Observation af Rughvede

Observatør: Eva Olsen, Martin Liebermann
Indberettet af Eva Scheel · 1 visning
5. juli 2018


Rughvede (Secale cereale x Triticum aestivum) fåtallig


Syddanmark


www.fugleognatur.dk...show_message



Rughvede (Secale cereale x Triticum aestivum)
Foto: Eva Olsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Vej-Pileurt (Polygonum aviculare)
Vej-Pileurt
Polygonum aviculare
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)
Almindelig Hvidtjørn
Crataegus laevigata
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Glansbladet Hæg (Prunus serotina)
Glansbladet Hæg
Prunus serotina
Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
Tvetandbladbille
Chrysolina fastuosa
Tornirisk (Carduelis cannabina)
Tornirisk
Carduelis cannabina
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Sand-Star (Carex arenaria)
Sand-Star
Carex arenaria
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Manna-Sødgræs (Glyceria fluitans)
Manna-Sødgræs
Glyceria fluitans
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Blåbåndet Pragtvandnymfe (Calopteryx splendens)
Blåbåndet Pragtvandnymfe
Calopteryx splendens
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Almindelig Skjolddrager (Scutellaria galericulata)
Almindelig Skjolddrager
Scutellaria galericulata
Grenet Pindsvineknop s.l. (Sparganium erectum s.l.)
Grenet Pindsvineknop s.l.
Sparganium erectum s.l.
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Almindelig Gærde-Snerle (Calystegia sepium ssp. sepium)
Almindelig Gærde-Snerle
Calystegia sepium ssp. sepium
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Kær-Galtetand (Stachys palustris)
Kær-Galtetand
Stachys palustris
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Angelik (Angelica sylvestris)
Angelik
Angelica sylvestris
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
Rørsanger
Acrocephalus scirpaceus
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Kiddike (Raphanus raphanistrum)
Kiddike
Raphanus raphanistrum
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Fugle-Kirsebær (Prunus avium)
Fugle-Kirsebær
Prunus avium
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Munk (Sylvia atricapilla)
Munk
Sylvia atricapilla
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
Ege-Meldug
Erysiphe alphitoides
Sortfrugtet Surbær (Aronia melanocarpa)
Sortfrugtet Surbær
Aronia melanocarpa
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Hvas Randfrø (Torilis japonica)
Hvas Randfrø
Torilis japonica
Almindelig Røn (Sorbus aucuparia)
Almindelig Røn
Sorbus aucuparia
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Sort Natskygge (Solanum nigrum)
Sort Natskygge
Solanum nigrum
Bleg Pileurt (Persicaria lapathifolia ssp. pallida)
Bleg Pileurt
Persicaria lapathifolia ssp. pallida
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Strand-Vejbred (Plantago maritima)
Strand-Vejbred
Plantago maritima
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Foder-Kulsukker (Symphytum x uplandicum)
Foder-Kulsukker
Symphytum x uplandicum
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Mark-Forglemmigej (Myosotis arvensis)
Mark-Forglemmigej
Myosotis arvensis
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Mark-Bynke (Artemisia campestris)
Mark-Bynke
Artemisia campestris
Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Hyrdetaske (Capsella bursa-pastoris)
Hyrdetaske
Capsella bursa-pastoris
Kølle-Valmue (Papaver argemone)
Kølle-Valmue
Papaver argemone
Fersken-Pileurt (Persicaria maculosa )
Fersken-Pileurt
Persicaria maculosa
Grøn El (Alnus viridis)
Grøn El
Alnus viridis
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Rørgræs (Phalaris arundinacea)
Rørgræs
Phalaris arundinacea
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Hvid-Pil (Salix alba )
Hvid-Pil
Salix alba
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
Skorpionflue sp.
Panorpa sp.
Blåhat-Langhornsmøl (Nemophora metallica)
Blåhat-Langhornsmøl
Nemophora metallica
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Svømmende Vandaks (Potamogeton natans)
Svømmende Vandaks
Potamogeton natans
Liden Andemad (Lemna minor)
Liden Andemad
Lemna minor
Almindelig Æggeblommelav (Candelariella vitellina)
Almindelig Æggeblommelav
Candelariella vitellina
Skråstregbredpande (Thymelicus sylvestris)
Skråstregbredpande
Thymelicus sylvestris
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
Mørk Rejnfanbladlus
Metopeurum fuscoviride
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Uroleucon sp. (Uroleucon sp.)
Uroleucon sp.
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus

De senest indberettede arter i Naturbasen: