Observation af Ctenophthalmus bisoctodentatus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
6. oktober 2018


Ctenophthalmus bisoctodentatus 2 imago


Sjælland



Ctenophthalmus bisoctodentatus (Ctenophthalmus bisoctodentatus)
Fundet på død mulvarp Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Muldvarp (Talpa europaea)
Muldvarp
Talpa europaea
Rabdophaga dubiosa (Rabdophaga dubiosa)
Rabdophaga dubiosa
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
Dicyrtoma fusca
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Hjortelus (Lipoptena cervi)
Hjortelus
Lipoptena cervi
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Håret Skov-Galtetandtæge (Dicyphus stachydis)
Håret Skov-Galtetandtæge
Dicyphus stachydis
Almindelig Stikmyre (Myrmica ruginodis)
Almindelig Stikmyre
Myrmica ruginodis
Selleritæge (Orthops kalmii)
Selleritæge
Orthops kalmii
Sepedophilus testaceus (Sepedophilus testaceus)
Sepedophilus testaceus
Trechus sp. (Trechus sp.)
Trechus sp.
Valenzuela atricornis (Valenzuela atricornis)
Valenzuela atricornis
Stenus flavipes (Stenus flavipes)
Stenus flavipes
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Almindelig Skovranke (Clematis vitalba)
Almindelig Skovranke
Clematis vitalba
Phytomyza kaltenbachi (Phytomyza kaltenbachi)
Phytomyza kaltenbachi
Klit-Rose (Rosa pimpinellifolia)
Klit-Rose
Rosa pimpinellifolia
Kornelbladlus (Anoecia corni)
Kornelbladlus
Anoecia corni
Stigmella microtheriella (Stigmella microtheriella)
Stigmella microtheriella
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Amauromyza labiatarum (Amauromyza labiatarum)
Amauromyza labiatarum
Sky-Ugle (Polia nebulosa)
Sky-Ugle
Polia nebulosa
Rød Kornel (Cornus sanguinea)
Rød Kornel
Cornus sanguinea
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Askebladlus (bumeliae) (Prociphilus bumeliae)
Askebladlus (bumeliae)
Prociphilus bumeliae
Egeloppe (Orchestes quercus)
Egeloppe
Orchestes quercus
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Rondaniola bursaria (Rondaniola bursaria)
Rondaniola bursaria
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Gran-Svovlhat (Hypholoma capnoides)
Gran-Svovlhat
Hypholoma capnoides
Almindelig Ædelgran (Abies alba)
Almindelig Ædelgran
Abies alba
Stød-Gyldenblad (Chrysomphalina grossula)
Stød-Gyldenblad
Chrysomphalina grossula
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
Blålig Kødporesvamp
Postia caesia
Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
Orange Mosnavlehat
Rickenella fibula
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
Sodfarvet Skærmhat
Pluteus cervinus
Grædende Mørkhat (Lacrymaria lacrymabunda)
Grædende Mørkhat
Lacrymaria lacrymabunda
Phyllonorycter geniculella (Phyllonorycter geniculella)
Phyllonorycter geniculella
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Cicadula sp. (Cicadula sp.)
Cicadula sp.
Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
Ege-Voksskind
Peniophora quercina
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Park-Lind (Tilia x europaea)
Park-Lind
Tilia x europaea
Lindedværgmøl (Stigmella tiliae)
Lindedværgmøl
Stigmella tiliae
Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
Lindepunggalmide
Eriophyes tiliae
Linderustgalmide (Eriophyes leiosoma)
Linderustgalmide
Eriophyes leiosoma
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Stenkløverbladlus (Therioaphis riehmi)
Stenkløverbladlus
Therioaphis riehmi
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Køllestokket Honningsvamp (Armillaria lutea)
Køllestokket Honningsvamp
Armillaria lutea
Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
Almindelig Gulhat
Bolbitius titubans
Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
Gongylidium rufipes
Stubbaldakinspinder (Labulla thoracica)
Stubbaldakinspinder
Labulla thoracica
Stor Hasseltæge (Pantilius tunicatus)
Stor Hasseltæge
Pantilius tunicatus
Blod-Skorpeporesvamp (Physisporinus sanguinolentus)
Blod-Skorpeporesvamp
Physisporinus sanguinolentus
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Lille Sneglespinder (Heterogenea asella)
Lille Sneglespinder
Heterogenea asella
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Nabis ferus (Nabis ferus)
Nabis ferus
Grå-El (Alnus incana)
Grå-El
Alnus incana
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Parornix devoniella (Parornix devoniella)
Parornix devoniella
Stigmella microtheriella (Stigmella microtheriella)
Stigmella microtheriella
Knoldet Brunrod (Scrophularia nodosa)
Knoldet Brunrod
Scrophularia nodosa
Burre sp. (Arctium sp.)
Burre sp.
Arctium sp.
Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
Phytomyza lappae
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Cecidophyes galii/rouhollahi  (Cecidophyes galii/rouhollahi )
Cecidophyes galii/rouhollahi
Almindelig Lungeurt (Pulmonaria obscura)
Almindelig Lungeurt
Pulmonaria obscura
Almindelig Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon)
Almindelig Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon
Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)
Almindelig Hvidtjørn
Crataegus laevigata
Grøn Krabbeedderkop (Diaea dorsata)
Grøn Krabbeedderkop
Diaea dorsata
Lodden Hjulspinder (Agalenatea redii)
Lodden Hjulspinder
Agalenatea redii
Peberrod (Armoracia rusticana)
Peberrod
Armoracia rusticana
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. alba)
Kugleknoldet Fluesvamp
Amanita citrina var. alba
Violet Ametysthat (Laccaria amethystina)
Violet Ametysthat
Laccaria amethystina
Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
Blåmejse
Cyanistes caeruleus
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
Ectopsocus briggsi
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
Moseskolopender
Lithobius calcaratus
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Sødskærm (Myrrhis odorata)
Sødskærm
Myrrhis odorata
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kugletusindben
Glomeris marginata
Plettet Tusindben (Blaniulus guttulatus)
Plettet Tusindben
Blaniulus guttulatus
Foranderlig Hårbold (Trichia varia)
Foranderlig Hårbold
Trichia varia
Fløjl-Kortkapsel (Brachythecium velutinum)
Fløjl-Kortkapsel
Brachythecium velutinum
Tag-Hårstjerne (Syntrichia ruralis)
Tag-Hårstjerne
Syntrichia ruralis
Almindelig Kortkapsel (Brachythecium rutabulum)
Almindelig Kortkapsel
Brachythecium rutabulum
Almindelig Furehætte (Orthotrichum affine)
Almindelig Furehætte
Orthotrichum affine
Mur-Snotand (Tortula muralis)
Mur-Snotand
Tortula muralis
Pryd-Bregnemos (Thuidium tamariscinum)
Pryd-Bregnemos
Thuidium tamariscinum
Stribet Næbmos (Eurhynchium striatum)
Stribet Næbmos
Eurhynchium striatum
Forskelligbladet Vortetand (Kindbergia praelonga)
Forskelligbladet Vortetand
Kindbergia praelonga
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Pude-Gråmos (Grimmia pulvinata)
Pude-Gråmos
Grimmia pulvinata
Almindelig Brunløber (Bradycellus harpalinus)
Almindelig Brunløber
Bradycellus harpalinus
Quedius mesomelinus (Quedius mesomelinus)
Quedius mesomelinus
Triphleba minuta (Triphleba minuta)
Triphleba minuta
Rhogogaster punctulata (Rhogogaster punctulata)
Rhogogaster punctulata

De senest indberettede arter i Naturbasen: