Observation af Delphacodes venosus

Indberettet af: Ole Bidstrup
1 visning
14. februar 2020


Delphacodes venosus 3 imago


Hovedstaden


Ulrik Hasle Nielsen:

www.fugleognatur.dk...show_message



Delphacodes venosus (Delphacodes venosus)
Foto: Ole Bidstrup

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Duehøg (Accipiter gentilis)
Duehøg
Accipiter gentilis
Huldue (Columba oenas)
Huldue
Columba oenas
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Almindelig Bingelurt (Mercurialis perennis)
Almindelig Bingelurt
Mercurialis perennis
Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
Rodfordærver
Heterobasidion annosum
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Aphanotrigonum trilineatum (Aphanotrigonum trilineatum)
Aphanotrigonum trilineatum
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Metidiocerus rutilans (Metidiocerus rutilans)
Metidiocerus rutilans
Gran-Bævretop (Exidia pithya)
Gran-Bævretop
Exidia pithya
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Tephritis neesii (Tephritis neesii)
Tephritis neesii
Elachiptera cornuta (Elachiptera cornuta)
Elachiptera cornuta
Gelis proximus (Gelis proximus)
Gelis proximus
Zyginella pulchra (Zyginella pulchra)
Zyginella pulchra
Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
Rødgul Mikrocikade
Zygina flammigera
Zygina angusta (Zygina angusta)
Zygina angusta
Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
Tiplettet Småcikade
Balclutha punctata
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Kakerlak ubest. (Blattodea indet.)
Kakerlak ubest.
Blattodea indet.
Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
Kliddet Fnughat
Tubaria furfuracea
Almindelig Skønpig (Steccherinum ochraceum)
Almindelig Skønpig
Steccherinum ochraceum
Bitter Prikvortelav (Pertusaria amara)
Bitter Prikvortelav
Pertusaria amara
Phaonia tuguriorum (Phaonia tuguriorum)
Phaonia tuguriorum
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Rodfordærver (Heterobasidion annosum)
Rodfordærver
Heterobasidion annosum
Symphylella sp. (Symphylella sp.)
Symphylella sp.
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
Valsehjort
Sinodendron cylindricum
Stor Glansløber (Bembidion tetracolum)
Stor Glansløber
Bembidion tetracolum
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
Blålig Kødporesvamp
Postia caesia
Almindelig Gaffelløv (Metzgeria furcata)
Almindelig Gaffelløv
Metzgeria furcata
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Rogadinae ubest. (Rogadinae indet.)
Rogadinae ubest.
Rogadinae indet.
Tremulicerus fulgidus (Tremulicerus fulgidus)
Tremulicerus fulgidus
Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
Bryaxis bulbifer
Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
Stenus cicindeloides
Græsvindelsnegl (Vertigo pygmaea)
Græsvindelsnegl
Vertigo pygmaea
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Olophrum piceum (Olophrum piceum)
Olophrum piceum
Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
Stor Skægløber
Leistus rufomarginatus
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Cryptophagus sp. (Cryptophagus sp.)
Cryptophagus sp.
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Leptusa ruficollis (Leptusa ruficollis)
Leptusa ruficollis
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Net-Agersnegl (Deroceras reticulatum)
Net-Agersnegl
Deroceras reticulatum
Philonthus sp. (Philonthus sp.)
Philonthus sp.
Pogonognathellus flavescens (Pogonognathellus flavescens)
Pogonognathellus flavescens
Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
Mørkegrå Lavspinder
Eilema complana
Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)
Lille broget kuglebænkebider
Armadillidium pulchellum
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Araneus triguttatus/sturmi (Araneus triguttatus/sturmi)
Araneus triguttatus/sturmi
Damaeus onustus (Damaeus onustus)
Damaeus onustus
Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
Ectopsocus briggsi
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
Starfrøtæge
Cymus glandicolor
Stilpon graminum (Stilpon graminum)
Stilpon graminum
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Zygina sp. (Zygina sp.)
Zygina sp.
Zygina sp. (Zygina sp.)
Zygina sp.
Cercidia prominens (Cercidia prominens)
Cercidia prominens
Euscelis incisus (Euscelis incisus)
Euscelis incisus
Spids Bægerlav (Cladonia subulata)
Spids Bægerlav
Cladonia subulata

De senest indberettede arter i Naturbasen: