Observation af Liden Guldbille

Indberettet af: Morten Kofoed-Hansen
8 visninger
13. juni 2020
CR

Liden Guldbille (Chrysolina hyperici) 10 imago


Sjælland



Liden Guldbille (Chrysolina hyperici)
6,5 mm. Fundet i antal på Prikbladet perikon. Arten, der ikke har været set herhjemme i årtier, virker til at at boome i år med nylige fund fra Ulvshale, Bøtøskoven og senest Horrebylyng af Jens Søgaard. Beskrevet i DF bind 31 s.97: www.biodiversitylibrary.org...1up Foto: Morten Kofoed-Hansen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
Tidsel-Tvecellerust
Puccinia punctiformis
Stor Grøn Løvgræshoppe (Tettigonia viridissima)
Stor Grøn Løvgræshoppe
Tettigonia viridissima
Mark-Tusindgylden (Centaurium erythraea var. erythraea)
Mark-Tusindgylden
Centaurium erythraea var. erythraea
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Lille Solbille (Oedemera lurida)
Lille Solbille
Oedemera lurida
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
Polydrusus cervinus
Sort Måler (Odezia atrata)
Sort Måler
Odezia atrata
Havesanger (Sylvia borin)
Havesanger
Sylvia borin
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
Skovmalakitbille
Malachius bipustulatus
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Grønsisken (Carduelis spinus)
Grønsisken
Carduelis spinus
Mangeblomstret Frytle (Luzula multiflora)
Mangeblomstret Frytle
Luzula multiflora
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Sump-Forglemmigej (Myosotis laxa ssp. caespitosa)
Sump-Forglemmigej
Myosotis laxa ssp. caespitosa
Almindelig Stedmoderblomst (Viola tricolor ssp. tricolor)
Almindelig Stedmoderblomst
Viola tricolor ssp. tricolor
Klippedue/Tamdue (Columba livia domesticus)
Klippedue/Tamdue
Columba livia domesticus
Almindelig Skjolddrager (Scutellaria galericulata)
Almindelig Skjolddrager
Scutellaria galericulata
Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
Silkeglinsende Jordsmælder
Prosternon tessellatum
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Hedelærke (Lullula arborea)
Hedelærke
Lullula arborea
Paromalus parallelepipedus (Paromalus parallelepipedus)
Paromalus parallelepipedus
Gabrius splendidulus (Gabrius splendidulus)
Gabrius splendidulus
Kongebregne (Osmunda regalis)
Kongebregne
Osmunda regalis
Anidorus nigrinus (Anidorus nigrinus)
Anidorus nigrinus
Skovstjerne (Trientalis europaea)
Skovstjerne
Trientalis europaea
Stor Glassværmer (Sesia apiformis)
Stor Glassværmer
Sesia apiformis
Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
Dompap
Pyrrhula pyrrhula
Cinnoberporesvamp (Pycnoporus cinnabarinus)
Cinnoberporesvamp
Pycnoporus cinnabarinus
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Fjerbregne (Athyrium filix-femina)
Fjerbregne
Athyrium filix-femina
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Psylliodes dulcamarae (Psylliodes dulcamarae)
Psylliodes dulcamarae
Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
Grå Fluesnapper
Muscicapa striata
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Blodrød Blomsterbuk (Anastrangalia sanguinolenta)
Blodrød Blomsterbuk
Anastrangalia sanguinolenta
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Leptophloeus alternans (Leptophloeus alternans)
Leptophloeus alternans
Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatus
Vortebider (Decticus verrucivorus)
Vortebider
Decticus verrucivorus
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Kors-Andemad (Lemna trisulca)
Kors-Andemad
Lemna trisulca
Almindelig Hvene (Agrostis capillaris)
Almindelig Hvene
Agrostis capillaris
Glanskapslet Siv (Juncus articulatus)
Glanskapslet Siv
Juncus articulatus
Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
Lille Lappedykker
Tachybaptus ruficollis
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
Lille Korsnæb
Loxia curvirostra
Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
Kernebider
Coccothraustes coccothraustes
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Grå-Poppel (Populus x canescens)
Grå-Poppel
Populus x canescens
Smalbladet Mangeløv (Dryopteris carthusiana)
Smalbladet Mangeløv
Dryopteris carthusiana
Bredbladet Mangeløv (Dryopteris dilatata)
Bredbladet Mangeløv
Dryopteris dilatata
Fladstrået Rapgræs (Poa compressa)
Fladstrået Rapgræs
Poa compressa
Liggende Potentil (Potentilla anglica)
Liggende Potentil
Potentilla anglica
Træløber (Certhia familiaris)
Træløber
Certhia familiaris
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Dunet Dueurt (Epilobium parviflorum)
Dunet Dueurt
Epilobium parviflorum
Kugle-Museurt (Filago vulgaris)
Kugle-Museurt
Filago vulgaris
Almindelig Dværgløvefod (Aphanes arvensis)
Almindelig Dværgløvefod
Aphanes arvensis
Filtbladet Kongelys (Verbascum thapsus)
Filtbladet Kongelys
Verbascum thapsus
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Pyrenæisk Storkenæb (Geranium pyrenaicum)
Pyrenæisk Storkenæb
Geranium pyrenaicum
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Jernspurv (Prunella modularis)
Jernspurv
Prunella modularis
Sangdrossel (Turdus philomelos)
Sangdrossel
Turdus philomelos
Skovsneppe (Scolopax rusticola)
Skovsneppe
Scolopax rusticola
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
Taphrina farlowii
Aceria dispar (Aceria dispar)
Aceria dispar
Poppel-Skorperust (Melampsora populnea)
Poppel-Skorperust
Melampsora populnea
Apion marchicum (Apion marchicum)
Apion marchicum
Olethreutes arcuella (Olethreutes arcuella)
Olethreutes arcuella
Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
Blegt Nøjsomt Møl
Incurvaria pectinea
Olethreutes arcuella (Olethreutes arcuella)
Olethreutes arcuella
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Macrolabis lonicerae (Macrolabis lonicerae)
Macrolabis lonicerae
Stor Pukkelhjulspinder (Araneus angulatus)
Stor Pukkelhjulspinder
Araneus angulatus
Aceria macrorhyncha (Aceria macrorhyncha)
Aceria macrorhyncha
Cecidophyopsis betulae (Cecidophyopsis betulae)
Cecidophyopsis betulae
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Barypeithes pellucidus (Barypeithes pellucidus)
Barypeithes pellucidus
Purpurmåler (Lythria cruentaria)
Purpurmåler
Lythria cruentaria
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
Skællet Stilkporesvamp
Polyporus squamosus
Puccinia coronata (Puccinia coronata)
Puccinia coronata
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Phytomyza ranunculi (Phytomyza ranunculi)
Phytomyza ranunculi
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
Almindelig Sirsmælder
Denticollis linearis
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
Brun Kongepenbladlus
Uroleucon hypochoeridis
Stribet Mariehøne (Myzia oblongoguttata)
Stribet Mariehøne
Myzia oblongoguttata
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
Birkeknopmøl
Argyresthia brockeella
Forskelligfarvet Glansløber (Bembidion articulatum)
Forskelligfarvet Glansløber
Bembidion articulatum
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Crambus pratella (Crambus pratella)
Crambus pratella
Rhizobium radiobacter (Rhizobium radiobacter)
Rhizobium radiobacter
Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
Tagrør-Tvecellerust
Puccinia phragmitis
Tårnfalk (Falco tinnunculus)
Tårnfalk
Falco tinnunculus
Mark-Firling (Sagina apetala)
Mark-Firling
Sagina apetala
Olibrus corticalis (Olibrus corticalis)
Olibrus corticalis
Stilbus oblongus (Stilbus oblongus)
Stilbus oblongus
Poppel-Ildporesvamp (Phellinus populicola)
Poppel-Ildporesvamp
Phellinus populicola
Klynger-kædecellerust (Kuehneola uredinis)
Klynger-kædecellerust
Kuehneola uredinis
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Cyclosa oculata (Cyclosa oculata)
Cyclosa oculata
Tyk Andemad (Lemna gibba)
Tyk Andemad
Lemna gibba
Liden Andemad (Lemna minor)
Liden Andemad
Lemna minor
Gul Spidshale (Anaspis flava)
Gul Spidshale
Anaspis flava
Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)
Anaspis regimbarti
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Tue-Siv (Juncus tenuis)
Tue-Siv
Juncus tenuis
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Stokroserust (Puccinia malvacearum)
Stokroserust
Puccinia malvacearum
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Fuglekonge (Regulus regulus)
Fuglekonge
Regulus regulus
Kær-Snerre (Galium palustre ssp. palustre)
Kær-Snerre
Galium palustre ssp. palustre
Hare-Star (Carex ovalis)
Hare-Star
Carex ovalis
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Sump-Fladstjerne (Stellaria alsine)
Sump-Fladstjerne
Stellaria alsine
Skovpiber (Anthus trivialis)
Skovpiber
Anthus trivialis
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Krybende Hestegræs (Holcus mollis)
Krybende Hestegræs
Holcus mollis
Almindelig Rapgræs (Poa trivialis)
Almindelig Rapgræs
Poa trivialis
Rød Svingel (Festuca rubra)
Rød Svingel
Festuca rubra
Fløjlsgræs (Holcus lanatus)
Fløjlsgræs
Holcus lanatus
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Cryptocephalus parvulus (Cryptocephalus parvulus)
Cryptocephalus parvulus
Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
Brun Barkbuk
Arhopalus rusticus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Apion rubens (Apion rubens)
Apion rubens
Cyphon coarctatus (Cyphon coarctatus)
Cyphon coarctatus
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Rhinoncus castor (Rhinoncus castor)
Rhinoncus castor
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
Rødhalset Moseløber
Acupalpus flavicollis
Lille Møggraver (Onthophagus similis)
Lille Møggraver
Onthophagus similis
Cis micans (Cis micans)
Cis micans
Stor Svampeborer (Cis boleti)
Stor Svampeborer
Cis boleti
Kantet Dueurt (Epilobium tetragonum)
Kantet Dueurt
Epilobium tetragonum
Amara kulti (Amara kulti)
Amara kulti
Cyphon hilaris (Cyphon hilaris)
Cyphon hilaris
Anisotoma humeralis (Anisotoma humeralis)
Anisotoma humeralis

De senest indberettede arter i Naturbasen: