Observation af Hedecikade

Indberettet af: Morten Kofoed-Hansen
1 visning
25. juni 2016


Hedecikade (Megophthalmus scanicus) 2 Imago


Syddanmark



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
Candolles Mørkhat
Psathyrella candolleana
Husløg (Sempervivum tectorum)
Husløg
Sempervivum tectorum
Sorthåret Blomstertæge (Oncotylus punctipes)
Sorthåret Blomstertæge
Oncotylus punctipes
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Nemotelus uliginosus (Nemotelus uliginosus)
Nemotelus uliginosus
Stor Snerretæge (Polymerus unifasciatus)
Stor Snerretæge
Polymerus unifasciatus
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Strand-Bede (Beta vulgaris ssp. maritima)
Strand-Bede
Beta vulgaris ssp. maritima
Strandkål (Crambe maritima)
Strandkål
Crambe maritima
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Stålorm (Anguis fragilis)
Stålorm
Anguis fragilis
Skovfirben (Zootoca vivipara)
Skovfirben
Zootoca vivipara
Rovterne (Hydroprogne caspia)
Rovterne
Hydroprogne caspia
Sort Glente (Milvus migrans)
Sort Glente
Milvus migrans
Sortklire (Tringa erythropus)
Sortklire
Tringa erythropus
Svaleklire (Tringa ochropus)
Svaleklire
Tringa ochropus
Tinksmed (Tringa glareola)
Tinksmed
Tringa glareola
Dværgterne (Sternula albifrons)
Dværgterne
Sternula albifrons
Fjordterne (Sterna hirundo)
Fjordterne
Sterna hirundo
Knarand (Anas strepera)
Knarand
Anas strepera
Krikand (Anas crecca)
Krikand
Anas crecca
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Taffeland (Aythya ferina)
Taffeland
Aythya ferina
Skeand (Anas clypeata)
Skeand
Anas clypeata
Hvinand (Bucephala clangula)
Hvinand
Bucephala clangula
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Rørhøg (Circus aeruginosus)
Rørhøg
Circus aeruginosus
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
Stor Præstekrave
Charadrius hiaticula
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
Gråstrubet Lappedykker
Podiceps grisegena
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
Toppet Lappedykker
Podiceps cristatus
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Mursejler (Apus apus)
Mursejler
Apus apus
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Landsvale (Hirundo rustica)
Landsvale
Hirundo rustica
Brushane (Philomachus pugnax)
Brushane
Philomachus pugnax
Rødben (Tringa totanus)
Rødben
Tringa totanus
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Tårnfalk (Falco tinnunculus)
Tårnfalk
Falco tinnunculus
Hirse-Star (Carex panicea)
Hirse-Star
Carex panicea
Udspilet Star (Carex extensa)
Udspilet Star
Carex extensa
Enskællet Sumpstrå (Eleocharis uniglumis)
Enskællet Sumpstrå
Eleocharis uniglumis
Fåre-Svingel (Festuca ovina)
Fåre-Svingel
Festuca ovina
Samel (Samolus valerandi)
Samel
Samolus valerandi
Strand-Krageklo (Ononis spinosa ssp. maritima)
Strand-Krageklo
Ononis spinosa ssp. maritima
Vand-Ærenpris (Veronica catenata)
Vand-Ærenpris
Veronica catenata
Butblomstret Sødgræs (Glyceria notata)
Butblomstret Sødgræs
Glyceria notata
Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
Gyvelbladloppe
Arytaina genistae
Gyvelbønnebille (Bruchidius villosus)
Gyvelbønnebille
Bruchidius villosus
Kobbersmælder (Selatosomus aeneus)
Kobbersmælder
Selatosomus aeneus
Stor Klitskyggebille (Phylan gibbus)
Stor Klitskyggebille
Phylan gibbus
Sandgraver (Broscus cephalotes)
Sandgraver
Broscus cephalotes
Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
Euophrys frontalis
Engelskgræsglassværmer (Pyropteron muscaeformis)
Engelskgræsglassværmer
Pyropteron muscaeformis
Enicmus transversus (Enicmus transversus)
Enicmus transversus
Kompost-Sumpfrøtæge (Scolopostethus affinis)
Kompost-Sumpfrøtæge
Scolopostethus affinis
Sortbuget Sivløber (Philorhizus notatus)
Sortbuget Sivløber
Philorhizus notatus
Monotoma longicollis (Monotoma longicollis)
Monotoma longicollis
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Monotoma picipes (Monotoma picipes)
Monotoma picipes
Gyrohypnus fracticornis (Gyrohypnus fracticornis)
Gyrohypnus fracticornis
Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
Rødbenet Ovalløber
Amara familiaris
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Corticarina truncatella (Corticarina truncatella)
Corticarina truncatella
Tasgius morsitans (Tasgius morsitans)
Tasgius morsitans
Rhyzobius litura (Rhyzobius litura)
Rhyzobius litura
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Autalia rivularis (Autalia rivularis)
Autalia rivularis
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Microplontus millefolii (Microplontus millefolii)
Microplontus millefolii
Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
Lille Kornsmælder
Agriotes sputator
Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
Sitona ambiguus
Tyklårssolbille (Oedemera nobilis)
Tyklårssolbille
Oedemera nobilis
Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
Gulbrun Skjoldbille
Cassida flaveola
Apion hookerorum (Apion hookerorum)
Apion hookerorum
Apion sedi (Apion sedi)
Apion sedi
Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
Stor Skjoldbille
Cassida viridis
Apion hydrolapathi (Apion hydrolapathi)
Apion hydrolapathi
Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
Phyllobius virideaeris
Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
Starfrøtæge
Cymus glandicolor
Forskelligfarvet Guldbille (Chrysolina polita)
Forskelligfarvet Guldbille
Chrysolina polita
Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
Metallisk Sandløber
Harpalus affinis
Exomias pellucidus (Exomias pellucidus)
Exomias pellucidus
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Pukkelbladbille (Zeugophora subspinosa)
Pukkelbladbille
Zeugophora subspinosa
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Phaedon armoraciae (Phaedon armoraciae)
Phaedon armoraciae
Blød Borebille (Ernobius mollis)
Blød Borebille
Ernobius mollis
Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
Paracorixa concinna
Apion seniculus (Apion seniculus)
Apion seniculus
Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
Spættet Tornben
Tritomegas bicolor

De senest indberettede arter i Naturbasen: