Observation af Polydesmus denticulatus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
8 visninger
21. maj 2016


Polydesmus denticulatus 1


Hovedstaden



Polydesmus denticulatus (Polydesmus denticulatus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Bøgegalmyg (Mikiola fagi)
Bøgegalmyg
Mikiola fagi
Majblomst (Maianthemum bifolium)
Majblomst
Maianthemum bifolium
Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
Ananasgallelus sp.
Adelges sp.
Sod-Skållav (Melanelixia fuliginosa)
Sod-Skållav
Melanelixia fuliginosa
Almindelig Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon)
Almindelig Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon
Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
Bøgebladlus
Phyllaphis fagi
Blåbær (Vaccinium myrtillus)
Blåbær
Vaccinium myrtillus
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Døgnflue ubest. (Ephemeroptera indet.)
Døgnflue ubest.
Ephemeroptera indet.
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Frøbid (Hydrocharis morsus-ranae)
Frøbid
Hydrocharis morsus-ranae
Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
Acalitus stenaspis
Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
Bøgefiltgalmide
Aceria nervisequa
Bøgekrusegalmyg (Phegomyia fagicola)
Bøgekrusegalmyg
Phegomyia fagicola
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Violetrandet Løber (Carabus violaceus)
Violetrandet Løber
Carabus violaceus
Dovenflue sp. (Sialis sp.)
Dovenflue sp.
Sialis sp.
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
Nemouridae ubest.
Nemouridae indet.
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Atrichopogon sp. (Atrichopogon sp.)
Atrichopogon sp.
Blå Oliebille (Meloe violaceus)
Blå Oliebille
Meloe violaceus
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Ramularia rubella (Ramularia rubella)
Ramularia rubella
Exomias pellucidus (Exomias pellucidus)
Exomias pellucidus
Skovarve (Moehringia trinervia)
Skovarve
Moehringia trinervia
Lille Foldsnegl (Clausilia bidentata)
Lille Foldsnegl
Clausilia bidentata
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Skov-Jomfruhår (Polytrichum formosum )
Skov-Jomfruhår
Polytrichum formosum
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Rustbrun Knappenålslav (Chaenotheca ferruginea)
Rustbrun Knappenålslav
Chaenotheca ferruginea
Sivbuk ubest. (Donaciinae indet)
Sivbuk ubest.
Donaciinae indet
Kiletusindben (Polydesmus complanatus)
Kiletusindben
Polydesmus complanatus
Ophyiulus pilosus (Ophyiulus pilosus)
Ophyiulus pilosus
Julus scandinavius (Julus scandinavius)
Julus scandinavius
Butsnudet Frø (Rana temporaria)
Butsnudet Frø
Rana temporaria
Hestesko-Vandnymfe (Coenagrion puella)
Hestesko-Vandnymfe
Coenagrion puella
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
Rhagonycha lignosa
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Hundeigle (Erpobdella octoculata)
Hundeigle
Erpobdella octoculata
Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
Skovmalakitbille
Malachius bipustulatus
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Othius punctulatus (Othius punctulatus)
Othius punctulatus
Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
Ocypus brunnipes
Hydroporus palustris (Hydroporus palustris)
Hydroporus palustris
Malthodes sp. (Malthodes sp.)
Malthodes sp.
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Phyllobius glaucus (Phyllobius glaucus)
Phyllobius glaucus
Cirkel-Jordfarveugle (Agrochola circellaris)
Cirkel-Jordfarveugle
Agrochola circellaris
Lysebrun Skovcikade (Speudotettix subfusculus)
Lysebrun Skovcikade
Speudotettix subfusculus
Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
Grammotaulius nigropunctatus
Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
Glyphotaelius pellucidus

De senest indberettede arter i Naturbasen: