Observation af Xestoiulus laeticollis

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
4 visninger
9. marts 2016


Xestoiulus laeticollis 1


Sjælland



Xestoiulus laeticollis (Xestoiulus laeticollis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Rørdrum (Botaurus stellaris)
Rørdrum
Botaurus stellaris
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
Almindelig Østershat
Pleurotus ostreatus
Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
Toppet Lappedykker
Podiceps cristatus
Taffeland (Aythya ferina)
Taffeland
Aythya ferina
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
Askeblomstgalmide
Aceria fraxinivora
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Vorterod (Ranunculus ficaria)
Vorterod
Ranunculus ficaria
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandbænkebider
Asellus aquaticus
Fløjlsfod sp. (Flammulina sp.)
Fløjlsfod sp.
Flammulina sp.
Tagrørglasmide (Steneotarsonemus phragmitidis)
Tagrørglasmide
Steneotarsonemus phragmitidis
Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
Flad Lakporesvamp
Ganoderma applanatum
Elle-Spejlporesvamp (Mensularia radiata)
Elle-Spejlporesvamp
Mensularia radiata
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Hvinand (Bucephala clangula)
Hvinand
Bucephala clangula
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Pibeand (Anas penelope)
Pibeand
Anas penelope
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Klar Bævretop (Exidia nucleata)
Klar Bævretop
Exidia nucleata
Råge (Corvus frugilegus)
Råge
Corvus frugilegus
Rhizobium radiobacter (Rhizobium radiobacter)
Rhizobium radiobacter
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Almindelig Kortkapsel (Brachythecium rutabulum)
Almindelig Kortkapsel
Brachythecium rutabulum
Bølget Krybstjerne (Plagiomnium undulatum)
Bølget Krybstjerne
Plagiomnium undulatum
Galle-Platfodsflue (Agathomyia wankowiczii)
Galle-Platfodsflue
Agathomyia wankowiczii
Kandis-Bævretop (Exidia saccharina)
Kandis-Bævretop
Exidia saccharina
Have-Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum)
Have-Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
Rødmende Læderporesvamp
Trametes confragosa
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
Blød Begporesvamp
Datronia mollis
Gul Iris (Iris pseudacorus)
Gul Iris
Iris pseudacorus
Sprækkehinde (Cylindrobasidium laeve)
Sprækkehinde
Cylindrobasidium laeve
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Enkytræ (Enchytraeidae indet.)
Enkytræ
Enchytraeidae indet.
Skovsnegl/Dræbersnegl ubest., samt bastarder  (Arion ater / rufus / vulgaris / empiricorum)
Skovsnegl/Dræbersnegl ubest., samt bastarder
Arion ater / rufus / vulgaris / empiricorum
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Mellemskarv (Phalacrocorax carbo sinensis)
Mellemskarv
Phalacrocorax carbo sinensis
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Arthrocnodax fraxinellus (Arthrocnodax fraxinellus)
Arthrocnodax fraxinellus
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Melanotus sp. (Melanotus sp.)
Melanotus sp.
Skovregnorm (Lumbricus rubellus)
Skovregnorm
Lumbricus rubellus
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Glinsende Baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
Glinsende Baldakinspinder
Microlinyphia pusilla
Tipula sp. (Tipula sp.)
Tipula sp.
Almindelig Sumpløber (Badister bullatus)
Almindelig Sumpløber
Badister bullatus
Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
Tropiphorus elevatus
Ophyiulus pilosus (Ophyiulus pilosus)
Ophyiulus pilosus
Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
Hygronoma dimidiata
Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
Anthobium atrocephalum
Philonthus decorus (Philonthus decorus)
Philonthus decorus
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae

De senest indberettede arter i Naturbasen: