Observation af Aphthona lutescens

Indberettet af: Mathias Holm
5 visninger
7. januar 2017


Aphthona lutescens 15 imago


Syddanmark



Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
I antal i opskyl. Ny art for mig. Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
Dværgmåge
Hydrocoloeus minutus
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Havørn
Haliaeetus albicilla
Vildkanin (Oryctolagus cuniculus)
Vildkanin
Oryctolagus cuniculus
Brachypera zoilus (Brachypera zoilus)
Brachypera zoilus
Krogtæge (Podops inunctus)
Krogtæge
Podops inunctus
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Tingis ampliata (Tingis ampliata)
Tingis ampliata
Lappet Ådselbille (Thanatophilus sinuatus)
Lappet Ådselbille
Thanatophilus sinuatus
Matsort Møgbille (Aphodius ater)
Matsort Møgbille
Aphodius ater
Sortblå Guldbille (Chrysolina haemoptera)
Sortblå Guldbille
Chrysolina haemoptera
Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
Gulrandet Kvikløber
Agonum marginatum
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
Lille Jordmøgbille
Aphodius plagiatus
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Kløvergnaver (Hypera nigrirostris)
Kløvergnaver
Hypera nigrirostris
Strågul Landkær (Cercyon quisquilius)
Strågul Landkær
Cercyon quisquilius
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Apion virens (Apion virens)
Apion virens
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Hypera miles (Hypera miles)
Hypera miles
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Stenus pallipes (Stenus pallipes)
Stenus pallipes
Apion curtirostre (Apion curtirostre)
Apion curtirostre
Mantura chrysanthemi (Mantura chrysanthemi)
Mantura chrysanthemi
Stenus canaliculatus (Stenus canaliculatus)
Stenus canaliculatus
Apion rubens (Apion rubens)
Apion rubens
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Apion gibbirostre (Apion gibbirostre)
Apion gibbirostre
Mældetæge (Parapiesma quadratum)
Mældetæge
Parapiesma quadratum
Apion marchicum (Apion marchicum)
Apion marchicum
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
Stenus brunnipes
Kløverfrøgnaver (Tychius picirostris)
Kløverfrøgnaver
Tychius picirostris
Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
Stenus cicindeloides
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Dværgagtig Ovalløber (Amara tibialis)
Dværgagtig Ovalløber
Amara tibialis
Ocypus aeneocephalus (Ocypus aeneocephalus)
Ocypus aeneocephalus
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Stenus latifrons (Stenus latifrons)
Stenus latifrons
Oxypoda procerula (Oxypoda procerula)
Oxypoda procerula
Stenus palustris (Stenus palustris)
Stenus palustris
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Heterothops quadripunctulus (Heterothops quadripunctulus)
Heterothops quadripunctulus
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
Uanselig Jordløber
Pterostichus vernalis
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
Elachiptera brevipennis
Stygnocoris fuligineus (Stygnocoris fuligineus)
Stygnocoris fuligineus
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
Apion hydrolapathi
Pachnida nigella (Pachnida nigella)
Pachnida nigella
Dværgglansløber (Bembidion minimum)
Dværgglansløber
Bembidion minimum
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Brachygluta haematica (Brachygluta haematica)
Brachygluta haematica
Corticarina truncatella (Corticarina truncatella)
Corticarina truncatella
Campylosteira verna (Campylosteira verna)
Campylosteira verna
Stenichnus collaris (Stenichnus collaris)
Stenichnus collaris
Corticaria impressa (Corticaria impressa)
Corticaria impressa
Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
Bredrygget Moseløber
Acupalpus parvulus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
Lakrød Møgbille
Aphodius pedellus
Hypera plantaginis (Hypera plantaginis)
Hypera plantaginis
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
Kløverhovedgnaver
Hypera meles
Stenus nitens (Stenus nitens)
Stenus nitens
Paederus fuscipes (Paederus fuscipes)
Paederus fuscipes
Nellikegnaver (Hypera arator)
Nellikegnaver
Hypera arator
Mantura rustica (Mantura rustica)
Mantura rustica
Lathrobium fulvipenne (Lathrobium fulvipenne)
Lathrobium fulvipenne
Stenus nigritulus (Stenus nigritulus)
Stenus nigritulus
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Lille Hårlandkær (Cryptopleurum minutum)
Lille Hårlandkær
Cryptopleurum minutum
Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
Geostiba circellaris
Apion seniculus (Apion seniculus)
Apion seniculus
Simplocaria semistriata (Simplocaria semistriata)
Simplocaria semistriata
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Spilomicrus sp. (Spilomicrus sp.)
Spilomicrus sp.
Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
Chartoscirta elegantula
Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
Lathrobium brunnipes
Bembidion lunulatum (Bembidion lunulatum)
Bembidion lunulatum
Longitarsus pratensis (Longitarsus pratensis)
Longitarsus pratensis
Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
Gulspættet Glansløber
Bembidion varium
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Chaetocnema sahlbergii (Chaetocnema sahlbergii)
Chaetocnema sahlbergii
Erichsonius cinerascens (Erichsonius cinerascens)
Erichsonius cinerascens
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Phaedon concinnus (Phaedon concinnus)
Phaedon concinnus
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Philonthus salinus (Philonthus salinus)
Philonthus salinus
Crumomyia pedestris (Crumomyia pedestris)
Crumomyia pedestris
Stor Stumpbille (Hister unicolor)
Stor Stumpbille
Hister unicolor
Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
Rugilus erichsoni
Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
Sort Moseløber
Acupalpus exiguus
Apion loti (Apion loti)
Apion loti
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Almindelig Sumpløber (Badister bullatus)
Almindelig Sumpløber
Badister bullatus
Sortblå Kornbladbille (Oulema gallaeciana)
Sortblå Kornbladbille
Oulema gallaeciana
Gabrius Coxalus (Gabrius breviventer)
Gabrius Coxalus
Gabrius breviventer
Stenus boops (Stenus boops)
Stenus boops
Stenus lustrator (Stenus lustrator)
Stenus lustrator
Gabrius appendiculatus (Gabrius appendiculatus)
Gabrius appendiculatus
Philonthus carbonarius (Philonthus carbonarius)
Philonthus carbonarius
Stilbus oblongus (Stilbus oblongus)
Stilbus oblongus
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Dyschirius tristis (Dyschirius tristis)
Dyschirius tristis
Philonthus intermedius (Philonthus intermedius)
Philonthus intermedius
Cassida hemisphaerica (Cassida hemisphaerica)
Cassida hemisphaerica
Choleva agilis (Choleva agilis)
Choleva agilis
Stenus carbonarius (Stenus carbonarius)
Stenus carbonarius
Quedius semiobscurus (Quedius semiobscurus)
Quedius semiobscurus
Stenus intermedius (Stenus intermedius)
Stenus intermedius
Platystethus arenarius (Platystethus arenarius)
Platystethus arenarius
Hygrotus parallelogrammus (Hygrotus parallelogrammus)
Hygrotus parallelogrammus
Stenichnus scutellaris (Stenichnus scutellaris)
Stenichnus scutellaris
Bembidion properans (Bembidion properans)
Bembidion properans
Clambus armadillo (Clambus armadillo)
Clambus armadillo
Dværglandkær (Cercyon pygmaeus)
Dværglandkær
Cercyon pygmaeus
Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
Chaetocnema hortensis
Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
Plebejisk Ovalløber
Amara plebeja
Sepedophilus pedicularius (Sepedophilus pedicularius)
Sepedophilus pedicularius
Sort Dværgedderkop  (Erigone atra)
Sort Dværgedderkop
Erigone atra
Gnathonarium dentatum (Gnathonarium dentatum)
Gnathonarium dentatum
Telmatophilus typhae (Telmatophilus typhae)
Telmatophilus typhae
Pelecopsis parallela (Pelecopsis parallela)
Pelecopsis parallela
Lesteva sicula (Lesteva sicula)
Lesteva sicula
Philonthus quisquiliarius (Philonthus quisquiliarius)
Philonthus quisquiliarius
Ceutorhynchus rugulosus (Ceutorhynchus rugulosus)
Ceutorhynchus rugulosus
Olibrus millefolii (Olibrus millefolii)
Olibrus millefolii
Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
Rødbrystet Torpedoløber
Calathus melanocephalus
Aloconota gregaria (Aloconota gregaria)
Aloconota gregaria
But Ovalløber (Amara communis)
But Ovalløber
Amara communis
Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
Dansk Ovalløber
Amara lunicollis
Amara convexior (Amara convexior)
Amara convexior
Rød Brandmand (Cyanea capillata)
Rød Brandmand
Cyanea capillata
Oxypoda opaca (Oxypoda opaca)
Oxypoda opaca
Ischnosoma splendidum (Ischnosoma splendidum)
Ischnosoma splendidum
Engspejlløber (Notiophilus palustris)
Engspejlløber
Notiophilus palustris
Kort Kvikløber (Agonum fuliginosum)
Kort Kvikløber
Agonum fuliginosum
Cercyon tristis (Cercyon tristis)
Cercyon tristis
Carpelimus foveolatus (Carpelimus foveolatus)
Carpelimus foveolatus
Almindelig Dværgbaldakinspinder (Bathyphantes gracilis)
Almindelig Dværgbaldakinspinder
Bathyphantes gracilis
Copromyza equina (Copromyza equina)
Copromyza equina
Atheta atramentaria (Atheta atramentaria)
Atheta atramentaria
Hydrellia sp. (Hydrellia sp.)
Hydrellia sp.
Hestemakrel (Trachurus trachurus)
Hestemakrel
Trachurus trachurus
Thaumatogelis femoralis (Thaumatogelis femoralis)
Thaumatogelis femoralis
Kommentar til turen:
  • Insekter, spindlere mm. er fra opskyl. Fugle bestemt af Andreas Boe

De senest indberettede arter i Naturbasen: