Observation af Nototropis swammerdamei

Indberettet af: Lars Thomas
3 visninger
13. august 2017


Nototropis swammerdamei 1 Imago


Hovedstaden



Nototropis swammerdamei (Nototropis swammerdamei)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Bysvale (Delichon urbicum)
Bysvale
Delichon urbicum
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Gråspurv (Passer domesticus)
Gråspurv
Passer domesticus
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
Stenpikker
Oenanthe oenanthe
Ederfugl (Somateria mollissima)
Ederfugl
Somateria mollissima
Engpiber (Anthus pratensis)
Engpiber
Anthus pratensis
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Tornirisk (Carduelis cannabina)
Tornirisk
Carduelis cannabina
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Almindelig Firling (Sagina procumbens)
Almindelig Firling
Sagina procumbens
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Mælkebøtte sp. (Taraxacum sp.)
Mælkebøtte sp.
Taraxacum sp.
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Humle-Sneglebælg (Medicago lupulina)
Humle-Sneglebælg
Medicago lupulina
Mangefrugtet Væggelav (Polycauliona polycarpa)
Mangefrugtet Væggelav
Polycauliona polycarpa
Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Nedliggende Surkløver (Oxalis corniculata)
Nedliggende Surkløver
Oxalis corniculata
Park-Lind (Tilia x europaea)
Park-Lind
Tilia x europaea
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Spredt Kantskivelav (Lecanora dispersa)
Spredt Kantskivelav
Lecanora dispersa
Hvidtjørn sp. (Crataegus sp.)
Hvidtjørn sp.
Crataegus sp.
Blød Storkenæb (Geranium molle)
Blød Storkenæb
Geranium molle
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Hyrdetaske (Capsella bursa-pastoris)
Hyrdetaske
Capsella bursa-pastoris
Hare-Kløver (Trifolium arvense)
Hare-Kløver
Trifolium arvense
Almindelig Rajgræs (Lolium perenne)
Almindelig Rajgræs
Lolium perenne
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Almindelig Sankthansurt (Hylotelephium telephium ssp. maximum)
Almindelig Sankthansurt
Hylotelephium telephium ssp. maximum
Tornet Salat (Lactuca serriola)
Tornet Salat
Lactuca serriola
Gaffel-Vortemælk (Euphorbia peplus)
Gaffel-Vortemælk
Euphorbia peplus
Gedeskæg s.l. (Tragopogon pratensis s.l.)
Gedeskæg s.l.
Tragopogon pratensis s.l.
Foder-Lucerne (Medicago sativa ssp. sativa)
Foder-Lucerne
Medicago sativa ssp. sativa
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Almindelig Svinemælk (Sonchus oleraceus)
Almindelig Svinemælk
Sonchus oleraceus
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Tarm-Rørhinde (Ulva intestinalis)
Tarm-Rørhinde
Ulva intestinalis
Strand-Kamille (Tripleurospermum maritimum)
Strand-Kamille
Tripleurospermum maritimum
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Strengetang (Chorda filum)
Strengetang
Chorda filum
Liden Tanglav (Lichina confinis)
Liden Tanglav
Lichina confinis
Hav-Hildenbrandia (Hildenbrandia rubra)
Hav-Hildenbrandia
Hildenbrandia rubra
Grøn Frynsealge (Urospora penicilliformis)
Grøn Frynsealge
Urospora penicilliformis
Klippe-Vandhår (Cladophora rupestris)
Klippe-Vandhår
Cladophora rupestris
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Stor Nælde var. holosericea (Urtica dioica var. holosericea)
Stor Nælde var. holosericea
Urtica dioica var. holosericea
Bukketorn (Lycium barbarum)
Bukketorn
Lycium barbarum
Gul Kløver (Trifolium campestre)
Gul Kløver
Trifolium campestre
Vorte-Birk (Betula pendula)
Vorte-Birk
Betula pendula
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Almindelig Vedbend (Hedera helix)
Almindelig Vedbend
Hedera helix
Have-Stokrose (Alcea rosea)
Have-Stokrose
Alcea rosea
Peber-Mynte (Mentha x piperita)
Peber-Mynte
Mentha x piperita
Almindelig Syren (Syringa vulgaris)
Almindelig Syren
Syringa vulgaris
Almindelig Flueskimmel (Entomophthora muscae)
Almindelig Flueskimmel
Entomophthora muscae
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Sæbeurt (Saponaria officinalis)
Sæbeurt
Saponaria officinalis
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Marehalm (Leymus arenarius)
Marehalm
Leymus arenarius
Bitter Bakkestjerne (Erigeron acer)
Bitter Bakkestjerne
Erigeron acer
Gold Byg (Hordeum murinum)
Gold Byg
Hordeum murinum
Baltisk Strandsennep (Cakile maritima ssp. baltica)
Baltisk Strandsennep
Cakile maritima ssp. baltica
Sandskæg (Corynephorus canescens)
Sandskæg
Corynephorus canescens
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Almindelig Båndtang (Petalonia fascia)
Almindelig Båndtang
Petalonia fascia
Gul Fladbælg (Lathyrus pratensis)
Gul Fladbælg
Lathyrus pratensis
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Almindelig Torskemund (Linaria vulgaris)
Almindelig Torskemund
Linaria vulgaris
Smalbladet Vikke (Vicia sativa ssp. nigra)
Smalbladet Vikke
Vicia sativa ssp. nigra
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Sort Natskygge (Solanum nigrum)
Sort Natskygge
Solanum nigrum
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Hvid Snebær (Symphoricarpos albus var. laevigatus)
Hvid Snebær
Symphoricarpos albus var. laevigatus
Hjertekarse ( Lepidium draba )
Hjertekarse
Lepidium draba
Strand-Orangelav (Caloplaca marina)
Strand-Orangelav
Caloplaca marina
Hvid Snerre (Galium mollugo)
Hvid Snerre
Galium mollugo
Glat Hunde-Rose (Rosa canina ssp. canina)
Glat Hunde-Rose
Rosa canina ssp. canina
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Arkitektens Trøst (Fallopia baldschuanica)
Arkitektens Trøst
Fallopia baldschuanica
Mur-Orangelav (Calogaya saxicola)
Mur-Orangelav
Calogaya saxicola
Almindelig Æggeblommelav (Candelariella vitellina)
Almindelig Æggeblommelav
Candelariella vitellina
Sand-Løg (Allium vineale)
Sand-Løg
Allium vineale
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
Ectopsocus petersi
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Bolværksedderkop (Larinioides sclopetarius)
Bolværksedderkop
Larinioides sclopetarius
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Apion malvae (Apion malvae)
Apion malvae
Mældebladlus (Hayhurstia atriplicis)
Mældebladlus
Hayhurstia atriplicis
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Apion violaceum (Apion violaceum)
Apion violaceum
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Havbænkebider (Ligia oceanica)
Havbænkebider
Ligia oceanica
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Snerlefjermøl (Emmelina monodactyla)
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
Almindelig Gedehams
Vespula vulgaris
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Østers (Ostrea edulis)
Østers
Ostrea edulis
Almindelig Hjertemusling (Cerastoderma edule)
Almindelig Hjertemusling
Cerastoderma edule
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Havesvirreflue sp. (Syrphus sp.)
Havesvirreflue sp.
Syrphus sp.
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Østersømusling (Limecola balthica)
Østersømusling
Limecola balthica
Mecinus pascuorum (Mecinus pascuorum)
Mecinus pascuorum
Apion aeneum (Apion aeneum)
Apion aeneum
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
Ocypus brunnipes
Cacopsylla sp. (Cacopsylla sp.)
Cacopsylla sp.
Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
Lindebladlus
Eucallipterus tiliae
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
Lucernetæge
Adelphocoris lineolatus
Lucernebladrandbille (Sitona lineellus)
Lucernebladrandbille
Sitona lineellus
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Sæbeurt-Sækmøl (Coleophora saponariella)
Sæbeurt-Sækmøl
Coleophora saponariella
Almindelig/Syngende Markgræshoppe (Chorthippus brunneus/biguttulus)
Almindelig/Syngende Markgræshoppe
Chorthippus brunneus/biguttulus
Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
Rækkeplettet Blomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
Mejeredderkop
Pholcus phalangioides
Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
Ærtebladlus
Acyrthosiphon pisum
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Krysantemumminérflue (Chromatomyia syngenesiae)
Krysantemumminérflue
Chromatomyia syngenesiae
Ochsenheimeria urella (Ochsenheimeria urella)
Ochsenheimeria urella
Østersø-Hjælme (Ammophila arenaria x Calamagrostis epigeios)
Østersø-Hjælme
Ammophila arenaria x Calamagrostis epigeios
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Rødøjet Vandnymfe (Erythromma najas)
Rødøjet Vandnymfe
Erythromma najas
Spredt Kantskivelav (Lecanora dispersa)
Spredt Kantskivelav
Lecanora dispersa
Lille Husedderkop (Tegenaria domestica)
Lille Husedderkop
Tegenaria domestica
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Ochsenheimeria urella (Ochsenheimeria urella)
Ochsenheimeria urella
Liden Tanglav (Lichina confinis)
Liden Tanglav
Lichina confinis

De senest indberettede arter i Naturbasen: