Observation af Stenus binotatus

Indberettet af: Yvonne Engmann
30 visninger
17. marts 2016


Stenus binotatus 1 Imago


Sjælland


bestemt af Ebbe Kristensen



Stenus binotatus (Stenus binotatus)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Lille Skøjteløber (Gerris argentatus)
Lille Skøjteløber
Gerris argentatus
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Forskelligfarvet Guldbille (Chrysolina polita)
Forskelligfarvet Guldbille
Chrysolina polita
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandbænkebider
Asellus aquaticus
Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
Vårflue ubest.
Trichoptera indet.
Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
Dværgrygsvømmer
Plea minutissima
Gærde-Kartebolle (Dipsacus fullonum)
Gærde-Kartebolle
Dipsacus fullonum
Judaspenge (Lunaria annua)
Judaspenge
Lunaria annua
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Cyclopoida, Ubest (Cyclopoida, Indet)
Cyclopoida, Ubest
Cyclopoida, Indet
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Erantis (Eranthis hyemalis)
Erantis
Eranthis hyemalis
Almindelig Bakketidsel (Carlina vulgaris)
Almindelig Bakketidsel
Carlina vulgaris
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Gul Krokus (Crocus x stellaris)
Gul Krokus
Crocus x stellaris
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Italiensk Arum (Arum italicum)
Italiensk Arum
Arum italicum
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Colymbetes sp. (Colymbetes sp.)
Colymbetes sp.
Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
Atomaria mesomela
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
Aphthona lutescens
Haliplus sp. (Haliplus sp.)
Haliplus sp.
Hydroporus figuratus (Hydroporus figuratus)
Hydroporus figuratus
Tubulifera ubest. (Tubulifera indet.)
Tubulifera ubest.
Tubulifera indet.
Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
Vandrøver
Ilyocoris cimicoides
Apion astragali (Apion astragali)
Apion astragali
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Strandrovbille (Cafius xantholoma)
Strandrovbille
Cafius xantholoma
Euconnus rutilipennis (Euconnus rutilipennis)
Euconnus rutilipennis
Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
Brachygluta fossulata
Pelenomus quadrituberculatus (Pelenomus quadrituberculatus)
Pelenomus quadrituberculatus
Fagniezia impressa (Fagniezia impressa)
Fagniezia impressa
Graptodytes granularis (Graptodytes granularis)
Graptodytes granularis
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Noterus clavicornis (Noterus clavicornis)
Noterus clavicornis
Kommentar til turen:
  • Hyggelig tur sammen med Finn Krone og Ebbe Kristensen. :-)

De senest indberettede arter i Naturbasen: