Observation af Botanophila phrenione

Indberettet af: Walther Gritsch
2 visninger
31. maj 2018


Botanophila phrenione 1 Imago han


Hovedstaden



Botanophila phrenione (Botanophila phrenione)
Billedet viser hannens genitalier. Til venstre epandriummet set bagfra med cercalpladen i midten. Til højre 5. sternit. Både i det ydre og på genitalierne ligner Botanophila phrenione meget Botanophila dissecta www.fugleognatur.dk/gallery... Foto: Walther Gritsch

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Bibio nigriventris (Bibio nigriventris)
Bibio nigriventris
Græshårmyg (Dilophus febrilis)
Græshårmyg
Dilophus febrilis
Dicranomyia modesta (Dicranomyia modesta)
Dicranomyia modesta
Euphylidorea dispar (Euphylidorea dispar)
Euphylidorea dispar
Ptychoptera minuta (Ptychoptera minuta)
Ptychoptera minuta
Diadocidia spinosula (Diadocidia spinosula)
Diadocidia spinosula
Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
Orfelia nemoralis
Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
Orfelia nemoralis
Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
Acnemia nitidicollis
Ectrepesthoneura hirta (Ectrepesthoneura hirta)
Ectrepesthoneura hirta
Mycomya fimbriata  (Mycomya fimbriata )
Mycomya fimbriata
Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
Sceptonia nigra
Colobostema triste (Colobostema triste)
Colobostema triste
Efcookella albitarsis (Efcookella albitarsis)
Efcookella albitarsis
Parascatopse litorea (Parascatopse litorea)
Parascatopse litorea
Coniopteryx tineiformis (Coniopteryx tineiformis)
Coniopteryx tineiformis
Elenchus tenuicornis (Elenchus tenuicornis)
Elenchus tenuicornis
Chrysotus cupreus (Chrysotus cupreus)
Chrysotus cupreus
Chrysotus gramineus (Chrysotus gramineus)
Chrysotus gramineus
Dolichopus brevipennis (Dolichopus brevipennis)
Dolichopus brevipennis
Dolichopus cilifemoratus (Dolichopus cilifemoratus)
Dolichopus cilifemoratus
Dolichopus latilimbatus (Dolichopus latilimbatus)
Dolichopus latilimbatus
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus simplex (Dolichopus simplex)
Dolichopus simplex
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Gymnopternus cupreus (Gymnopternus cupreus)
Gymnopternus cupreus
Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
Micromorphus albipes
Microphor anomalus (Microphor anomalus)
Microphor anomalus
Sympycnus pulicarius (Sympycnus pulicarius)
Sympycnus pulicarius
Syntormon pallipes (Syntormon pallipes)
Syntormon pallipes
Dolichocephala guttata (Dolichocephala guttata)
Dolichocephala guttata
Empis caudatula (Empis caudatula)
Empis caudatula
Empis caudatula (Empis caudatula)
Empis caudatula
Empis livida (Empis livida)
Empis livida
Empis nigripes (Empis nigripes)
Empis nigripes
Empis stercorea (Empis stercorea)
Empis stercorea
Stor Danseflue (Empis tessellata)
Stor Danseflue
Empis tessellata
Empis trigramma (Empis trigramma)
Empis trigramma
Empis trigramma (Empis trigramma)
Empis trigramma
Rhamphomyia amoena (Rhamphomyia amoena)
Rhamphomyia amoena
Rhamphomyia barbata (Rhamphomyia barbata)
Rhamphomyia barbata
Rhamphomyia barbata (Rhamphomyia barbata)
Rhamphomyia barbata
Rhamphomyia crassirostris (Rhamphomyia crassirostris)
Rhamphomyia crassirostris
Rhamphomyia geniculata (Rhamphomyia geniculata)
Rhamphomyia geniculata
Rhamphomyia longipes (Rhamphomyia longipes)
Rhamphomyia longipes
Rhamphomyia umbripennis (Rhamphomyia umbripennis)
Rhamphomyia umbripennis
Bicellaria simplicipes (Bicellaria simplicipes)
Bicellaria simplicipes
Leptopeza flavipes (Leptopeza flavipes)
Leptopeza flavipes
Oedalea flavipes (Oedalea flavipes)
Oedalea flavipes
Oedalea hybotina (Oedalea hybotina)
Oedalea hybotina
Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
Platypalpus agilis
Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
Platypalpus agilis
Platypalpus albicornis (Platypalpus albicornis)
Platypalpus albicornis
Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
Platypalpus candicans
Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
Platypalpus cursitans
Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
Platypalpus cursitans
Platypalpus exilis (Platypalpus exilis)
Platypalpus exilis
Platypalpus longicornis (Platypalpus longicornis)
Platypalpus longicornis
Platypalpus longicornis (Platypalpus longicornis)
Platypalpus longicornis
Platypalpus longiseta (Platypalpus longiseta)
Platypalpus longiseta
Platypalpus minutus (Platypalpus minutus)
Platypalpus minutus
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Trichina bilobata (Trichina bilobata)
Trichina bilobata
Ptiolina obscura (Ptiolina obscura)
Ptiolina obscura
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Microchrysa flavicornis (Microchrysa flavicornis)
Microchrysa flavicornis
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Haematopota subcylindrica (Haematopota subcylindrica)
Haematopota subcylindrica
Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
Hybomitra bimaculata
Sargus iridatus (Sargus iridatus)
Sargus iridatus
Dasiops hennigi (Dasiops hennigi)
Dasiops hennigi
Homoneura interstincta (Homoneura interstincta)
Homoneura interstincta
Homoneura interstincta (Homoneura interstincta)
Homoneura interstincta
Periscelis annulata (Periscelis annulata)
Periscelis annulata
Stearibia nigriceps (Stearibia nigriceps)
Stearibia nigriceps
Rivellia syngenesiae (Rivellia syngenesiae)
Rivellia syngenesiae
Rivellia syngenesiae (Rivellia syngenesiae)
Rivellia syngenesiae
Pherbellia dubia (Pherbellia dubia)
Pherbellia dubia
Renocera pallida (Renocera pallida)
Renocera pallida
Sciomyza simplex (Sciomyza simplex)
Sciomyza simplex
Clusiodes albimanus (Clusiodes albimanus)
Clusiodes albimanus
Lonchoptera lutea (Lonchoptera lutea)
Lonchoptera lutea
Phyllomyza securicornis (Phyllomyza securicornis)
Phyllomyza securicornis
Chamaepsila nigra (Chamaepsila nigra)
Chamaepsila nigra
Gulerodsflue (Chamaepsila rosae)
Gulerodsflue
Chamaepsila rosae
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Sepsis punctum (Sepsis punctum)
Sepsis punctum
Themira lucida (Themira lucida)
Themira lucida
Themira lucida (Themira lucida)
Themira lucida
Themira superba (Themira superba)
Themira superba
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
Lang Græssvirreflue
Melanostoma scalare
Vingeplet-Mosesvirreflue (Orthonevra geniculata)
Vingeplet-Mosesvirreflue
Orthonevra geniculata
Foranderlig Gallesvirreflue (Pipiza noctiluca)
Foranderlig Gallesvirreflue
Pipiza noctiluca
Almindelig Rodsvirreflue (Pipizella viduata)
Almindelig Rodsvirreflue
Pipizella viduata
Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
Smal Bredfodsflue
Platycheirus angustatus
Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
Smal Bredfodsflue
Platycheirus angustatus
Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
Skjold-Bredfodsflue
Platycheirus clypeatus
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Stor Bredfodsflue (Platycheirus peltatus)
Stor Bredfodsflue
Platycheirus peltatus
Rød Ildsvirreflue (Platycheirus granditarsis)
Rød Ildsvirreflue
Platycheirus granditarsis
Drosophila transversa (Drosophila transversa)
Drosophila transversa
Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
Scaptomyza pallida
Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
Scaptomyza pallida
Hyadina guttata (Hyadina guttata)
Hyadina guttata
Hydrellia maura (Hydrellia maura)
Hydrellia maura
Paracoenia fumosa (Paracoenia fumosa)
Paracoenia fumosa
Parydra aquila (Parydra aquila)
Parydra aquila
Parydra quadripunctata (Parydra quadripunctata)
Parydra quadripunctata
Scatella tenuicosta (Scatella tenuicosta)
Scatella tenuicosta
Cephalops semifumosus (Cephalops semifumosus)
Cephalops semifumosus
Dorylomorpha xanthopus (Dorylomorpha xanthopus)
Dorylomorpha xanthopus
Tomosvaryella palliditarsis  (Tomosvaryella palliditarsis )
Tomosvaryella palliditarsis
Trixoscelis frontalis (Trixoscelis frontalis)
Trixoscelis frontalis
Agromyza albipennis (Agromyza albipennis)
Agromyza albipennis
Agromyza albitarsis (Agromyza albitarsis)
Agromyza albitarsis
Agromyza alunulata (Agromyza alunulata)
Agromyza alunulata
Agromyza anthracina (Agromyza anthracina)
Agromyza anthracina
Agromyza nana (Agromyza nana)
Agromyza nana
Agromyza nigripes (Agromyza nigripes)
Agromyza nigripes
Agromyza nigrociliata (Agromyza nigrociliata)
Agromyza nigrociliata
Agromyza pseudoreptans (Agromyza pseudoreptans)
Agromyza pseudoreptans
Agromyza pseudorufipes (Agromyza pseudorufipes)
Agromyza pseudorufipes
Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Agromyza reptans
Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
Cerodontha angulata
Cerodontha atra (Cerodontha atra)
Cerodontha atra
Cerodontha atronitens (Cerodontha atronitens)
Cerodontha atronitens
Cerodontha biseta (Cerodontha biseta)
Cerodontha biseta
Cerodontha calamagrostidis (Cerodontha calamagrostidis)
Cerodontha calamagrostidis
Cerodontha denticornis (Cerodontha denticornis)
Cerodontha denticornis
Cerodontha eucaricis (Cerodontha eucaricis)
Cerodontha eucaricis
Cerodontha fasciata (Cerodontha fasciata)
Cerodontha fasciata
Cerodontha flavocingulata (Cerodontha flavocingulata)
Cerodontha flavocingulata
Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
Cerodontha fulvipes
Cerodontha geniculata (Cerodontha geniculata)
Cerodontha geniculata
Cerodontha incisa (Cerodontha incisa)
Cerodontha incisa
Cerodontha luctuosa (Cerodontha luctuosa)
Cerodontha luctuosa
Cerodontha mellita (Cerodontha mellita)
Cerodontha mellita
Cerodontha morosa (Cerodontha morosa)
Cerodontha morosa
Cerodontha muscina (Cerodontha muscina)
Cerodontha muscina
Cerodontha spencerae (Cerodontha spencerae)
Cerodontha spencerae
Cerodontha thunebergi  (Cerodontha thunebergi )
Cerodontha thunebergi
Chromatomyia milii (Chromatomyia milii)
Chromatomyia milii
Chromatomyia nigra (Chromatomyia nigra)
Chromatomyia nigra
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Melanagromyza aenea (Melanagromyza aenea)
Melanagromyza aenea
Melanagromyza aeneoventris (Melanagromyza aeneoventris)
Melanagromyza aeneoventris
Metopomyza flavonotata (Metopomyza flavonotata)
Metopomyza flavonotata
Ophiomyia beckeri (Ophiomyia beckeri)
Ophiomyia beckeri
Ophiomyia cunctata (Ophiomyia cunctata)
Ophiomyia cunctata
Ophiomyia orbiculata (Ophiomyia orbiculata)
Ophiomyia orbiculata
Ophiomyia pulicaria (Ophiomyia pulicaria)
Ophiomyia pulicaria
Phytobia cambii (Phytobia cambii)
Phytobia cambii
Anevrina thoracica (Anevrina thoracica)
Anevrina thoracica
Anevrina unispinosa (Anevrina unispinosa)
Anevrina unispinosa
Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
Diplonevra nitidula
Diplonevra pilosella (Diplonevra pilosella)
Diplonevra pilosella
Leptocera caenosa (Leptocera caenosa)
Leptocera caenosa
Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
Minilimosina guestphalica
Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
Opacifrons coxata
Opalimosina calcarifera (Opalimosina calcarifera)
Opalimosina calcarifera
Opalimosina simplex (Opalimosina simplex)
Opalimosina simplex
Pseudocollinella humida (Pseudocollinella humida)
Pseudocollinella humida
Pteremis fenestralis (Pteremis fenestralis)
Pteremis fenestralis
Rachispoda cryptochaeta (Rachispoda cryptochaeta)
Rachispoda cryptochaeta
Rachispoda lutosa (Rachispoda lutosa)
Rachispoda lutosa
Spelobia clunipes (Spelobia clunipes)
Spelobia clunipes
Spelobia luteilabris (Spelobia luteilabris)
Spelobia luteilabris
Spelobia palmata (Spelobia palmata)
Spelobia palmata
Spelobia rufilabris (Spelobia rufilabris)
Spelobia rufilabris
Lucilia silvarum (Lucilia silvarum)
Lucilia silvarum
Morinia doronici (Morinia doronici)
Morinia doronici
Sarcophaga sexpunctata (Sarcophaga sexpunctata)
Sarcophaga sexpunctata
Sarcophaga sinuata (Sarcophaga sinuata)
Sarcophaga sinuata
Cleigastra apicalis (Cleigastra apicalis)
Cleigastra apicalis
Cordilura pubera (Cordilura pubera)
Cordilura pubera
Nanna fasciata (Nanna fasciata)
Nanna fasciata
Gulbenet Timotheflue (Nanna flavipes)
Gulbenet Timotheflue
Nanna flavipes
Gulbenet Timotheflue (Nanna flavipes)
Gulbenet Timotheflue
Nanna flavipes
Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
Norellisoma spinimanum
Scathophaga furcata (Scathophaga furcata)
Scathophaga furcata
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
Scathophaga suilla
Actia lamia (Actia lamia)
Actia lamia
Bessa selecta (Bessa selecta)
Bessa selecta
Carcelia tibialis (Carcelia tibialis)
Carcelia tibialis
Cyzenis albicans (Cyzenis albicans)
Cyzenis albicans
Paracraspedothrix montivaga (Paracraspedothrix montivaga)
Paracraspedothrix montivaga
Phryxe vulgaris (Phryxe vulgaris)
Phryxe vulgaris
Platymya fimbriata (Platymya fimbriata)
Platymya fimbriata
Ørentvistsnylteflue (Triarthria setipennis)
Ørentvistsnylteflue
Triarthria setipennis
Gulvinget Snylteflue (Zophomyia temula)
Gulvinget Snylteflue
Zophomyia temula
Brontaea humilis (Brontaea humilis)
Brontaea humilis
Coenosia agromyzina (Coenosia agromyzina)
Coenosia agromyzina
Coenosia intermedia (Coenosia intermedia)
Coenosia intermedia
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Coenosia verralli (Coenosia verralli)
Coenosia verralli
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
Hebecnema umbratica
Helina allotalla (Helina allotalla)
Helina allotalla
Helina celsa (Helina celsa)
Helina celsa
Helina impuncta (Helina impuncta)
Helina impuncta
Helina lasiophthalma (Helina lasiophthalma)
Helina lasiophthalma
Helina lasiophthalma (Helina lasiophthalma)
Helina lasiophthalma
Helina latitarsis (Helina latitarsis)
Helina latitarsis
Helina latitarsis (Helina latitarsis)
Helina latitarsis
Helina obscurata (Helina obscurata)
Helina obscurata
Plantageflue (Hydrotaea irritans)
Plantageflue
Hydrotaea irritans
Limnophora nigripes (Limnophora nigripes)
Limnophora nigripes
Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
Limnophora tigrina
Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
Limnophora tigrina
Limnospila albifrons (Limnospila albifrons)
Limnospila albifrons
Lispe pygmaea (Lispe pygmaea)
Lispe pygmaea
Lispe pygmaea (Lispe pygmaea)
Lispe pygmaea
Lispocephala erythrocera (Lispocephala erythrocera)
Lispocephala erythrocera
Morellia aenescens (Morellia aenescens)
Morellia aenescens
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Morellia simplex (Morellia simplex)
Morellia simplex
Muscina levida (Muscina levida)
Muscina levida
Mydaea nebulosa (Mydaea nebulosa)
Mydaea nebulosa
Mydaea urbana (Mydaea urbana)
Mydaea urbana
Myospila meditabunda (Myospila meditabunda)
Myospila meditabunda
Phaonia errans (Phaonia errans)
Phaonia errans
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia gracilis (Phaonia gracilis)
Phaonia gracilis
Phaonia perdita (Phaonia perdita)
Phaonia perdita
Schoenomyza litorella (Schoenomyza litorella)
Schoenomyza litorella
Fannia armata (Fannia armata)
Fannia armata
Fannia fuscula (Fannia fuscula)
Fannia fuscula
Fannia genualis (Fannia genualis)
Fannia genualis
Fannia serena (Fannia serena)
Fannia serena
Fannia similis (Fannia similis)
Fannia similis
Fannia sociella (Fannia sociella)
Fannia sociella
Fannia atra (Fannia atra)
Fannia atra
Adia cinerella (Adia cinerella)
Adia cinerella
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Botanophila striolata (Botanophila striolata)
Botanophila striolata
Delia lineariventris (Delia lineariventris)
Delia lineariventris
Egle inermis (Egle inermis)
Egle inermis
Egle parva (Egle parva)
Egle parva
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria linogrisea (Hydrophoria linogrisea)
Hydrophoria linogrisea
Hylemya vagans (Hylemya vagans)
Hylemya vagans
Hylemyza partita (Hylemyza partita)
Hylemyza partita
Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
Lasiomma seminitidum
Paradelia brunneonigra (Paradelia brunneonigra)
Paradelia brunneonigra
Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
Paradelia intersecta
Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
Pegomya bicolor
Pegomya interruptella (Pegomya interruptella)
Pegomya interruptella
Pegomya solennis (Pegomya solennis)
Pegomya solennis
Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
Pegoplata infirma
Zaphne divisa (Zaphne divisa)
Zaphne divisa
Kommentar til turen:
  • Malaisefælde 55°36´6.41N, 12°31´43.72Ø fra 24/5 - 31/5 2018. Fortsat sommerligt varmt og høje temperaturer. Et lille dyk midtvejs i perioden, hvor det også regnede for kun tredje gang i måneden. De sidste dage af maj var meget varme med temperaturer 25-28 grader. Maj endte med at være den mest solrige nogensinde, og samtidigt blev det også til en ny varmerekord for måneden.

De senest indberettede arter i Naturbasen: