotoma flavipalpis (Nephrotoma flavipalpis)
Nephrotoma flavipalpis
Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
Nephrotoma appendiculata
Sortbenet Bugsvømmer (Callicorixa praeusta)
Sortbenet Bugsvømmer
Callicorixa praeusta
Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
Lille Bugsvømmer
Sigara lateralis
Synaphe punctalis (Synaphe punctalis)
Synaphe punctalis
Perikonmåler (Aplocera efformata)
Perikonmåler
Aplocera efformata
Apion ononis (Apion ononis)
Apion ononis
Gronops inaequalis (Gronops inaequalis)
Gronops inaequalis
Agernsnudebille (Curculio venosus)
Agernsnudebille
Curculio venosus
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Klitsandløber (Harpalus melancholicus)
Klitsandløber
Harpalus melancholicus
Løgkarsehalvmøl (Evergestis limbata)
Løgkarsehalvmøl
Evergestis limbata
Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
Hjerteplettet Tæge
Orthops basalis
Metalimnobia bifasciata (Metalimnobia bifasciata)
Metalimnobia bifasciata
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Zigzagspinder (Notodonta ziczac)
Zigzagspinder
Notodonta ziczac
Stribehornet Græstæge (Trigonotylus caelestialium)
Stribehornet Græstæge
Trigonotylus caelestialium
Snerresværmer (Hyles gallii)
Snerresværmer
Hyles gallii
Slangehovedmøl (Ethmia bipunctella)
Slangehovedmøl
Ethmia bipunctella
Rosenplet (Thyatira batis)
Rosenplet
Thyatira batis
Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Poppelsværmer (Laothoe populi)
Poppelsværmer
Laothoe populi
Chrysopa commata (Chrysopa commata)
Chrysopa commata
Plettet Træborer (Zeuzera pyrina)
Plettet Træborer
Zeuzera pyrina
Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
Perlemorshalvmøl
Pleuroptya ruralis
Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
Klyngerspinder
Habrosyne pyritoides
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Gulhale (Euproctis similis)
Gulhale
Euproctis similis
Kløverspinder (Lasiocampa trifolii)
Kløverspinder
Lasiocampa trifolii
Kløverspinder (Lasiocampa trifolii)
Kløverspinder
Lasiocampa trifolii
Fyrresværmer (Sphinx pinastri)
Fyrresværmer
Sphinx pinastri
Brun Bjørnespinder (Arctia caja)
Brun Bjørnespinder
Arctia caja
Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
Dromedarspinder
Notodonta dromedarius
Bynke-Dværgmåler (Eupithecia succenturiata)
Bynke-Dværgmåler
Eupithecia succenturiata
Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
Birkeseglvinge
Drepana falcataria
Toplettet Seglvinge (Watsonalla binaria)
Toplettet Seglvinge
Watsonalla binaria
Blåhatvikler (Cochylis flaviciliana)
Blåhatvikler
Cochylis flaviciliana
Cochylis dubitana (Cochylis dubitana)
Cochylis dubitana
Gråbynkegallevikler (Epiblema foenella)
Gråbynkegallevikler
Epiblema foenella
Rhyacionia pinicolana (Rhyacionia pinicolana)
Rhyacionia pinicolana
Bladrandvikler (Acleris holmiana)
Bladrandvikler
Acleris holmiana
Birkeskovmåler (Macaria notata)
Birkeskovmåler
Macaria notata
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Pocadius ferrugineus (Pocadius ferrugineus)
Pocadius ferrugineus
Øje-Græsugle (Amphipoea oculea)
Øje-Græsugle
Amphipoea oculea
Brunviolet Smutugle (Noctua janthe)
Brunviolet Smutugle
Noctua janthe
Døvnælde-Bladmåler (Perizoma alchemillata)
Døvnælde-Bladmåler
Perizoma alchemillata
Oxyptilus sp. (Oxyptilus sp.)
Oxyptilus sp.
Brunrød Bladmåler (Xanthorhoe spadicearia)
Brunrød Bladmåler
Xanthorhoe spadicearia
Ege-Prydvinge (Carcina quercana) (Carcina quercana)
Ege-Prydvinge (Carcina quercana)
Carcina quercana
Almindelig Månemåler (Selenia dentaria)
Almindelig Månemåler
Selenia dentaria
Almindelig Spidsvingemåler (Scotopteryx chenopodiata)
Almindelig Spidsvingemåler
Scotopteryx chenopodiata
Endotricha flammealis (Endotricha flammealis)
Endotricha flammealis
Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
Snerre-Bladmåler
Cosmorhoe ocellata
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Fladstjerne-Bladmåler (Euphyia biangulata)
Fladstjerne-Bladmåler
Euphyia biangulata
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Skov-Løvmåler (Idaea biselata)
Skov-Løvmåler
Idaea biselata
Nonneugle (Panthea coenobita)
Nonneugle
Panthea coenobita
Melet Lavspinder (Eilema depressa)
Melet Lavspinder
Eilema depressa
Catoptria pinella (Catoptria pinella)
Catoptria pinella
Kålhalvmøl (Evergestis forficalis)
Kålhalvmøl
Evergestis forficalis
Kastaniebrunt Halvmøl (Selagia spadicella)
Kastaniebrunt Halvmøl
Selagia spadicella
Rønnehalvmøl (Acrobasis advenella)
Rønnehalvmøl
Acrobasis advenella
Kaprifoliefjermøl (Alucita hexadactyla)
Kaprifoliefjermøl
Alucita hexadactyla
Benvedmåler (Ligdia adustata)
Benvedmåler
Ligdia adustata
Ege-Tandmåler (Ennomos erosaria)
Ege-Tandmåler
Ennomos erosaria
Rustrød Gyvelmåler (Chesias rufata)
Rustrød Gyvelmåler
Chesias rufata
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Skråbåndet Spidsmåler (Epione repandaria)
Skråbåndet Spidsmåler
Epione repandaria
Sørgesnerremåler (Epirrhoe tristata)
Sørgesnerremåler
Epirrhoe tristata
Pilevikler (Earias clorana)
Pilevikler
Earias clorana
Kæmpeprydvinge (Harpella forficella)
Kæmpeprydvinge
Harpella forficella
Nonne (Lymantria monacha)
Nonne
Lymantria monacha
Silkevinge (Cilix glaucata)
Silkevinge
Cilix glaucata
Tandet Seglvinge (Falcaria lacertinaria)
Tandet Seglvinge
Falcaria lacertinaria
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Pelochrista infidana (Pelochrista infidana)
Pelochrista infidana
Cochylidia implicitana (Cochylidia implicitana)
Cochylidia implicitana
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Nåletræsbarkmåler (Peribatodes secundaria)
Nåletræsbarkmåler
Peribatodes secundaria
Spættet Lyngugle (Lycophotia porphyrea)
Spættet Lyngugle
Lycophotia porphyrea
Strand-Landmand (Agrotis vestigialis)
Strand-Landmand
Agrotis vestigialis
Høgeurt-Ugle (Hecatera bicolorata)
Høgeurt-Ugle
Hecatera bicolorata
Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
Dromedarspinder
Notodonta dromedarius
Brombærtiggerugle (Diarsia rubi)
Brombærtiggerugle
Diarsia rubi
Nonne (Lymantria monacha)
Nonne
Lymantria monacha
Skrive-Stængelugle (Litoligia literosa)
Skrive-Stængelugle
Litoligia literosa
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Luperina testacea
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Brun Dværgmåler (Eupithecia absinthiata)
Brun Dværgmåler
Eupithecia absinthiata
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Hvedeugle (Euxoa tritici)
Hvedeugle
Euxoa tritici
Pelochrista infidana (Pelochrista infidana)
Pelochrista infidana
Oxyptilus pilosellae (Oxyptilus pilosellae)
Oxyptilus pilosellae
Chokoladebrun Frugtbladvikler (Pandemis heparana)
Chokoladebrun Frugtbladvikler
Pandemis heparana
Mycetophila ruficollis (Mycetophila ruficollis)
Mycetophila ruficollis
Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
Sceptonia nigra
Trichonta fragilis (Trichonta fragilis)
Trichonta fragilis

De senest indberettede arter i Naturbasen: