Observation af Klokkefrø

Indberettet af: Thomas Kehlet
2 visninger
10. maj 2011
NT IV II

Klokkefrø (Bombina bombina) 25 kvæk


Sjælland



Klokkefrø (Bombina bombina)
Foto: Thomas Kehlet
Klokkefrø (Bombina bombina)
Foto: Thomas Kehlet
Klokkefrø (Bombina bombina)
Skræmt klokkefrø, der dykker og svømmer væk med bugen opad for at vise sine for rovdyr afskækkende farver. Foto: Thomas Kehlet

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
Klitgraveedderkop
Arctosa perita
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Ellesnudebille (Cryptorhynchus lapathi)
Ellesnudebille
Cryptorhynchus lapathi
Prasocuris phellandrii (Prasocuris phellandrii)
Prasocuris phellandrii
Prasocuris phellandrii
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Blankplettet Tandbuk (Rhagium mordax)
Blankplettet Tandbuk
Rhagium mordax
Skræntskyggebille (Opatrum sabulosum)
Skræntskyggebille
Opatrum sabulosum
Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
Gulrandet Kvikløber
Agonum marginatum
Ectinus aterrimus (Ectinus aterrimus)
Ectinus aterrimus
Ectinus aterrimus
Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
Metallisk Sandløber
Harpalus affinis
Stillits (Carduelis carduelis)
Stillits
Carduelis carduelis
Bynkefugl (Saxicola rubetra)
Bynkefugl
Saxicola rubetra
Tornsanger (Sylvia communis)
Tornsanger
Sylvia communis
Rørhøg (Circus aeruginosus)
Rørhøg
Circus aeruginosus
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Storspove (Numenius arquata)
Storspove
Numenius arquata
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Strandklanner (Dermestes szekessyi)
Strandklanner
Dermestes szekessyi
Grøn Fløjlsløber (Chlaenius nigricornis)
Grøn Fløjlsløber
Chlaenius nigricornis
Kobbersmælder (Selatosomus aeneus)
Kobbersmælder
Selatosomus aeneus
Nakkehornet Møggraver (Onthophagus nuchicornis)
Nakkehornet Møggraver
Onthophagus nuchicornis
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
Lakrød Møgbille
Aphodius pedellus
Spraglet Damløber (Stenolophus teutonus)
Spraglet Damløber
Stenolophus teutonus
Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
Rødhalset Moseløber
Acupalpus flavicollis
Almindelig Oldenborre (Melolontha melolontha)
Almindelig Oldenborre
Melolontha melolontha
Matsort Møgbille (Aphodius ater)
Matsort Møgbille
Aphodius ater
Blå Libel (Libellula depressa)
Blå Libel
Libellula depressa
Grøn Øjenløber (Elaphrus riparius)
Grøn Øjenløber
Elaphrus riparius
Strandklanner (Dermestes szekessyi)
Strandklanner
Dermestes szekessyi
Trachyphloeus bifoveolatus (Trachyphloeus bifoveolatus)
Trachyphloeus bifoveolatus
Trachyphloeus bifoveolatus
Springfrø (Rana dalmatina)
Springfrø
Rana dalmatina
Håret Markløber (Harpalus rufipes)
Håret Markløber
Harpalus rufipes
Markglansløber (Bembidion lampros)
Markglansløber
Bembidion lampros
Lille Jordmøgbille (Aphodius plagiatus)
Lille Jordmøgbille
Aphodius plagiatus
Anthomyia sp. (Anthomyia sp.)
Anthomyia sp.
Anthomyia sp.
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
Gødnings-Dyndflue
Eristalinus sepulchralis
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Osmia sp. (Osmia sp.)
Osmia sp.
Osmia sp.
Dyschirius sp. (Dyschirius sp.)
Dyschirius sp.
Dyschirius sp.
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
Sortspringer sp.
Heliophanus sp.
Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
Måneplettet Møgkær
Sphaeridium lunatum
Engelskgræs (Armeria maritima)
Engelskgræs
Armeria maritima
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Lille Kranstæge (Sciocoris cursitans)
Lille Kranstæge
Sciocoris cursitans

De senest indberettede arter i Naturbasen: