Observation af Hvælvet Ovalløber

Indberettet af: Mathias Holm
14 visninger
22. august 2020


Hvælvet Ovalløber (Amara equestris) 3 Imago


Hovedstaden



Hvælvet Ovalløber (Amara equestris)
Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sivblomstertæge (Fieberocapsus flaveolus)
Sivblomstertæge
Fieberocapsus flaveolus
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Messingugle (Diachrysia chrysitis)
Messingugle
Diachrysia chrysitis
Violetgrå Båndugle (Noctua janthina)
Violetgrå Båndugle
Noctua janthina
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Glat Markløber (Harpalus calceatus)
Glat Markløber
Harpalus calceatus
Grålig Markløber (Harpalus griseus)
Grålig Markløber
Harpalus griseus
Lyskantet Sødgræshalvmøl (Donacaula mucronella)
Lyskantet Sødgræshalvmøl
Donacaula mucronella
Frønnet Landmand (Agrotis puta)
Frønnet Landmand
Agrotis puta
Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
Bronzestumpløber
Syntomus foveatus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Håret Mariehøne (Platynaspis luteorubra)
Håret Mariehøne
Platynaspis luteorubra
Andrion regensteinense (Andrion regensteinense)
Andrion regensteinense
Sermylassa halensis (Sermylassa halensis)
Sermylassa halensis
Gyvelbønnebille (Bruchidius villosus)
Gyvelbønnebille
Bruchidius villosus
Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
Almindelig Kåltæge
Eurydema oleracea
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Apion rubens (Apion rubens)
Apion rubens
Apion marchicum (Apion marchicum)
Apion marchicum
Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
Ischnocoris angustulus
Plinthisus pusillus (Plinthisus pusillus)
Plinthisus pusillus
Apion rubiginosum (Apion rubiginosum)
Apion rubiginosum
Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
Håret Frøtæge
Pionosomus varius
Apion pubescens (Apion pubescens)
Apion pubescens
Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
Adonis Mariehøne
Hippodamia variegata
Gederamsbille (Bromius obscurus)
Gederamsbille
Bromius obscurus
Megalonotus praetextatus (Megalonotus praetextatus)
Megalonotus praetextatus
Apion atomarium (Apion atomarium)
Apion atomarium
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Pterotmetus staphyliniformis (Pterotmetus staphyliniformis)
Pterotmetus staphyliniformis
Steppeløber (Masoreus wetterhallii)
Steppeløber
Masoreus wetterhallii
Rød Ninja (Zelotes electus)
Rød Ninja
Zelotes electus
Orchesia undulata (Orchesia undulata)
Orchesia undulata
Hieroglyf-Mariehøne (Coccinella hieroglyphica)
Hieroglyf-Mariehøne
Coccinella hieroglyphica
Præstetæge (Neottiglossa pusilla)
Præstetæge
Neottiglossa pusilla
Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
Sandskyggebille
Crypticus quisquilius
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Mark-Bynke (Artemisia campestris)
Mark-Bynke
Artemisia campestris
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Biulv (Philanthus triangulum)
Biulv
Philanthus triangulum
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Poppelbuk (Saperda carcharias)
Poppelbuk
Saperda carcharias
Apion violaceum (Apion violaceum)
Apion violaceum
Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
Lyngbladbille
Lochmaea suturalis
Quedius nigriceps (Quedius nigriceps)
Quedius nigriceps
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
Ischnocoris angustulus
Lyngbrunløber (Bradycellus ruficollis)
Lyngbrunløber
Bradycellus ruficollis
Hedebrunløber (Bradycellus caucasicus)
Hedebrunløber
Bradycellus caucasicus
Brun Frøtæge (Stygnocoris sabulosus)
Brun Frøtæge
Stygnocoris sabulosus
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Enedreytes sepicola (Enedreytes sepicola)
Enedreytes sepicola
Cerobasis guestfalica (Cerobasis guestfalica)
Cerobasis guestfalica
Fyrrepragtbille (Melanophila cyanea)
Fyrrepragtbille
Melanophila cyanea
Almindelig Guldpletrovbille (Platydracus stercorarius)
Almindelig Guldpletrovbille
Platydracus stercorarius
Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
Askemariehøne
Chilocorus renipustulatus
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
Aphthona lutescens
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
Nanophyes marmoratus
Kattehale (Lythrum salicaria)
Kattehale
Lythrum salicaria
Apion gyllenhalii (Apion gyllenhalii)
Apion gyllenhalii
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Amara gebleri (Amara gebleri)
Amara gebleri
Telmatophilus typhae (Telmatophilus typhae)
Telmatophilus typhae
Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
Lille Kranstæge
Sciocoris cursitans
Smal Sandløber (Harpalus anxius)
Smal Sandløber
Harpalus anxius
Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
Plebejisk Ovalløber
Amara plebeja
Lys Ovalløber (Amara bifrons)
Lys Ovalløber
Amara bifrons
Markgrotteløber (Trechus quadristriatus)
Markgrotteløber
Trechus quadristriatus
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Rhopalum coarctatum (Rhopalum coarctatum)
Rhopalum coarctatum
Hydrobius fuscipes (Hydrobius fuscipes)
Hydrobius fuscipes
Altica sp. (Altica sp.)
Altica sp.
Corticaria impressa (Corticaria impressa)
Corticaria impressa
Corticaria serrata (Corticaria serrata)
Corticaria serrata
Homotherus varipes (Homotherus varipes)
Homotherus varipes
Rogas luteus (Rogas luteus)
Rogas luteus
Mesochorus lapponicus (Mesochorus lapponicus)
Mesochorus lapponicus

De senest indberettede arter i Naturbasen: