Observation af Grøn Fluesvamp

Observatør: Eva Olsen
Indberettet af Eva Scheel · 1 visning
7. september 2014


Grøn Fluesvamp (Amanita phalloides) talrig


Syddanmark


Tur med Martin Reimers & Marianne Siticum



Grøn Fluesvamp (Amanita phalloides)
Foto: Eva Olsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Gåsepotentil (Argentina anserina)
Gåsepotentil
Argentina anserina
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Foder-Kulsukker (Symphytum x uplandicum)
Foder-Kulsukker
Symphytum x uplandicum
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Kær-Svinemælk (Sonchus palustris)
Kær-Svinemælk
Sonchus palustris
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Stor Nælde var. dioica (Urtica dioica var. dioica)
Stor Nælde var. dioica
Urtica dioica var. dioica
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Slåen (Prunus spinosa)
Slåen
Prunus spinosa
Almindelig Sølv-Potentil (Potentilla argentea var. argentea)
Almindelig Sølv-Potentil
Potentilla argentea var. argentea
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Almindelig Vedbend (Hedera helix)
Almindelig Vedbend
Hedera helix
Kruset Skræppe (Rumex crispus)
Kruset Skræppe
Rumex crispus
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Skræpperust (Uromyces rumicis)
Skræpperust
Uromyces rumicis
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Almindelig Mangeløv (Dryopteris filix-mas)
Almindelig Mangeløv
Dryopteris filix-mas
Skovmærke (Galium odoratum)
Skovmærke
Galium odoratum
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Almindelig Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. aviculare)
Almindelig Vej-Pileurt
Polygonum aviculare ssp. aviculare
Ager-Svinemælk (Sonchus arvensis)
Ager-Svinemælk
Sonchus arvensis
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Panter-Fluesvamp (Amanita pantherina)
Panter-Fluesvamp
Amanita pantherina
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Almindelig Bjørneklo (Heracleum sphondylium ssp. sphondylium)
Almindelig Bjørneklo
Heracleum sphondylium ssp. sphondylium
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Almindelig Knopurt (Centaurea jacea)
Almindelig Knopurt
Centaurea jacea
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Rød Hestehov (Petasites hybridus)
Rød Hestehov
Petasites hybridus
Liden Burre (Arctium minus)
Liden Burre
Arctium minus
Marehalm (Leymus arenarius)
Marehalm
Leymus arenarius
Almindelig Gærde-Snerle (Calystegia sepium ssp. sepium)
Almindelig Gærde-Snerle
Calystegia sepium ssp. sepium
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Kær-Galtetand (Stachys palustris)
Kær-Galtetand
Stachys palustris
Strand-Kamille (Tripleurospermum maritimum)
Strand-Kamille
Tripleurospermum maritimum
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Strand-Mælde (Atriplex littoralis)
Strand-Mælde
Atriplex littoralis
Skov-Jordbær (Fragaria vesca)
Skov-Jordbær
Fragaria vesca
Søsalat (Ulva lactuca)
Søsalat
Ulva lactuca
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Savtang (Fucus serratus)
Savtang
Fucus serratus
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Strandarve (Honckenya peploides)
Strandarve
Honckenya peploides
Avnbøg (Carpinus betulus)
Avnbøg
Carpinus betulus
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Stikkelsbær (Ribes uva-crispa)
Stikkelsbær
Ribes uva-crispa
Brombær/Hasselbrombær ubest. (Rubus sect. Rubus/Corylifolii)
Brombær/Hasselbrombær ubest.
Rubus sect. Rubus/Corylifolii
Øret Pil (Salix aurita)
Øret Pil
Salix aurita
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig Strandkrabbe
Carcinus maenas
Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
Almindelig Sandmusling
Mya arenaria
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Rød-Kløver (Trifolium pratense)
Rød-Kløver
Trifolium pratense
Almindelig Bakketidsel (Carlina vulgaris)
Almindelig Bakketidsel
Carlina vulgaris
Strand-Mandstro (Eryngium maritimum)
Strand-Mandstro
Eryngium maritimum
Almindelig Kællingetand (Lotus corniculatus)
Almindelig Kællingetand
Lotus corniculatus
Liden Klokke (Campanula rotundifolia)
Liden Klokke
Campanula rotundifolia
Almindelig Hjertemusling (Cerastoderma edule)
Almindelig Hjertemusling
Cerastoderma edule
Stor Strandsnegl (Littorina littorea)
Stor Strandsnegl
Littorina littorea
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Tangloppe sp. (Gammarus sp.)
Tangloppe sp.
Gammarus sp.
Håret Høgeurt (Pilosella officinarum)
Håret Høgeurt
Pilosella officinarum
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Rynket Rose (Rosa rugosa)
Rynket Rose
Rosa rugosa
Baltisk Strandsennep (Cakile maritima ssp. baltica)
Baltisk Strandsennep
Cakile maritima ssp. baltica
Strandkål (Crambe maritima)
Strandkål
Crambe maritima
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
Sværtende Skørhat
Russula nigricans
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Sitka-Gran (Picea sitchensis)
Sitka-Gran
Picea sitchensis
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Læge-Ærenpris (Veronica officinalis)
Læge-Ærenpris
Veronica officinalis
Violet Ametysthat (Laccaria amethystina)
Violet Ametysthat
Laccaria amethystina
Skrubtudse (Bufo bufo)
Skrubtudse
Bufo bufo
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
Krystal-Støvbold
Lycoperdon perlatum
Okkergul Skørhat (Russula ochroleuca)
Okkergul Skørhat
Russula ochroleuca
Smalbladet Høgeurt (Hieracium umbellatum)
Smalbladet Høgeurt
Hieracium umbellatum
Glat Burre (Arctium lappa)
Glat Burre
Arctium lappa
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
Rødmende Læderporesvamp
Trametes confragosa
Vorte-Birk (Betula pendula)
Vorte-Birk
Betula pendula
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Munk (Sylvia atricapilla)
Munk
Sylvia atricapilla
Mose-Bunke (Deschampsia cespitosa)
Mose-Bunke
Deschampsia cespitosa
Miliegræs (Milium effusum)
Miliegræs
Milium effusum
Butsnudet Frø/Spidssnudet Frø/Springfrø (Rana sp.)
Butsnudet Frø/Spidssnudet Frø/Springfrø
Rana sp.
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
Stor Løghat
Mycetinis alliaceus
Spiselig Rørhat (Boletus edulis)
Spiselig Rørhat
Boletus edulis
Hvidsprukken Rørhat (Xerocomellus porosporus)
Hvidsprukken Rørhat
Xerocomellus porosporus
Avnbøg-Mælkehat (Lactarius circellatus)
Avnbøg-Mælkehat
Lactarius circellatus
Avnbøg-Skælrørhat (Leccinum pseudoscabrum)
Avnbøg-Skælrørhat
Leccinum pseudoscabrum
Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)
Kam-Troldkølle
Clavulina coralloides
Blågrå Skørhat (Russula parazurea)
Blågrå Skørhat
Russula parazurea
Orangerød Skørhat (Russula velenovskyi)
Orangerød Skørhat
Russula velenovskyi
Punktstokket Indigo-Rørhat (Neoboletus luridiformis)
Punktstokket Indigo-Rørhat
Neoboletus luridiformis
Dråbeplettet Mælkehat (Lactarius blennius)
Dråbeplettet Mælkehat
Lactarius blennius
Stor Skørhat (Russula olivacea)
Stor Skørhat
Russula olivacea
Rød Skovsnegl (Arion rufus)
Rød Skovsnegl
Arion rufus
Kugleknoldet Fluesvamp (Amanita citrina var. Alba)
Kugleknoldet Fluesvamp
Amanita citrina var. Alba
Rød Ametysthat (Laccaria laccata)
Rød Ametysthat
Laccaria laccata
Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
Blegblå Kødporesvamp
Postia alni
Rank Koralsvamp (Ramaria stricta)
Rank Koralsvamp
Ramaria stricta
Hunde-Stinksvamp (Mutinus caninus)
Hunde-Stinksvamp
Mutinus caninus
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Brun Skælrørhat (Leccinum scabrum)
Brun Skælrørhat
Leccinum scabrum
Stilket Bronzeblad (Rodgersia podophylla)
Stilket Bronzeblad
Rodgersia podophylla
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Gråhvid Melhat (Clitopilus prunulus)
Gråhvid Melhat
Clitopilus prunulus
Almindelig Pælerodshat (Xerula radicata)
Almindelig Pælerodshat
Xerula radicata
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
Knippe-Svovlhat
Hypholoma fasciculare
Mørkbladet Huesvamp (Mycena pelianthina)
Mørkbladet Huesvamp
Mycena pelianthina
Brunstokket Rørhat (Imleria badia)
Brunstokket Rørhat
Imleria badia
Brombærgalmide (Acalitus essigi)
Brombærgalmide
Acalitus essigi
Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
Foranderlig Skælhat
Kuehneromyces mutabilis
Almindelig Blækhat (Coprinopsis atramentaria)
Almindelig Blækhat
Coprinopsis atramentaria
Bestøvlet Fladhat (Gymnopus peronatus)
Bestøvlet Fladhat
Gymnopus peronatus
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Almindelig Bingelurt (Mercurialis perennis)
Almindelig Bingelurt
Mercurialis perennis
Skov-Hanekro (Galeopsis bifida)
Skov-Hanekro
Galeopsis bifida
Almindelig Lungeurt (Pulmonaria obscura)
Almindelig Lungeurt
Pulmonaria obscura
Almindelig Gærde-Vikke (Vicia sepium var. sepium)
Almindelig Gærde-Vikke
Vicia sepium var. sepium
Pile-Kornel (Cornus sericea)
Pile-Kornel
Cornus sericea
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Fibret Flammehat (Gymnopilus spectabilis)
Fibret Flammehat
Gymnopilus spectabilis
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: