Observation af Macrosiphoniella persequens

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
11. august 2019


Macrosiphoniella persequens 1 imago


Hovedstaden



Macrosiphoniella persequens (Macrosiphoniella persequens)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Smalbladet Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. neglectum)
Smalbladet Vej-Pileurt
Polygonum aviculare ssp. neglectum
Pastinak (Pastinaca sativa)
Pastinak
Pastinaca sativa
Gulerodsgalmyg (Kiefferia pericarpiicola)
Gulerodsgalmyg
Kiefferia pericarpiicola
Krogtæge (Podops inunctus)
Krogtæge
Podops inunctus
Brun Græsjordloppe (Neocrepidodera ferruginea)
Brun Græsjordloppe
Neocrepidodera ferruginea
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
Errastunus ocellaris
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
Adonis Mariehøne
Hippodamia variegata
Almindelig Pighånd (Cheiracanthium erraticum)
Almindelig Pighånd
Cheiracanthium erraticum
Tykbenet Kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
Tykbenet Kæmpejæger
Alopecosa cuneata
Krogtæge (Podops inunctus)
Krogtæge
Podops inunctus
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
Rejnfangalmyg
Rhopalomyia tanaceticola
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Pindsvin-Kartebolle (Dipsacus strigosus)
Pindsvin-Kartebolle
Dipsacus strigosus
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
Mellemfluen Oskar
Tachina fera
Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
Bladhveps ubest.
Tenthredinidae indet.
Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
Lodden Hjulspinder
Agalenatea redii
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Stor Korsløber (Panagaeus cruxmajor)
Stor Korsløber
Panagaeus cruxmajor
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
Svampemyg ubest.
Mycetophilidae indet.
Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
Drassyllus sp.
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Mældebladlus (Hayhurstia atriplicis)
Mældebladlus
Hayhurstia atriplicis
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
Kortvinget Nymfetæge
Nabis flavomarginatus
Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
Gråbynkebladlus
Macrosiphoniella artemisiae
Stor Blå Jordloppe (Altica oleracea)
Stor Blå Jordloppe
Altica oleracea
Aethes smeathmanniana (Aethes smeathmanniana)
Aethes smeathmanniana
Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
Rejnfantæge
Megalocoleus tanaceti
Ager-Bredblad (Stropharia coronilla)
Ager-Bredblad
Stropharia coronilla
Gulskimmel (Hypomyces chrysospermum)
Gulskimmel
Hypomyces chrysospermum
Rødbenet Markløber (Harpalus rubripes)
Rødbenet Markløber
Harpalus rubripes
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Notostira sp. (Notostira sp.)
Notostira sp.
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
Lille Bærtæge
Peribalus strictus
Cydia amplana (Cydia amplana)
Cydia amplana
Europiella sp. (Europiella sp.)
Europiella sp.
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Slåenrandtæge (Gonocerus acuteangulatus)
Slåenrandtæge
Gonocerus acuteangulatus
Apion hookerorum (Apion hookerorum)
Apion hookerorum
Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
Bred Nymfetæge
Nabis limbatus
Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
Bred Nymfetæge
Nabis limbatus
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Orange Huesvamp (Mycena acicula)
Orange Huesvamp
Mycena acicula
Stygnocoris rusticus (Stygnocoris rusticus)
Stygnocoris rusticus
Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
Phytomyza lappae
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Cecidophyes galii/rouhollahi  (Cecidophyes galii/rouhollahi )
Cecidophyes galii/rouhollahi
Notostira sp. (Notostira sp.)
Notostira sp.
Rhinoncus castor (Rhinoncus castor)
Rhinoncus castor
Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
Lys Teltspinder
Phylloneta impressa
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Lille Stråtæge (Myrmus miriformis)
Lille Stråtæge
Myrmus miriformis
Netstokket Indigo-Rørhat (Boletus luridus)
Netstokket Indigo-Rørhat
Boletus luridus
Nematinae ubest. (Nematinae indet.)
Nematinae ubest.
Nematinae indet.
Quedius molochinus (Quedius molochinus)
Quedius molochinus
Rhinusa antirrhini (Rhinusa antirrhini)
Rhinusa antirrhini
Liden Græssmælder (Limonius minutus)
Liden Græssmælder
Limonius minutus
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Mecinus pyraster (Mecinus pyraster)
Mecinus pyraster
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Perikonfaldbille (Cryptocephalus moraei)
Perikonfaldbille
Cryptocephalus moraei
Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)
Rhinoncus inconspectus
Canadisk Gyldenris (Solidago canadensis)
Canadisk Gyldenris
Solidago canadensis
Mælkebøttegalmyg (Cystiphora taraxaci)
Mælkebøttegalmyg
Cystiphora taraxaci
Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
Atomaria analis/nitidula
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Tasgius pedator (Tasgius pedator)
Tasgius pedator
Quedius molochinus (Quedius molochinus)
Quedius molochinus
Stortoppet Hvene (Agrostis gigantea)
Stortoppet Hvene
Agrostis gigantea
Glat Hunde-Rose (Rosa canina ssp. canina)
Glat Hunde-Rose
Rosa canina ssp. canina
Spidsbladet Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. rurivagum)
Spidsbladet Vej-Pileurt
Polygonum aviculare ssp. rurivagum
Knold-Rottehale (Phleum pratense ssp. serotinum)
Knold-Rottehale
Phleum pratense ssp. serotinum
Strand-Svingel (Festuca arundinacea)
Strand-Svingel
Festuca arundinacea
Storbægret Storkenæb (Geranium columbinum)
Storbægret Storkenæb
Geranium columbinum
Kløftet Storkenæb (Geranium dissectum)
Kløftet Storkenæb
Geranium dissectum
Håret Hunde-Rose (Rosa canina ssp. dumetorum)
Håret Hunde-Rose
Rosa canina ssp. dumetorum
Pigget Star (Carex pairaei)
Pigget Star
Carex pairaei
Rank Evighedsblomst (Gnaphalium sylvaticum)
Rank Evighedsblomst
Gnaphalium sylvaticum
Blågrøn Rose (Rosa dumalis ssp. dumalis)
Blågrøn Rose
Rosa dumalis ssp. dumalis
Glansbladet Rose (Rosa virginiana)
Glansbladet Rose
Rosa virginiana
Almindelig Hvene (Agrostis capillaris)
Almindelig Hvene
Agrostis capillaris
Skov-Burre (Arctium nemorosum)
Skov-Burre
Arctium nemorosum
Spidskapslet Star (Carex spicata)
Spidskapslet Star
Carex spicata
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Kantet Perikon (Hypericum maculatum)
Kantet Perikon
Hypericum maculatum
Fladstrået Siv (Juncus compressus)
Fladstrået Siv
Juncus compressus
Knold-Rottehale (Phleum pratense ssp. serotinum)
Knold-Rottehale
Phleum pratense ssp. serotinum
Fladstrået Rapgræs (Poa compressa)
Fladstrået Rapgræs
Poa compressa
Rank Vinterkarse (Barbarea stricta)
Rank Vinterkarse
Barbarea stricta
Glansbladet Rose (Rosa virginiana)
Glansbladet Rose
Rosa virginiana
Høst-Borst (Leontodon autumnalis)
Høst-Borst
Leontodon autumnalis
Gedeskæg s.l. (Tragopogon pratensis s.l.)
Gedeskæg s.l.
Tragopogon pratensis s.l.

De senest indberettede arter i Naturbasen: