Observation af Proteinus laevigatus

Indberettet af: Ole Bidstrup
3 visninger
14. marts 2017


Proteinus laevigatus 1 Imago


Hovedstaden


1,5mm - gul 1.&2. antenneled



Proteinus laevigatus (Proteinus laevigatus)
Foto: Ole Bidstrup

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Ellerakle-Knoldskive (Ciboria caucus)
Ellerakle-Knoldskive
Ciboria caucus
Sølvstribet Skjoldbille (Cassida nobilis)
Sølvstribet Skjoldbille
Cassida nobilis
Klippe-Orangelav (Caloplaca scopularis)
Klippe-Orangelav
Caloplaca scopularis
Sortskivet Kantskivelav (Lecanora gangaleoides)
Sortskivet Kantskivelav
Lecanora gangaleoides
Stengærde-Kantskivelav (Lecanora rupicola)
Stengærde-Kantskivelav
Lecanora rupicola
Arthonia varians (Arthonia varians)
Arthonia varians
Gul Fløjlsfod (Flammulina velutipes var. velutipes)
Gul Fløjlsfod
Flammulina velutipes var. velutipes
Saltstøv-Kantskivelav (Lecanora salina)
Saltstøv-Kantskivelav
Lecanora salina
Salt-Kantskivelav (Lecanora helicopis)
Salt-Kantskivelav
Lecanora helicopis
Stor Glansløber (Bembidion tetracolum)
Stor Glansløber
Bembidion tetracolum
Chartoscirta cocksii (Chartoscirta cocksii)
Chartoscirta cocksii
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Littorina fabalis/obtusata (Littorina fabalis/obtusata)
Littorina fabalis/obtusata
Østers (Ostrea edulis)
Østers
Ostrea edulis
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
Almindelig Sandmusling
Mya arenaria
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Dværgkonk (Tritia reticulatus)
Dværgkonk
Tritia reticulatus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Oval Græssnegl (Vallonia cf. excentrica)
Oval Græssnegl
Vallonia cf. excentrica
Engspejlløber (Notiophilus palustris)
Engspejlløber
Notiophilus palustris
Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
Chaetocnema hortensis
Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
Crumomyia pedestris
Nevraphes angulatus (Neuraphes angulatus)
Nevraphes angulatus
Neuraphes angulatus
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
Scolopostethus affinis
Scolopostethus puberulus (Scolopostethus puberulus)
Scolopostethus puberulus
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Ribbestribet Vindelsnegl (Vertigo substriata)
Ribbestribet Vindelsnegl
Vertigo substriata
Priksnegl (Punctum pygmaeum)
Priksnegl
Punctum pygmaeum
Lille Agatsnegl (Cochlicopa lubricella)
Lille Agatsnegl
Cochlicopa lubricella
Tvetandssnegl (Perforatella bidentata)
Tvetandssnegl
Perforatella bidentata
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
Rugilus rufipes
Xantholinus sp. (Xantholinus sp.)
Xantholinus sp.
Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
Bryaxis bulbifer
Drymus brunneus (Drymus brunneus)
Drymus brunneus
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Gigalimosina flaviceps (Gigalimosina flaviceps)
Gigalimosina flaviceps
Sepedophilus littoreus (Sepedophilus littoreus)
Sepedophilus littoreus
Glissnegl (Zonitoides nitidus)
Glissnegl
Zonitoides nitidus
Philonthus cognatus (Philonthus cognatus)
Philonthus cognatus
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Tachinus corticinus (Tachinus corticinus)
Tachinus corticinus
Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
Stenus fulvicornis
Bryaxis puncticollis (Bryaxis puncticollis)
Bryaxis puncticollis
Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
Bryaxis bulbifer
Rybaxis sp. (Rybaxis sp.)
Rybaxis sp.
Pansermide Ubest (Orbatida indet)
Pansermide Ubest
Orbatida indet
Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Mannerheims Glansløber
Bembidion mannerheimii
Quedius fuliginosus / curtipennis (Quedius fuliginosus / curtipennis)
Quedius fuliginosus / curtipennis
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
Skulderplettet Sumpløber
Badister sodalis
Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
Habrocerus capillaricornis
Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
Langstrakt Kvikløber
Agonum thoreyi
Lathrobium longulum (Lathrobium longulum)
Lathrobium longulum
Ischiolepta sp. (Ischiolepta sp)
Ischiolepta sp.
Ischiolepta sp
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Sepedophilus immaculatus (Sepedophilus immaculatus)
Sepedophilus immaculatus
Brungul Kvikløber (Agonum piceum)
Brungul Kvikløber
Agonum piceum
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Quedius maurorufus (Quedius maurorufus)
Quedius maurorufus

De senest indberettede arter i Naturbasen: