Observation af Pelatachina tibialis

Indberettet af: Ole Bidstrup
5 visninger
31. maj 2017


Pelatachina tibialis 1 Imago


Hovedstaden


Walther Gritsch: www.fugleognatur.dk...show_message



Pelatachina tibialis (Pelatachina tibialis)
Foto: Ole Bidstrup

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Judaspenge (Lunaria annua)
Judaspenge
Lunaria annua
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Glocianus punctiger (Glocianus punctiger)
Glocianus punctiger
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Kørvelbuk (Phytoecia cylindrica)
Kørvelbuk
Phytoecia cylindrica
Stor Blødvinge (Cantharis fusca)
Stor Blødvinge
Cantharis fusca
Almindelig Pengeurt (Thlaspi arvense)
Almindelig Pengeurt
Thlaspi arvense
Hyrdetaske (Capsella bursa-pastoris)
Hyrdetaske
Capsella bursa-pastoris
Tephritis hyoscyami (Tephritis hyoscyami)
Tephritis hyoscyami
Løvflue ubest. (Lauxaniidae indet.)
Løvflue ubest.
Lauxaniidae indet.
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Vellugtende Kamille (Matricaria recutita)
Vellugtende Kamille
Matricaria recutita
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Almindelig Akeleje (Aquilegia vulgaris)
Almindelig Akeleje
Aquilegia vulgaris
Mark-Ærenpris (Veronica arvensis)
Mark-Ærenpris
Veronica arvensis
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Allium aflatunense (Allium aflatunense)
Allium aflatunense
Lund-Træsmuldsvirreflue (Chalcosyrphus nemorum)
Lund-Træsmuldsvirreflue
Chalcosyrphus nemorum
Dødsflue (Cynomya mortuorum)
Dødsflue
Cynomya mortuorum
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Almindelig Gåsemad (Arabidopsis thaliana)
Almindelig Gåsemad
Arabidopsis thaliana
Liden Storkenæb (Geranium pusillum)
Liden Storkenæb
Geranium pusillum
Skov-Forglemmigej (Myosotis sylvatica)
Skov-Forglemmigej
Myosotis sylvatica
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Almindelig Løvefod (Alchemilla vulgaris coll.)
Almindelig Løvefod
Alchemilla vulgaris coll.
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Skærmplantetæge (Orthops campestris)
Skærmplantetæge
Orthops campestris
Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
Almindelig Kåltæge
Eurydema oleracea
Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
Xysticus ulmi
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
Eupteryx stachydearum
Døvnælde (Lamium album)
Døvnælde
Lamium album
Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
Hjerteplettet Tæge
Orthops basalis
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Thaumatomyia sp. (Thaumatomyia sp.)
Thaumatomyia sp.
Neria cibaria (Neria cibaria)
Neria cibaria
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Øjenplet Blomstertæge (Closterotomus fulvomaculatus)
Øjenplet Blomstertæge
Closterotomus fulvomaculatus
Palloptera umbellatarum (Palloptera umbellatarum)
Palloptera umbellatarum
Fireplettet Blomstertæge (Dryophilocoris flavoquadrimaculatus)
Fireplettet Blomstertæge
Dryophilocoris flavoquadrimaculatus
Guldhale (Thecla betulae)
Guldhale
Thecla betulae
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Sød Astragel (Astragalus glycyphyllos)
Sød Astragel
Astragalus glycyphyllos
Apion astragali (Apion astragali)
Apion astragali
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Cantharis decipiens (Cantharis decipiens)
Cantharis decipiens
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
Blodsnudebille
Polydrusus mollis
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Rhagonycha limbata (Rhagonycha nigriventris)
Rhagonycha limbata
Rhagonycha nigriventris
Oxyna parietina (Oxyna parietina)
Oxyna parietina
Skræpperust (Uromyces rumicis)
Skræpperust
Uromyces rumicis
Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
Tidselbladlus
Uroleucon auneum
Blød Storkenæb (Geranium molle)
Blød Storkenæb
Geranium molle
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
Polydrusus cervinus
Minettia longipennis (Minettia longipennis)
Minettia longipennis
Hilara sp. (Hilara sp.)
Hilara sp.
Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
Liden Busksmælder
Athous subfuscus
Empis univittata (Empis univittata)
Empis univittata
Anthocomus fasciatus (Anthocomus fasciatus)
Anthocomus fasciatus

De senest indberettede arter i Naturbasen: