Observation af Trichomalus rugosus

Indberettet af: Brian Willum Petersen
3 visninger
2. juli 2019


Trichomalus rugosus 1 Imago hun


Sjælland


Ny art for landet. Bestemt af Richard Askew via Simon Haarder, som skriver: "Den er ifølge litteraturen klækket fra minérfluen med det mundrette navn Amauromyza morionella, der lever på Døvnælde og er desuden tilknyttet Medicago-slægten (lucerne / sneglebælg), skov-galtetand og strandsennep."



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Anystis sp. (Anystis sp.)
Anystis sp.
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Atomaria sp. (Atomaria sp.)
Atomaria sp.
Bred Muldløber (Abax parallelepipedus)
Bred Muldløber
Abax parallelepipedus
Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
Bruchus atomarius
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Chorthippus sp. (Chorthippus sp.)
Chorthippus sp.
Hvidplettet Blomstertæge (Dicyphus annulatus)
Hvidplettet Blomstertæge
Dicyphus annulatus
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Dolichopus sp. (Dolichopus sp.)
Dolichopus sp.
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
Guldøje ubest.
Chrysopidae indet.
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kugletusindben
Glomeris marginata
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Løvflue ubest. (Lauxaniidae indet.)
Løvflue ubest.
Lauxaniidae indet.
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Kragekloblomstertæge (Macrotylus paykullii)
Kragekloblomstertæge
Macrotylus paykullii
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Plettet Askebarkbille (Hylesinus wachtli)
Plettet Askebarkbille
Hylesinus wachtli
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Kæmpestankelben (Tipula maxima)
Kæmpestankelben
Tipula maxima
Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
Vingeløs Mariehøne
Cynegetis impunctata
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Ørecikade (Ledra aurita)
Ørecikade
Ledra aurita
Ossiannilssonola callosa (Ossiannilssonola callosa)
Ossiannilssonola callosa
Allygus modestus (Allygus modestus)
Allygus modestus
Agallia consobrina (Agallia consobrina)
Agallia consobrina
Cryptophagus pilosus (Cryptophagus pilosus)
Cryptophagus pilosus
Stregbredpande (Thymelicus lineola)
Stregbredpande
Thymelicus lineola
Clubiona comta (Clubiona comta)
Clubiona comta
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Krageklotæge (Gampsocoris punctipes)
Krageklotæge
Gampsocoris punctipes
Badeværelsemyg (Tinearia alternata)
Badeværelsemyg
Tinearia alternata
Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
Entomobrya muscorum
Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
Entomobrya nicoleti
Lille Havesvirreflue (Syrphus vitripennis)
Lille Havesvirreflue
Syrphus vitripennis
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Drosophila sp. (Drosophila sp.)
Drosophila sp.
Rhinophora lepida (Rhinophora lepida)
Rhinophora lepida
Nælde-Klokke (Campanula trachelium)
Nælde-Klokke
Campanula trachelium
Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
Phytomyza lappae
Trærovfluer sp. (Choerades sp.)
Trærovfluer sp.
Choerades sp.
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Kornelbladlus (Anoecia corni)
Kornelbladlus
Anoecia corni
Hermaeophaga mercurialis (Hermaeophaga mercurialis)
Hermaeophaga mercurialis
Ozyptila sp. (Ozyptila sp.)
Ozyptila sp.
Heliophanus cupreus (Heliophanus cupreus)
Heliophanus cupreus
Mark-Krageklo (Ononis spinosa ssp. spinosa)
Mark-Krageklo
Ononis spinosa ssp. spinosa
Pimpla contemplator (Pimpla contemplator)
Pimpla contemplator
Spathius sp (Spathius sp)
Spathius sp
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Mesopolobus diffinis (Mesopolobus diffinis)
Mesopolobus diffinis
Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
Pleuroceras pseudoplatani
Elmeblomstertæge (Orthotylus viridinervis)
Elmeblomstertæge
Orthotylus viridinervis
Glocianus fennicus (Glocianus fennicus)
Glocianus fennicus
Gyrohypnus fracticornis (Gyrohypnus fracticornis)
Gyrohypnus fracticornis

De senest indberettede arter i Naturbasen: