Observation af Tetrastemma melanocephalum

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
18. juli 2018


Tetrastemma melanocephalum 1


Sjælland



Tetrastemma melanocephalum (Tetrastemma melanocephalum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tetrastemma melanocephalum (Tetrastemma melanocephalum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tetrastemma melanocephalum (Tetrastemma melanocephalum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
Rødstjert
Phoenicurus phoenicurus
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Hvidkløverbladrandbille (Sitona obsoletus)
Hvidkløverbladrandbille
Sitona obsoletus
Pyramide-Poppel (Populus nigra ssp. nigra var. italica)
Pyramide-Poppel
Populus nigra ssp. nigra var. italica
Aulagromyza populi (Aulagromyza populi)
Aulagromyza populi
Kybos populi (Kybos populi)
Kybos populi
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Rød Tandbæger (Ballota nigra ssp. nigra)
Rød Tandbæger
Ballota nigra ssp. nigra
Rød Malakitbille (Anthocomus rufus)
Rød Malakitbille
Anthocomus rufus
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Lang Nymfetæge (Nabis lineatus)
Lang Nymfetæge
Nabis lineatus
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Tarm-Rørhinde (Ulva intestinalis)
Tarm-Rørhinde
Ulva intestinalis
Fjordsvamp (Chalinula limbata)
Fjordsvamp
Chalinula limbata
Sandorm (Arenicola marina)
Sandorm
Arenicola marina
Strandgåsefod (Suaeda maritima)
Strandgåsefod
Suaeda maritima
Spiralgallebladlus (Pemphigus spyrothecae)
Spiralgallebladlus
Pemphigus spyrothecae
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Stigmella trimaculella (Stigmella trimaculella)
Stigmella trimaculella
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Kæmpe-Natlys (Oenothera glazioviana)
Kæmpe-Natlys
Oenothera glazioviana
Chorthippus sp. (Chorthippus sp.)
Chorthippus sp.
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Apion malvae (Apion malvae)
Apion malvae
Mirabel (Prunus cerasifera)
Mirabel
Prunus cerasifera
Jaera (Jaera) albifrons (Jaera (Jaera) albifrons)
Jaera (Jaera) albifrons
Bogstav-Uglespinder (Tethea or)
Bogstav-Uglespinder
Tethea or
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Sandkryb (Glaux maritima)
Sandkryb
Glaux maritima
Strandarve (Honckenya peploides)
Strandarve
Honckenya peploides
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig Strandkrabbe
Carcinus maenas
Høst-Borst (Scorzoneroides autumnalis)
Høst-Borst
Scorzoneroides autumnalis
Læge-kokleare s.l. (Cochlearia officinalis)
Læge-kokleare s.l.
Cochlearia officinalis
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Rhytidodus decimusquartus (Rhytidodus decimusquartus)
Rhytidodus decimusquartus
Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
Stribet Baldakinspinder
Stemonyphantes lineatus
Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
Mellemskarv
Phalacrocorax carbo sinensis
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Bysvale (Delichon urbicum)
Bysvale
Delichon urbicum
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Gråspurv (Passer domesticus)
Gråspurv
Passer domesticus
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Grønirisk (Carduelis chloris)
Grønirisk
Carduelis chloris
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Mudderklire (Actitis hypoleucos)
Mudderklire
Actitis hypoleucos
Almindelig Ryle (Calidris alpina)
Almindelig Ryle
Calidris alpina
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Svartbag (Larus marinus)
Svartbag
Larus marinus
Stormmåge (Larus canus)
Stormmåge
Larus canus
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Havterne (Sterna paradisaea)
Havterne
Sterna paradisaea
Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
Glat Hindemosdyr
Membranipora membranacea
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
Longitarsus sp.
Psylliodes sp. (Psylliodes sp.)
Psylliodes sp.
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Apion assimile (Apion assimile)
Apion assimile
Apion violaceum (Apion violaceum)
Apion violaceum
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
Almindelig Gedehams
Vespula vulgaris
Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
Mørk Jordhumle
Bombus terrestris
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Brakvandsrur (Amphibalanus improvisus)
Brakvandsrur
Amphibalanus improvisus
Brakvandshjertemusling (Cerastoderma glaucum)
Brakvandshjertemusling
Cerastoderma glaucum
Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
Almindelig Sandmusling
Mya arenaria
Østersømusling (Limecola balthica)
Østersømusling
Limecola balthica
Stor Østersømusling (Macoma calcarea)
Stor Østersømusling
Macoma calcarea
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Butspiret Strandsnegl (Littorina obtusata)
Butspiret Strandsnegl
Littorina obtusata
Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
Stor Strandsnegl
Littorina littorea
Ungefødende Strandsnegl (Littorina saxatilis)
Ungefødende Strandsnegl
Littorina saxatilis
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
Sortspringer sp.
Heliophanus sp.
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Almindelig Vandmand (Aurelia aurita)
Almindelig Vandmand
Aurelia aurita
Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
Kiletusindben
Polydesmus complanatus
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Rank Vejsennep (Sisymbrium officinale)
Rank Vejsennep
Sisymbrium officinale
Strand-Karse (Lepidium latifolium)
Strand-Karse
Lepidium latifolium
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Almindelig Knopurt (Centaurea jacea)
Almindelig Knopurt
Centaurea jacea
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Glat Burre (Arctium lappa)
Glat Burre
Arctium lappa
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Kær-Svinemælk (Sonchus palustris)
Kær-Svinemælk
Sonchus palustris
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Strandasters (Tripolium vulgare)
Strandasters
Tripolium vulgare
Tornet Salat (Lactuca serriola)
Tornet Salat
Lactuca serriola
Æselfoder (Onopordum acanthium)
Æselfoder
Onopordum acanthium
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Sæbeurt (Saponaria officinalis)
Sæbeurt
Saponaria officinalis
Hvidmelet Gåsefod (Chenopodium album ssp. album)
Hvidmelet Gåsefod
Chenopodium album ssp. album
Strand-Bede (Beta vulgaris ssp. maritima)
Strand-Bede
Beta vulgaris ssp. maritima
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Sølv-Poppel (Populus alba)
Sølv-Poppel
Populus alba
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Vej-Pileurt (Polygonum aviculare)
Vej-Pileurt
Polygonum aviculare
Kæmpe-Pileurt (Fallopia sachalinensis)
Kæmpe-Pileurt
Fallopia sachalinensis
Pastinak (Pastinaca sativa)
Pastinak
Pastinaca sativa
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Skærm-Vortemælk (Euphorbia helioscopia)
Skærm-Vortemælk
Euphorbia helioscopia
Gærde-Vikke (Vicia sepium)
Gærde-Vikke
Vicia sepium
Humle-Sneglebælg (Medicago lupulina)
Humle-Sneglebælg
Medicago lupulina
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae

De senest indberettede arter i Naturbasen: