Observation af Skvalderkålbladloppe

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
8. maj 2016


Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis) 1 imago


Hovedstaden



Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Majblomst (Maianthemum bifolium)
Majblomst
Maianthemum bifolium
Skovstjerne (Trientalis europaea)
Skovstjerne
Trientalis europaea
Blå Oliebille (Meloe violaceus)
Blå Oliebille
Meloe violaceus
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Stålorm (Anguis fragilis)
Stålorm
Anguis fragilis
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Sortspætte (Dryocopus martius)
Sortspætte
Dryocopus martius
Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
Drassyllus sp.
Klatrende Lærkespore (Ceratocapnos claviculata)
Klatrende Lærkespore
Ceratocapnos claviculata
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Dådyr (Dama dama)
Dådyr
Dama dama
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Anemonebrand (Urocystis anemones)
Anemonebrand
Urocystis anemones
Ochropsora ariae (Ochropsora ariae)
Ochropsora ariae
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Vand-Skræppe (Rumex hydrolapathum)
Vand-Skræppe
Rumex hydrolapathum
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Blå Oliebille (Meloe violaceus)
Blå Oliebille
Meloe violaceus
Ørnebregne (Pteridium aquilinum)
Ørnebregne
Pteridium aquilinum
Birkeporesvamp (Piptoporus betulinus)
Birkeporesvamp
Piptoporus betulinus
Solbær (Ribes nigrum)
Solbær
Ribes nigrum
Almindelig Milturt (Chrysosplenium alternifolium)
Almindelig Milturt
Chrysosplenium alternifolium
Hundegræsrust (Uromyces dactylidis)
Hundegræsrust
Uromyces dactylidis
Vorterod (Ranunculus ficaria)
Vorterod
Ranunculus ficaria
Rhizobium radiobacter (Rhizobium radiobacter)
Rhizobium radiobacter
Skinnende Støvpude (Reticularia lycoperdon)
Skinnende Støvpude
Reticularia lycoperdon
Skov-Padderok (Equisetum sylvaticum)
Skov-Padderok
Equisetum sylvaticum
Krat-Viol (Viola riviniana)
Krat-Viol
Viola riviniana
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Strudsvinge (Matteuccia struthiopteris)
Strudsvinge
Matteuccia struthiopteris
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Skovørentvist ubest. (Chelidurella sp.)
Skovørentvist ubest.
Chelidurella sp.
Håret Frytle (Luzula pilosa)
Håret Frytle
Luzula pilosa
Psylliodes sp. (Psylliodes sp.)
Psylliodes sp.
Ectinus aterrimus (Ectinus aterrimus)
Ectinus aterrimus
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
Sommerfuglemyg ubest.
Psychodidae indet.
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Hvid Snerre (Galium mollugo)
Hvid Snerre
Galium mollugo
Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
Phyllonorycter maestingella
Forårsmejer (Platybunus triangularis)
Forårsmejer
Platybunus triangularis
Skov-Springklap (Cardamine flexuosa)
Skov-Springklap
Cardamine flexuosa
Roset-Springklap (Cardamine hirsuta)
Roset-Springklap
Cardamine hirsuta
Forårsmeta (Metellina mengei)
Forårsmeta
Metellina mengei
Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
Euophrys frontalis
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
Stiv Ruslædersvamp
Hymenochaete rubiginosa
Atrichopogon sp. (Atrichopogon sp.)
Atrichopogon sp.
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Tipula submarmorata (Tipula submarmorata)
Tipula submarmorata
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
Trixagus dermestoides
Stor broget kuglebænkebider (Armadillidium pictum)
Stor broget kuglebænkebider
Armadillidium pictum
Fluebuk (Molorchus minor)
Fluebuk
Molorchus minor
Almindelig Akeleje (Aquilegia vulgaris)
Almindelig Akeleje
Aquilegia vulgaris
Tusindtop (Sorbaria sorbifolia)
Tusindtop
Sorbaria sorbifolia
Entyloma chrysosplenii (Entyloma chrysosplenii)
Entyloma chrysosplenii
Forårs-Stilkporesvamp (Polyporus ciliatus)
Forårs-Stilkporesvamp
Polyporus ciliatus
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata

De senest indberettede arter i Naturbasen: