Observation af Atheta pilicornis

Indberettet af: Mathias Holm
3 visninger
2. juli 2018


Atheta pilicornis 1 Imago


Syddanmark


Genitalpræpareret.



Atheta pilicornis (Atheta pilicornis)
Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
Valsehjort
Sinodendron cylindricum
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
Bleg Bregnetæge
Bryocoris pteridis
Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
Crepidodera aurata
Hylis foveicollis (Hylis foveicollis)
Hylis foveicollis
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
Blomsterkøllebille
Cychramus luteus
Seksplettet Blomstertæge (Grypocoris sexguttatus)
Seksplettet Blomstertæge
Grypocoris sexguttatus
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Rhagonycha lutea (Rhagonycha lutea)
Rhagonycha lutea
Stor Svampeborer (Cis boleti)
Stor Svampeborer
Cis boleti
Octotemnus glabriculus (Octotemnus glabriculus)
Octotemnus glabriculus
Drymus brunneus (Drymus brunneus)
Drymus brunneus
Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Uplettet Mariehøne
Aphidecta obliterata
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Orthoperus brunnipes (Orthoperus brunnipes)
Orthoperus brunnipes
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Tidselkuglebille
Sphaeroderma testaceum
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Natoldenborre (Serica brunnea)
Natoldenborre
Serica brunnea
Cordylepherus viridis (Cordylepherus viridis)
Cordylepherus viridis
Almindelig Marksmælder (Adrastus pallens)
Almindelig Marksmælder
Adrastus pallens
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Epuraea melanocephala (Epuraea melanocephala)
Epuraea melanocephala
Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
Sekstenplettet Mariehøne
Halyzia sedecimguttata
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
Steffensurttæge
Metatropis rufescens
Askesnudebille (Stereonychus fraxini)
Askesnudebille
Stereonychus fraxini
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Stenus picipes (Stenus picipes)
Stenus picipes
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Stephostethus lardarius (Stephostethus lardarius)
Stephostethus lardarius
Sort Busksmælder (Hemicrepidius niger)
Sort Busksmælder
Hemicrepidius niger
Kamhornet Borebille (Ptilinus pectinicornis)
Kamhornet Borebille
Ptilinus pectinicornis
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
Sortblå Kornbladbille
Oulema gallaeciana
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
Stor Skægløber
Leistus rufomarginatus
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
Smal Kornsmælder
Dalopius marginatus
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Microrhagus pygmaeus (Microrhagus pygmaeus)
Microrhagus pygmaeus
Malthodes spathifer (Malthodes spathifer)
Malthodes spathifer
Prionocyphon serricornis (Prionocyphon serricornis)
Prionocyphon serricornis
Granskovtæge (Phytocoris intricatus)
Granskovtæge
Phytocoris intricatus
Hemicoelus costatus (Hemicoelus costatus)
Hemicoelus costatus
Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
Trixagus dermestoides
Gyrophaena gentilis (Gyrophaena gentilis)
Gyrophaena gentilis
Hemicoelus fulvicornis (Hemicoelus fulvicornis)
Hemicoelus fulvicornis
Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
Almindelig Borebille
Anobium punctatum
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
Blegbenet Engrovflue
Dioctria linearis
Cratichneumon culex (Cratichneumon culex)
Cratichneumon culex

De senest indberettede arter i Naturbasen: