Observation af Skæv Vindelsnegl

Indberettet af: Ole Bidstrup
7 visninger
2. januar 2017
II

Skæv Vindelsnegl (Vertigo angustior) 3


Sjælland



Skæv Vindelsnegl (Vertigo angustior)
Foto: Ole Bidstrup

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Bramgås (Branta leucopsis)
Bramgås
Branta leucopsis
Pibeand (Anas penelope)
Pibeand
Anas penelope
Hvinand (Bucephala clangula)
Hvinand
Bucephala clangula
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
Toppet Lappedykker
Podiceps cristatus
Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
Toppet Skallesluger
Mergus serrator
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Snespurv (Plectrophenax nivalis)
Snespurv
Plectrophenax nivalis
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Almindelig Bændeltang (Zostera marina)
Almindelig Bændeltang
Zostera marina
Læge-Kokleare (Cochlearia officinalis ssp. officinalis)
Læge-Kokleare
Cochlearia officinalis ssp. officinalis
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Stengærde-Kantskivelav (Lecanora rupicola)
Stengærde-Kantskivelav
Lecanora rupicola
Arthonia varians (Arthonia varians)
Arthonia varians
Spredt Kantskivelav (Lecanora dispersa)
Spredt Kantskivelav
Lecanora dispersa
Pude-Gråmos (Grimmia pulvinata)
Pude-Gråmos
Grimmia pulvinata
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
Almindelig Sandmusling
Mya arenaria
Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
Stor Strandsnegl
Littorina littorea
Brakvandshjertemusling (Cerastoderma glaucum)
Brakvandshjertemusling
Cerastoderma glaucum
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Orthoperus brunnipes (Orthoperus brunnipes)
Orthoperus brunnipes
Ochthebius marinus (Ochthebius marinus)
Ochthebius marinus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Dværgglansløber (Bembidion minimum)
Dværgglansløber
Bembidion minimum
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Heterocheila buccata (Heterocheila buccata)
Heterocheila buccata
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
Thripidae ubest.
Thripidae indet.
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Omalium sp. (Omalium sp.)
Omalium sp.
Longitarsus sp. (Longitarsus sp.)
Longitarsus sp.
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
Stilbus testaceus
Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
Acrotrichis sp.
Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
Gulspættet Glansløber
Bembidion varium
Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
Mørk Ådselbille
Silpha obscura
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Dværgglansløber (Bembidion minimum)
Dværgglansløber
Bembidion minimum
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Pirata sp. (Pirata sp.)
Pirata sp.
Atomaria sp. (Atomaria sp.)
Atomaria sp.
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
Atomaria mesomela
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
Almindelig Springtæge
Saldula saltatoria
Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
Thripidae ubest.
Thripidae indet.
Flodnerit (Theodoxus fluviatilis)
Flodnerit
Theodoxus fluviatilis
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Ochthebius dilatatus (Ochthebius dilatatus)
Ochthebius dilatatus
Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
Tachyporus chrysomelinus/dispar
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Amara sp. (Amara sp.)
Amara sp.
Vortespringhale (Neanura muscorum)
Vortespringhale
Neanura muscorum
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
Acrotrichis sp.
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Almindelig Tanglus (Idotea balthica)
Almindelig Tanglus
Idotea balthica
Bethylidae sp. (Bethylidae sp.)
Bethylidae sp.
Mørk Ådselbille (Silpha obscura)
Mørk Ådselbille
Silpha obscura
Dyndflue sp. (Eristalis sp.)
Dyndflue sp.
Eristalis sp.
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
Stribet Baldakinspinder
Stemonyphantes lineatus
Almindelig Børstetråd (Chaetomorpha linum)
Almindelig Børstetråd
Chaetomorpha linum
Ochthebius marinus (Ochthebius marinus)
Ochthebius marinus
Bred Metaljordløber (Poecilus cupreus)
Bred Metaljordløber
Poecilus cupreus
Apion virens (Apion virens)
Apion virens
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Apion seniculus (Apion seniculus)
Apion seniculus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Cypha sp. (Cypha sp.)
Cypha sp.
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Flodnerit (Theodoxus fluviatilis)
Flodnerit
Theodoxus fluviatilis
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Longitarsus pratensis (Longitarsus pratensis)
Longitarsus pratensis
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Habrocerus capillaricornis (Habrocerus capillaricornis)
Habrocerus capillaricornis
Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
Rødbrystet Torpedoløber
Calathus melanocephalus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
Crumomyia pedestris
Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
Chartoscirta elegantula
Chartoscirta cocksii (Chartoscirta cocksii)
Chartoscirta cocksii
Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
Chartoscirta cincta
Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
Almindelig Springtæge
Saldula saltatoria
Sivbladloppe (Livia juncorum)
Sivbladloppe
Livia juncorum
Rødløber (Odacantha melanura)
Rødløber
Odacantha melanura
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Spidsvingeflue sp. (Lonchoptera sp.)
Spidsvingeflue sp.
Lonchoptera sp.
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
Rugilus erichsoni
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Isotomurus palustris (Isotomurus palustris)
Isotomurus palustris
Callitula pyrrhogaster (Callitula pyrrhogaster)
Callitula pyrrhogaster
Heterocerus flexuosus (Heterocerus flexuosus)
Heterocerus flexuosus
Oval Græssnegl (Vallonia cf. excentrica)
Oval Græssnegl
Vallonia cf. excentrica
Valsepuppesnegl (Columella edentula)
Valsepuppesnegl
Columella edentula
Solbærvindelsnegl (Vertigo antivertigo)
Solbærvindelsnegl
Vertigo antivertigo
Græsvindelsnegl (Vertigo pygmaea)
Græsvindelsnegl
Vertigo pygmaea
Saldula palustris (Saldula palustris)
Saldula palustris
Philonthus varians/confinis (Philonthus varians/confinis)
Philonthus varians/confinis
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Otiorhynchus crataegi (Otiorhynchus crataegi)
Otiorhynchus crataegi
Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
Uanselig Jordløber
Pterostichus vernalis
Kommentar til turen:
  • Småkravl fra opskyld samlet 3 steder

De senest indberettede arter i Naturbasen: