Observation af Wachtliella stachydis

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
27. juni 2015


Wachtliella stachydis 50 uden alder galler


Syddanmark



Wachtliella stachydis (Wachtliella stachydis)
På skovgaltetand Foto: Linda KjærThomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Strandtudse (Epidalea calamita)
Strandtudse
Epidalea calamita
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Skarntyde (Conium maculatum)
Skarntyde
Conium maculatum
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Strandarve (Honckenya peploides)
Strandarve
Honckenya peploides
Strandkål (Crambe maritima)
Strandkål
Crambe maritima
Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
Stor Strandsnegl
Littorina littorea
Bidende Stenurt (Sedum acre)
Bidende Stenurt
Sedum acre
Strand-Kamille (Tripleurospermum maritimum)
Strand-Kamille
Tripleurospermum maritimum
Strandmalurt (Seriphidium maritimum)
Strandmalurt
Seriphidium maritimum
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Fjordterne (Sterna hirundo)
Fjordterne
Sterna hirundo
Strand-Mandstro (Eryngium maritimum)
Strand-Mandstro
Eryngium maritimum
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Marehalm (Leymus arenarius)
Marehalm
Leymus arenarius
Baltisk Strandsennep (Cakile maritima ssp. baltica)
Baltisk Strandsennep
Cakile maritima ssp. baltica
Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
Stor Præstekrave
Charadrius hiaticula
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Ager-Snerle (Convolvulus arvensis)
Ager-Snerle
Convolvulus arvensis
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Fliget Vejbred (Plantago coronopus)
Fliget Vejbred
Plantago coronopus
Stormmåge (Larus canus)
Stormmåge
Larus canus
Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
Toppet Skallesluger
Mergus serrator
Raps (Brassica napus ssp. napus)
Raps
Brassica napus ssp. napus
Almindelig Salturt (Salicornia europaea)
Almindelig Salturt
Salicornia europaea
Sandkryb (Glaux maritima)
Sandkryb
Glaux maritima
Tigger-Ranunkel (Ranunculus sceleratus)
Tigger-Ranunkel
Ranunculus sceleratus
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
Tidsel-Tvecellerust
Puccinia punctiformis
Strandtudse (Epidalea calamita)
Strandtudse
Epidalea calamita
Strandtudse (Epidalea calamita)
Strandtudse
Epidalea calamita
Kugle-Museurt (Filago vulgaris)
Kugle-Museurt
Filago vulgaris
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Lancetbladet Ærenpris (Veronica anagallis-aquatica)
Lancetbladet Ærenpris
Veronica anagallis-aquatica
Øresnegl (Radix auricularia)
Øresnegl
Radix auricularia
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Butsnudet Frø (Rana temporaria)
Butsnudet Frø
Rana temporaria
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Have-Skorsonér (Scorzonera hispanica)
Have-Skorsonér
Scorzonera hispanica
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
Cantharis cryptica
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Malthodes minimus (Malthodes minimus)
Malthodes minimus
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Brun Cikoriebladlus (Uroleucon cichorii)
Brun Cikoriebladlus
Uroleucon cichorii
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Brushane (Philomachus pugnax)
Brushane
Philomachus pugnax
Skov-Løg (Allium scorodoprasum)
Skov-Løg
Allium scorodoprasum
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Pegomya sp. (Pegomya sp.)
Pegomya sp.
Lille Stråsækbærer (Psyche casta)
Lille Stråsækbærer
Psyche casta
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Sankthansurt s.l. (Hylotelephium telephium s.l.)
Sankthansurt s.l.
Hylotelephium telephium s.l.
Cordylepherus viridis (Cordylepherus viridis)
Cordylepherus viridis
Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
Almindelig Zebraedderkop
Salticus scenicus
Brun Svinemælkbladlus (Uroleucon sonchi)
Brun Svinemælkbladlus
Uroleucon sonchi
Carrageentang (Chondrus crispus)
Carrageentang
Chondrus crispus
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Lille Rosenbladhveps (Blennocampa phyllocolpa)
Lille Rosenbladhveps
Blennocampa phyllocolpa
Kugleløber (Omophron limbatum)
Kugleløber
Omophron limbatum
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
Sommerfuglemyg ubest.
Psychodidae indet.
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Tvetandbladbille (Chrysolina fastuosa)
Tvetandbladbille
Chrysolina fastuosa
Ager-Stedmoderblomst (Viola arvensis)
Ager-Stedmoderblomst
Viola arvensis
Almindelig Engelsød (Polypodium vulgare)
Almindelig Engelsød
Polypodium vulgare
Dag-Pragtstjerne (Silene dioica)
Dag-Pragtstjerne
Silene dioica
Empis sp. (Empis sp.)
Empis sp.
Selje-Røn (Sorbus intermedia)
Selje-Røn
Sorbus intermedia
Gåsebille (Phyllopertha horticola)
Gåsebille
Phyllopertha horticola
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Blommepung (Taphrina pruni)
Blommepung
Taphrina pruni
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Taphrina populina (Taphrina populina)
Taphrina populina
Andricus curvator (Andricus curvator)
Andricus curvator
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Skinnende Møggraver (Onthophagus coenobita)
Skinnende Møggraver
Onthophagus coenobita
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Hætte-Rosetlav (Physcia adscendens)
Hætte-Rosetlav
Physcia adscendens
Græsbladet Fladstjerne (Stellaria graminea)
Græsbladet Fladstjerne
Stellaria graminea
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Have-Ribs (Ribes rubrum)
Have-Ribs
Ribes rubrum
Stor Stikkelsbærbladhveps (Nematus ribesii)
Stor Stikkelsbærbladhveps
Nematus ribesii
Phragmidium mucronatum/tuberculatum (Phragmidium mucronatum/tuberculatum)
Phragmidium mucronatum/tuberculatum
Firkløft (Cotula coronopifolia)
Firkløft
Cotula coronopifolia
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Strandgåsefod (Suaeda maritima)
Strandgåsefod
Suaeda maritima
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Dunet Dueurt (Epilobium parviflorum)
Dunet Dueurt
Epilobium parviflorum
Toårig Høgeskæg (Crepis biennis)
Toårig Høgeskæg
Crepis biennis
Krysantemumminérflue (Chromatomyia syngenesiae)
Krysantemumminérflue
Chromatomyia syngenesiae
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Vand-Skræppe (Rumex hydrolapathum)
Vand-Skræppe
Rumex hydrolapathum
Samel (Samolus valerandi)
Samel
Samolus valerandi
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Agromyza anthracina (Agromyza anthracina)
Agromyza anthracina
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Dansk Kokleare (Cochlearia danica)
Dansk Kokleare
Cochlearia danica
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
Tabanus autumnalis
Krybende Potentil (Potentilla reptans)
Krybende Potentil
Potentilla reptans
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Anaspis sp. (Anaspis sp.)
Anaspis sp.
Nephrotoma flavescens (Nephrotoma flavescens)
Nephrotoma flavescens
Ranunkelrodlus (Thecabius affinis)
Ranunkelrodlus
Thecabius affinis
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Høgeskægbladlus (Uroleucon grossum)
Høgeskægbladlus
Uroleucon grossum
Berliner-Poppel (Populus x berolinensis)
Berliner-Poppel
Populus x berolinensis
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Almindelig Firling (Sagina procumbens)
Almindelig Firling
Sagina procumbens
Markarve (Arenaria serpyllifolia)
Markarve
Arenaria serpyllifolia
Pterostichus sp. (Pterostichus sp.)
Pterostichus sp.
Stor Glansløber (Bembidion tetracolum)
Stor Glansløber
Bembidion tetracolum
Stor Stumpbille (Hister unicolor)
Stor Stumpbille
Hister unicolor

De senest indberettede arter i Naturbasen: