Observation af Sphaerosoma pilosum

Indberettet af: Mathias Holm
3 visninger
2. januar 2019


Sphaerosoma pilosum 1 imago


Midtjylland



Sphaerosoma pilosum (Sphaerosoma pilosum)
Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Gulspraglet Glansløber (Bembidion fumigatum)
Gulspraglet Glansløber
Bembidion fumigatum
Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Mannerheims Glansløber
Bembidion mannerheimii
Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
Glimmerbøsse
Meligethes aeneus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Lucernegnaver (Hypera postica)
Lucernegnaver
Hypera postica
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
Anthobium atrocephalum
Dacrila fallax (Dacrila fallax)
Dacrila fallax
Cyphon phragmiteticola (Cyphon laevipennis)
Cyphon phragmiteticola
Cyphon laevipennis
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Stenus nitens (Stenus nitens)
Stenus nitens
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
Crumomyia pedestris
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Psylliodes dulcamarae (Psylliodes dulcamarae)
Psylliodes dulcamarae
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Ceutorhynchus pollinarius (Ceutorhynchus pollinarius)
Ceutorhynchus pollinarius
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Drymus ryeii (Drymus ryeii)
Drymus ryeii
Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
Sepedophilus pedicularius
Notaris acridulus (Notaris acridulus)
Notaris acridulus
Kløverbladrandbille (Sitona hispidulus)
Kløverbladrandbille
Sitona hispidulus
Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
Bembidion lunulatum
Stenus latifrons (Stenus latifrons)
Stenus latifrons
Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
Langstrakt Kvikløber
Agonum thoreyi
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Drymus brunneus (Drymus brunneus)
Drymus brunneus
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Stenus palustris (Stenus palustris)
Stenus palustris
Gyrohypnus angustatus (Gyrohypnus angustatus)
Gyrohypnus angustatus
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
Kløverhovedgnaver
Hypera meles
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
Kløvergnaver
Hypera nigrirostris
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Apion virens (Apion virens)
Apion virens
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
Chartoscirta cincta
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
Bedejordloppe
Chaetocnema concinna
Proteinus brachypterus (Proteinus brachypterus)
Proteinus brachypterus
Kompostkær (Megasternum concinnum)
Kompostkær
Megasternum concinnum
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
Scolopostethus affinis
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Kartoffeljordloppe (Psylliodes affinis)
Kartoffeljordloppe
Psylliodes affinis
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Fintstribet Kvikløber (Agonum muelleri)
Fintstribet Kvikløber
Agonum muelleri
Rhinoncus inconspectus (Rhinoncus inconspectus)
Rhinoncus inconspectus
Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
Stygnocoris fuligineus
Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
Geostiba circellaris
Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
Chaetocnema hortensis
Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
Hvidkløverbladrandbille
Sitona obsoletus
Entomobrya nicoleti (Entomobrya nicoleti)
Entomobrya nicoleti
Stenichnus collaris (Stenichnus collaris)
Stenichnus collaris
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
Simplocaria semistriata
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Olophrum piceum (Olophrum piceum)
Olophrum piceum
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Sitona humeralis (Sitona humeralis)
Sitona humeralis
Klitfrøtæge (Megalonotus chiragra)
Klitfrøtæge
Megalonotus chiragra
Peritrechus geniculatus (Peritrechus geniculatus)
Peritrechus geniculatus
Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
Brachygluta fossulata
Tangvandkær (Cercyon littoralis)
Tangvandkær
Cercyon littoralis
Quedius fuliginosus (Quedius fuliginosus)
Quedius fuliginosus
Bembidion properans (Bembidion properans)
Bembidion properans
Oxypoda procerula (Oxypoda procerula)
Oxypoda procerula
Platystethus alutaceus (Platystethus alutaceus)
Platystethus alutaceus
Tachyporus chrysomelinus (Tachyporus chrysomelinus)
Tachyporus chrysomelinus
Xantholinus longiventris (Xantholinus longiventris)
Xantholinus longiventris
Micrambe bimaculata (Micrambe bimaculata)
Micrambe bimaculata
Stenus carbonarius (Stenus carbonarius)
Stenus carbonarius
Stenus bifoveolatus (Stenus bifoveolatus)
Stenus bifoveolatus
Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
Stilbus testaceus
Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
Aloconota gregaria
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
Stenus brunnipes
Dinaraea angustula (Dinaraea angustula)
Dinaraea angustula
Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
Rødhalset Moseløber
Acupalpus flavicollis
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Sericoderus lateralis (Sericoderus lateralis)
Sericoderus lateralis
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Tachyporus nitidulus (Tachyporus nitidulus)
Tachyporus nitidulus
Stenichnus scutellaris (Stenichnus scutellaris)
Stenichnus scutellaris
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
Bronzestumpløber
Syntomus foveatus
Rødløber (Odacantha melanura)
Rødløber
Odacantha melanura
Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
Philonthus cognatus
Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
Lathrobium brunnipes
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
Bryaxis bulbifer
Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
Entomobrya muscorum
Cordalia obscura (Cordalia obscura)
Cordalia obscura
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Chrysolina staphylaea (Chrysolina staphylaea)
Chrysolina staphylaea
Almindelig Brunløber (Bradycellus harpalinus)
Almindelig Brunløber
Bradycellus harpalinus
Almindelig Markløber (Harpalus latus)
Almindelig Markløber
Harpalus latus
Oxypoda elongatula (Oxypoda elongatula)
Oxypoda elongatula
Vinterglassnegl (Vitrina pellucida)
Vinterglassnegl
Vitrina pellucida
Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
Gulbrun Skjoldbille
Cassida flaveola
Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
Lathrobium elongatum
Quedius umbrinus (Quedius umbrinus)
Quedius umbrinus
Othius subuliformis (Othius subuliformis)
Othius subuliformis
Atheta vestita (Atheta vestita)
Atheta vestita
Almindelig Ovalløber (Amara aenea)
Almindelig Ovalløber
Amara aenea
Philonthus fumarius (Philonthus fumarius)
Philonthus fumarius
Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
Gabrius Coxalus
Gabrius breviventer
Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
Stribet bænkebider
Trachelipus rathkii
Isotoma riparia (Isotoma riparia)
Isotoma riparia
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
Chartoscirta elegantula
Strandfluerøver (Aleochara bipustulata)
Strandfluerøver
Aleochara bipustulata
Stephostethus lardarius (Stephostethus lardarius)
Stephostethus lardarius
Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
Brachypera zoilus
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Apion pubescens (Apion pubescens)
Apion pubescens
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
Rugilus rufipes
Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
Lille Firplettet Glansløber
Bembidion quadrimaculatum
Lagynodes pallidus (Lagynodes pallidus)
Lagynodes pallidus
Leiosoma deflexum (Leiosoma deflexum)
Leiosoma deflexum
But Glansløber (Bembidion obtusum)
But Glansløber
Bembidion obtusum
Enicmus transversus (Enicmus transversus)
Enicmus transversus
Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
Habrocerus capillaricornis
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Enplettet Landkær (Cercyon unipunctatus)
Enplettet Landkær
Cercyon unipunctatus
Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
Rugilus erichsoni
Tychus niger (Tychus niger)
Tychus niger
Ochthebius minimus (Ochthebius minimus)
Ochthebius minimus
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Pachnida nigella (Pachnida nigella)
Pachnida nigella
Rybaxis laminata (Rybaxis laminata)
Rybaxis laminata
Ocalea picata (Ocalea picata)
Ocalea picata
Bryaxis puncticollis (Bryaxis puncticollis)
Bryaxis puncticollis
Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Erichsonius cinerascens (Erichsonius cinerascens)
Erichsonius cinerascens
Gabrius appendiculatus (Gabrius appendiculatus)
Gabrius appendiculatus
Quedius nitipennis (Quedius nitipennis)
Quedius nitipennis
Meligethes flavimanus (Meligethes flavimanus)
Meligethes flavimanus
Myrmecopora lohmanderi (Myrmecopora sulcata)
Myrmecopora lohmanderi
Myrmecopora sulcata
Diglotta mersa (Diglotta mersa)
Diglotta mersa
Phytosus spinifer (Phytosus spinifer)
Phytosus spinifer
Liden Jordløber (Pterostichus minor)
Liden Jordløber
Pterostichus minor
Philonthus salinus (Philonthus salinus)
Philonthus salinus
Lathrobium fulvipenne (Lathrobium fulvipenne)
Lathrobium fulvipenne
Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
Uanselig Jordløber
Pterostichus vernalis
Vortespringhale (Neanura muscorum)
Vortespringhale
Neanura muscorum
Barypeithes pellucidus (Barypeithes pellucidus)
Barypeithes pellucidus
Skæv Vindelsnegl (Vertigo angustior)
Skæv Vindelsnegl
Vertigo angustior
Stilbus oblongus (Stilbus oblongus)
Stilbus oblongus
Pelecopsis parallela (Pelecopsis parallela)
Pelecopsis parallela
Thyreosthenius parasiticus (Thyreosthenius parasiticus)
Thyreosthenius parasiticus
Walckenaeria nudipalpis (Walckenaeria nudipalpis)
Walckenaeria nudipalpis
Antistea elegans (Antistea elegans)
Antistea elegans
Cercyon marinus (Cercyon marinus)
Cercyon marinus
Cercyon convexiusculus (Cercyon convexiusculus)
Cercyon convexiusculus
Carpelimus corticinus (Carpelimus corticinus)
Carpelimus corticinus
Omalium riparium (Omalium riparium)
Omalium riparium
Omalium rivulare (Omalium rivulare)
Omalium rivulare
Lesteva sicula (Lesteva sicula)
Lesteva sicula
Kommentar til turen:
  • Alle dyr er fra opskyl indsamlet langs stien ved kysten.

De senest indberettede arter i Naturbasen: