Observation af Bladlusgalmyg

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
29. juni 2019


Bladlusgalmyg (Aphidoletes aphidimyza) 3 Imago


Sjælland



Bladlusgalmyg (Aphidoletes aphidimyza)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Eupteryx thoulessi (Eupteryx thoulessi)
Eupteryx thoulessi
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
Heterocerus fenestratus
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
Almindelig Bugsvømmer
Sigara striata
Olibrus aeneus (Olibrus aeneus)
Olibrus aeneus
Epiphragma ocellare (Epiphragma ocellare)
Epiphragma ocellare
Lang Græsrovflue (Leptogaster cylindrica)
Lang Græsrovflue
Leptogaster cylindrica
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Skovjordløber (Pterostichus niger)
Skovjordløber
Pterostichus niger
Atomaria atricapilla (Atomaria atricapilla)
Atomaria atricapilla
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Almindelig Ravsnegl (Succinea putris)
Almindelig Ravsnegl
Succinea putris
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
Phyllonorycter joannisi
Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
Almindelig Borebille
Anobium punctatum
Elmeminérbladhveps (Fenusa ulmi)
Elmeminérbladhveps
Fenusa ulmi
Kratguldhveps (Cleptes semiauratus)
Kratguldhveps
Cleptes semiauratus
Saldula pallipes (Saldula pallipes)
Saldula pallipes
Pilevikler (Earias clorana)
Pilevikler
Earias clorana
Euconomelus lepidus (Euconomelus lepidus)
Euconomelus lepidus
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Blågrøn Pilebladbille (Phratora vulgatissima)
Blågrøn Pilebladbille
Phratora vulgatissima
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Sumpgræstæge (Teratocoris paludum)
Sumpgræstæge
Teratocoris paludum
Dictyla convergens (Dictyla convergens)
Dictyla convergens
Oplodontha viridula (Oplodontha viridula)
Oplodontha viridula
Dictyna uncinata (Dictyna uncinata)
Dictyna uncinata
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Beris vallata (Beris vallata)
Beris vallata
Grøn Øjenløber (Elaphrus riparius)
Grøn Øjenløber
Elaphrus riparius
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Chrysis sp. (Chrysis sp.)
Chrysis sp.
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Stor Græstæge (Megaloceroea recticornis)
Stor Græstæge
Megaloceroea recticornis
Håret Snerretæge (Polymerus nigrita)
Håret Snerretæge
Polymerus nigrita
Salpingus ruficollis (Salpingus ruficollis)
Salpingus ruficollis
Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
Rækkeplettet Blomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Hvidt Fjermøl (Pterophorus pentadactyla)
Hvidt Fjermøl
Pterophorus pentadactyla
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Gråbynketæge (Europiella artemisiae)
Gråbynketæge
Europiella artemisiae
Gifttyde (Cicuta virosa)
Gifttyde
Cicuta virosa
Kæmpeprydvinge (Harpella forficella)
Kæmpeprydvinge
Harpella forficella
Phytomyza pubicornis (Phytomyza pubicornis)
Phytomyza pubicornis
Apion nigritarse (Apion nigritarse)
Apion nigritarse
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Vand-Skræppe (Rumex hydrolapathum)
Vand-Skræppe
Rumex hydrolapathum
Nemotelus pantherinus (Nemotelus pantherinus)
Nemotelus pantherinus
Blågrøn Pilebladbille (Phratora vulgatissima)
Blågrøn Pilebladbille
Phratora vulgatissima
Skæglav (Usnea sp.)
Skæglav
Usnea sp.
Almindelig Kvistlav (Hypogymnia physodes)
Almindelig Kvistlav
Hypogymnia physodes
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
Frynset Skjoldbæger
Scutellinia scutellata
Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
Foranderlig Stilkporesvamp
Polyporus leptocephalus
Grå Løvefod (Alchemilla monticola)
Grå Løvefod
Alchemilla monticola
Kragefod (Comarum palustre)
Kragefod
Comarum palustre
Glans-Pil (Salix fragilis x pentandra)
Glans-Pil
Salix fragilis x pentandra
Øret Pil (Salix aurita)
Øret Pil
Salix aurita
Kær-Dueurt (Epilobium palustre)
Kær-Dueurt
Epilobium palustre
Smalbladet Ærenpris (Veronica scutellata)
Smalbladet Ærenpris
Veronica scutellata
Tykbladet Ærenpris (Veronica beccabunga)
Tykbladet Ærenpris
Veronica beccabunga
Hamp-Hanekro (Galeopsis speciosa)
Hamp-Hanekro
Galeopsis speciosa
Almindelig Skjolddrager (Scutellaria galericulata)
Almindelig Skjolddrager
Scutellaria galericulata
Kær-Svinemælk (Sonchus palustris)
Kær-Svinemælk
Sonchus palustris
Pengebladet Fredløs (Lysimachia nummularia)
Pengebladet Fredløs
Lysimachia nummularia
Krybende Baldrian (Valeriana sambucifolia ssp. procurrens)
Krybende Baldrian
Valeriana sambucifolia ssp. procurrens
Tykskulpet Brøndkarse (Nasturtium officinale)
Tykskulpet Brøndkarse
Nasturtium officinale
Brudelys (Butomus umbellatus)
Brudelys
Butomus umbellatus
Top-Star (Carex paniculata)
Top-Star
Carex paniculata
Næb-Star (Carex rostrata)
Næb-Star
Carex rostrata
Hirse-Star (Carex panicea)
Hirse-Star
Carex panicea
Almindelig Star (Carex nigra var. nigra)
Almindelig Star
Carex nigra var. nigra
Fjerbregne (Athyrium filix-femina)
Fjerbregne
Athyrium filix-femina
Kærmangeløv (Thelypteris palustris)
Kærmangeløv
Thelypteris palustris
Gifttyde (Cicuta virosa)
Gifttyde
Cicuta virosa
Bredbladet Mærke (Sium latifolium)
Bredbladet Mærke
Sium latifolium
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
Hæg-Punggalmide
Phyllocoptes eupadi
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
Ellefiltgalmide
Acalitus brevitarsus
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Enkytræ (Enchytraeidae indet.)
Enkytræ
Enchytraeidae indet.
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Pericoma sp. (Pericoma sp.)
Pericoma sp.
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Almindelig Guldklæg (Chrysops relictus)
Almindelig Guldklæg
Chrysops relictus
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
Tidselgulvikler
Agapeta hamana
Y-Ugle (Apterogenum ypsillon)
Y-Ugle
Apterogenum ypsillon
Svingelugle (Plusia festucae)
Svingelugle
Plusia festucae
Sortstribe Græsugle (Mythimna impura)
Sortstribe Græsugle
Mythimna impura
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum)
Sortplettet Skovugle
Xestia triangulum
Rustugle (Rusina ferruginea) (Rusina ferruginea)
Rustugle (Rusina ferruginea)
Rusina ferruginea
Rustugle (Apamea crenata)
Rustugle
Apamea crenata
Pragt Grønsagsugle (Lacanobia splendens)
Pragt Grønsagsugle
Lacanobia splendens
Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
Nøgle-Landmand
Agrotis clavis
Mældeugle (Trachea atriplicis)
Mældeugle
Trachea atriplicis
Messingugle (Diachrysia chrysitis)
Messingugle
Diachrysia chrysitis
Kommaugle (Leucania comma)
Kommaugle
Leucania comma
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
Klyngerspinder
Habrosyne pyritoides
Humlerodæder (Hepialus humuli)
Humlerodæder
Hepialus humuli
Eratophyes amasiella (Eratophyes amasiella)
Eratophyes amasiella
Snudeugle (Hypena proboscidalis)
Snudeugle
Hypena proboscidalis
Moselavspinder (Pelosia obtusa)
Moselavspinder
Pelosia obtusa
Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
Husmoderugle
Scoliopteryx libatrix
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Sortplettet Løvmåler (Idaea dimidiata)
Sortplettet Løvmåler
Idaea dimidiata
Sort Måler (Odezia atrata)
Sort Måler
Odezia atrata
Pile-Seksvinge (Pterapherapteryx sexalata)
Pile-Seksvinge
Pterapherapteryx sexalata
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Natsvalehale (Ourapteryx sambucaria)
Natsvalehale
Ourapteryx sambucaria
Lille Stikkelsbærmåler (Macaria wauaria)
Lille Stikkelsbærmåler
Macaria wauaria
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Fredløsmåler (Anticollix sparsata)
Fredløsmåler
Anticollix sparsata
Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
Citrongul Havemåler
Gandaritis pyraliata
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Almindelig Barkmåler (Alcis repandata)
Almindelig Barkmåler
Alcis repandata
Æselfoderhalvmøl (Myelois circumvoluta)
Æselfoderhalvmøl
Myelois circumvoluta
Stort Sødgræshalvmøl (Schoenobius gigantella)
Stort Sødgræshalvmøl
Schoenobius gigantella
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Ligustersværmer (Sphinx ligustri)
Ligustersværmer
Sphinx ligustri
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
Steffensurttæge
Metatropis rufescens
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Saldula pallipes (Saldula pallipes)
Saldula pallipes
Pilecikade (Populicerus confusus)
Pilecikade
Populicerus confusus
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovskyi)
Stor Mjødurtbladlus
Macrosiphum cholodkovskyi
Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
Nellikerodbladlus
Macrosiphum gei
Brun Mosaikguldsmed (Aeshna grandis)
Brun Mosaikguldsmed
Aeshna grandis
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Sumpgræshoppe (Stetophyma grossum)
Sumpgræshoppe
Stetophyma grossum
Stigebuk (Saperda scalaris)
Stigebuk
Saperda scalaris
Mørkbåndet Gråbuk (Leiopus nebulosus)
Mørkbåndet Gråbuk
Leiopus nebulosus
Sankthansoldenborre (Amphimallon solstitiale)
Sankthansoldenborre
Amphimallon solstitiale
Almindelig Oldenborre (Melolontha melolontha)
Almindelig Oldenborre
Melolontha melolontha
Natoldenborre (Serica brunnea)
Natoldenborre
Serica brunnea
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Rhinoncus castor (Rhinoncus castor)
Rhinoncus castor
Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
Nældesnudebille
Phyllobius pomaceus
Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
Lille Kornsmælder
Agriotes sputator
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Corticaria impressa (Corticaria impressa)
Corticaria impressa
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Lille Pilejordloppe (Crepidodera fulvicornis)
Lille Pilejordloppe
Crepidodera fulvicornis
Håret Pilebladbille (Galerucella lineola)
Håret Pilebladbille
Galerucella lineola
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
Crepidodera aurata
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Skægmejse (Panurus biarmicus)
Skægmejse
Panurus biarmicus
Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
Sivsanger
Acrocephalus schoenobaenus
Sminthurus sp. (Sminthurus sp.)
Sminthurus sp.
Agromyza filipendulae (Agromyza filipendulae)
Agromyza filipendulae
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Pileurtgalmyg (Wachtliella persicariae)
Pileurtgalmyg
Wachtliella persicariae
Gymnetron villosulum (Gymnetron villosulum)
Gymnetron villosulum
Kær-Fladstjerne (Stellaria palustris)
Kær-Fladstjerne
Stellaria palustris
Herina frondescentiae (Herina frondescentiae)
Herina frondescentiae
Plettet Køllesvirreflue (Neoascia interrupta)
Plettet Køllesvirreflue
Neoascia interrupta
Chloriona sp. (Chloriona sp.)
Chloriona sp.
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
Ferskenbladlus (Myzus persicae)
Ferskenbladlus
Myzus persicae
Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
Fjortenplettet Mariehøne
Calvia quatuordecimguttata
Vand-Ærenpris (Veronica catenata)
Vand-Ærenpris
Veronica catenata
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Rhagonycha testacea (Rhagonycha testacea)
Rhagonycha testacea
Sort Starbladlus (Caricosipha paniculatae)
Sort Starbladlus
Caricosipha paniculatae
Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
Stor Blommebladlus
Brachycaudus cardui
Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Agromyza reptans
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Phyllonorycter stettinensis (Phyllonorycter stettinensis)
Phyllonorycter stettinensis
Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
Alnetoidea alneti
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Podosphaera filipendulae (Podosphaera filipendulae)
Podosphaera filipendulae
Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
Melet Dueurtbladlus
Aphis epilobiaria
Høj Sødgræs (Glyceria maxima)
Høj Sødgræs
Glyceria maxima
Urophora stylata (Urophora stylata)
Urophora stylata
Microgastrinae ubest. (Microgastrinae indet.)
Microgastrinae ubest.
Microgastrinae indet.
Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
Xyphosia miliaria
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Grågrøn Skivelav (Lecidella elaeochroma)
Grågrøn Skivelav
Lecidella elaeochroma
Almindelig Syren (Syringa vulgaris)
Almindelig Syren
Syringa vulgaris
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Gulgrøn Pilebladbille (Phratora vitellinae)
Gulgrøn Pilebladbille
Phratora vitellinae
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Iteomyia major (Iteomyia major)
Iteomyia major
Pegomya solennis (Pegomya solennis)
Pegomya solennis
Dusk-Fredløs (Lysimachia thyrsiflora)
Dusk-Fredløs
Lysimachia thyrsiflora
Orius majusculus (Orius majusculus)
Orius majusculus
Delphax sp. (Delphax sp.)
Delphax sp.
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Krysantemumminérflue (Chromatomyia syngenesiae)
Krysantemumminérflue
Chromatomyia syngenesiae
Agromyza filipendulae (Agromyza filipendulae)
Agromyza filipendulae
Chloriona sp. (Chloriona sp.)
Chloriona sp.
Mompha langiella (Mompha langiella)
Mompha langiella
Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
Glyphotaelius pellucidus
Micropterna sequax (Micropterna sequax)
Micropterna sequax
Oecetis ochracea (Oecetis ochracea)
Oecetis ochracea
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Stor Spiralvårflue (Phryganea grandis)
Stor Spiralvårflue
Phryganea grandis
Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
Grammotaulius nigropunctatus
Trichostegia minor (Trichostegia minor)
Trichostegia minor
Limnephilus incisus (Limnephilus incisus)
Limnephilus incisus
Lype phaeopa (Lype phaeopa)
Lype phaeopa
Micropterna lateralis (Micropterna lateralis)
Micropterna lateralis
Plettet Køllesvirreflue (Neoascia interrupta)
Plettet Køllesvirreflue
Neoascia interrupta
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta

De senest indberettede arter i Naturbasen: