Observation af Mat Skjoldlav

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
5 visninger
23. marts 2019
EN

Mat Skjoldlav (Peltigera malacea) hist og her


Midtjylland



Mat Skjoldlav (Peltigera malacea)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Mat Skjoldlav (Peltigera malacea)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Vår-Gæslingeblomst (Draba verna)
Vår-Gæslingeblomst
Draba verna
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Hindbærstængelgalmyg (Lasioptera rubi)
Hindbærstængelgalmyg
Lasioptera rubi
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Stjerne-Bredribbe (Campylopus introflexus)
Stjerne-Bredribbe
Campylopus introflexus
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Hunde-Rose (Rosa canina)
Hunde-Rose
Rosa canina
Hunde-Skjoldlav (Peltigera canina)
Hunde-Skjoldlav
Peltigera canina
Plæne-Kransemos (Rhytidiadelphus squarrosus)
Plæne-Kransemos
Rhytidiadelphus squarrosus
Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
Ananasgallelus sp.
Adelges sp.
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Klokkelyng (Erica tetralix)
Klokkelyng
Erica tetralix
Grankogle-nålerust (Pucciniastrum areolatum)
Grankogle-nålerust
Pucciniastrum areolatum
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Sandgråsnude (Philopedon plagiatum)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatum
Skyfald (Nostoc commune)
Skyfald
Nostoc commune
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Lille Grannålevikler (Epinotia nanana)
Lille Grannålevikler
Epinotia nanana
Okkergul Pletvinge (Melitaea cinxia)
Okkergul Pletvinge
Melitaea cinxia
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Voldtimian (Clinopodium acinos)
Voldtimian
Clinopodium acinos
Tyttebær (Vaccinium vitis-idaea)
Tyttebær
Vaccinium vitis-idaea
Roset-Springklap (Cardamine hirsuta)
Roset-Springklap
Cardamine hirsuta
Hvid Okseøje s.l. (Leucanthemum vulgare s.l.)
Hvid Okseøje s.l.
Leucanthemum vulgare s.l.
Mark-Bynke (Artemisia campestris)
Mark-Bynke
Artemisia campestris
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Klokkelyng (Erica tetralix)
Klokkelyng
Erica tetralix
Håret Høgeurt (Pilosella officinarum)
Håret Høgeurt
Pilosella officinarum
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Flipkrave (Teesdalia nudicaulis)
Flipkrave
Teesdalia nudicaulis
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
Snubletrådsedderkop
Segestria senoculata
Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
Græsbladsedderkop
Tibellus oblongus
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Nectria sp. (Nectria sp.)
Nectria sp.
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Sortbenet Frøtæge (Macrodema microptera)
Sortbenet Frøtæge
Macrodema microptera
Glat Skarnbasse (Trypocopris vernalis)
Glat Skarnbasse
Trypocopris vernalis
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Sortmejse (Periparus ater)
Sortmejse
Periparus ater
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
Gråsisken sp.
Carduelis sp.
Fuglekonge (Regulus regulus)
Fuglekonge
Regulus regulus
Engpiber (Anthus pratensis)
Engpiber
Anthus pratensis
Sand-Star (Carex arenaria)
Sand-Star
Carex arenaria
Sandskæg (Corynephorus canescens)
Sandskæg
Corynephorus canescens
Katteskæg (Nardus stricta)
Katteskæg
Nardus stricta
Eng-Rørhvene (Calamagrostis canescens)
Eng-Rørhvene
Calamagrostis canescens
Tynd Skjoldlav (Peltigera membranacea)
Tynd Skjoldlav
Peltigera membranacea
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Finger-Kvistlav (Hypogymnia tubulosa)
Finger-Kvistlav
Hypogymnia tubulosa
Randstøvet Skållav (Punctelia jeckeri)
Randstøvet Skållav
Punctelia jeckeri
Langlobet Skållav (Parmelia submontana)
Langlobet Skållav
Parmelia submontana
Hede-Rensdyrlav (Cladonia portentosa)
Hede-Rensdyrlav
Cladonia portentosa
Grågrøn Bægerlav (Cladonia glauca)
Grågrøn Bægerlav
Cladonia glauca
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Illosporiopsis christiansenii (Illosporiopsis christiansenii)
Illosporiopsis christiansenii
Gul Trådkantlav (Haematomma ochroleucum var. ochroleucum)
Gul Trådkantlav
Haematomma ochroleucum var. ochroleucum
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Almindelig Kvistlav (Hypogymnia physodes)
Almindelig Kvistlav
Hypogymnia physodes
Brungrøn Bægerlav  (Cladonia chlorophaea)
Brungrøn Bægerlav
Cladonia chlorophaea
Kløftet Bægerlav (Cladonia furcata)
Kløftet Bægerlav
Cladonia furcata
Rød Bægerlav (Cladonia diversa)
Rød Bægerlav
Cladonia diversa
Mangefrugtet Væggelav (Polycauliona polycarpa)
Mangefrugtet Væggelav
Polycauliona polycarpa
Melet Grenlav (Ramalina farinacea)
Melet Grenlav
Ramalina farinacea
Brun Kantskivelav (Lecanora chlarotera)
Brun Kantskivelav
Lecanora chlarotera
Rødbrun Svampelav (Baeomyces rufus)
Rødbrun Svampelav
Baeomyces rufus
Bleggrå Skållav (Hypotrachyna revoluta)
Bleggrå Skållav
Hypotrachyna revoluta
Hypotrachyna afrorevoluta (Hypotrachyna afrorevoluta)
Hypotrachyna afrorevoluta
Grå Fyrrelav (Pseudevernia furfuracea)
Grå Fyrrelav
Pseudevernia furfuracea
Spids Bægerlav (Cladonia subulata)
Spids Bægerlav
Cladonia subulata
Blågrå Papirlav (Platismatia glauca)
Blågrå Papirlav
Platismatia glauca
Indsvunden Bægerlav (Cladonia macilenta)
Indsvunden Bægerlav
Cladonia macilenta
Hunde-Skjoldlav (Peltigera canina)
Hunde-Skjoldlav
Peltigera canina
Bleggrøn Bægerlav (Cladonia fimbriata)
Bleggrøn Bægerlav
Cladonia fimbriata
Lakrød Bægerlav (Cladonia floerkeana)
Lakrød Bægerlav
Cladonia floerkeana
Lakrød Bægerlav (Cladonia floerkeana)
Lakrød Bægerlav
Cladonia floerkeana
Grubet Tjørnelav (Cetraria aculeata)
Grubet Tjørnelav
Cetraria aculeata
Furet Bægerlav (Cladonia cariosa)
Furet Bægerlav
Cladonia cariosa
Tyk Bævrelav (Collema tenax)
Tyk Bævrelav
Collema tenax
Spættet Bægerlav (Cladonia rangiformis)
Spættet Bægerlav
Cladonia rangiformis
Hviddugget Kantskivelav (Lecanora carpinea)
Hviddugget Kantskivelav
Lecanora carpinea
Guldpudret Skållav (Melanelixia subaurifera)
Guldpudret Skållav
Melanelixia subaurifera
Gevir-Bægerlav (Cladonia cervicornis)
Gevir-Bægerlav
Cladonia cervicornis
Korallav (Stereocaulon sp.)
Korallav
Stereocaulon sp.
Spættet Bægerlav (Cladonia rangiformis)
Spættet Bægerlav
Cladonia rangiformis
Ene-Jomfruhår (Polytrichum juniperinum)
Ene-Jomfruhår
Polytrichum juniperinum
Hårspidset Jomfruhår (Polytrichum piliferum)
Hårspidset Jomfruhår
Polytrichum piliferum
Rød Horntand (Ceratodon purpureus)
Rød Horntand
Ceratodon purpureus
Mat Bronzemos (Frullania dilatata)
Mat Bronzemos
Frullania dilatata
Kortstribet Furehætte (Orthotrichum speciosum)
Kortstribet Furehætte
Orthotrichum speciosum

De senest indberettede arter i Naturbasen: