Observation af Agromyza reptans

Indberettet af: Walther Gritsch
6 visninger
21. juni 2021


Agromyza reptans 10 Imago hanner+hunner


Hovedstaden


7 hanner og 3 hunner.



Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Billedet viser hannens genitalier set fra siden og nedefra. Foto: Walther Gritsch
Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Billedet viser det ejaculatoriske apodem. Foto: Walther Gritsch

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Alnetoidea alneti (Alnetoidea alneti)
Alnetoidea alneti
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Edwardsiana frustrator (Edwardsiana frustrator)
Edwardsiana frustrator
Edwardsiana prunicola (Edwardsiana prunicola)
Edwardsiana prunicola
Errastunus ocellaris (Errastunus ocellaris)
Errastunus ocellaris
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Euides basilinea (Euides basilinea)
Euides basilinea
Bøgemikrocikade (Fagocyba cruenta)
Bøgemikrocikade
Fagocyba cruenta
Kybos butleri (Kybos butleri)
Kybos butleri
Ellemikrocikade (Kybos smaragdulus)
Ellemikrocikade
Kybos smaragdulus
Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
Brun Sumpcikade
Macustus grisescens
Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
Oncopsis subangulata
Psammotettix confinis (Psammotettix confinis)
Psammotettix confinis
Ribautiana debilis (Ribautiana debilis)
Ribautiana debilis
Ribautiana debilis (Ribautiana debilis)
Ribautiana debilis
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Chrysopa perla (Chrysopa perla)
Chrysopa perla
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Elenchus tenuicornis (Elenchus tenuicornis)
Elenchus tenuicornis
Sylvicola punctatus (Sylvicola punctatus)
Sylvicola punctatus
Serromyia morio (Serromyia morio)
Serromyia morio
Symmerus annulatus (Symmerus annulatus)
Symmerus annulatus
Monocentrota lundstroemi (Monocentrota lundstroemi)
Monocentrota lundstroemi
Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
Orfelia nemoralis
Dicranomyia sera (Dicranomyia sera)
Dicranomyia sera
Epiphragma ocellare (Epiphragma ocellare)
Epiphragma ocellare
Euphylidorea dispar (Euphylidorea dispar)
Euphylidorea dispar
Gonomyia bifida (Gonomyia bifida)
Gonomyia bifida
Limonia phragmitidis (Limonia phragmitidis)
Limonia phragmitidis
Rhipidia maculata (Rhipidia maculata)
Rhipidia maculata
Symplecta stictica (Symplecta stictica)
Symplecta stictica
Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
Acnemia nitidicollis
Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
Acnemia nitidicollis
Allodia neglecta (Allodia neglecta)
Allodia neglecta
Cordyla brevicornis (Cordyla brevicornis)
Cordyla brevicornis
Cordyla crassicornis (Cordyla crassicornis)
Cordyla crassicornis
Cordyla pusilla (Cordyla pusilla)
Cordyla pusilla
Dynatosoma fuscicorne (Dynatosoma fuscicorne)
Dynatosoma fuscicorne
Leia fascipennis (Leia fascipennis)
Leia fascipennis
Leia fascipennis (Leia fascipennis)
Leia fascipennis
Mycetophila britannica (Mycetophila britannica)
Mycetophila britannica
Neoempheria striata (Neoempheria striata)
Neoempheria striata
Platurocypta punctum (Platurocypta punctum)
Platurocypta punctum
Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
Sceptonia nigra
Sceptonia nigra (Sceptonia nigra)
Sceptonia nigra
Sciophila lutea (Sciophila lutea)
Sciophila lutea
Trichonta apicalis (Trichonta apicalis)
Trichonta apicalis
Colobostema nigripenne (Colobostema nigripenne)
Colobostema nigripenne
Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
Nephrotoma appendiculata
Nephrotoma quadrifaria (Nephrotoma quadrifaria)
Nephrotoma quadrifaria
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Tipula lunata (Tipula lunata)
Tipula lunata
Stilobezzia antennalis (Stilobezzia antennalis)
Stilobezzia antennalis
Eng-skorpionflue (Panorpa vulgaris)
Eng-skorpionflue
Panorpa vulgaris
Lang Græsrovflue (Leptogaster cylindrica)
Lang Græsrovflue
Leptogaster cylindrica
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Rhagio tringarius (Rhagio tringarius)
Rhagio tringarius
Beris vallata (Beris vallata)
Beris vallata
Nemotelus nigrinus (Nemotelus nigrinus)
Nemotelus nigrinus
Nemotelus notatus (Nemotelus notatus)
Nemotelus notatus
Sargus cuprarius (Sargus cuprarius)
Sargus cuprarius
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
Tabanus autumnalis
Campsicnemus scambus (Campsicnemus scambus)
Campsicnemus scambus
Chrysotimus molliculus (Chrysotimus molliculus)
Chrysotimus molliculus
Chrysotus blepharosceles (Chrysotus blepharosceles)
Chrysotus blepharosceles
Chrysotus gramineus (Chrysotus gramineus)
Chrysotus gramineus
Chrysotus neglectus (Chrysotus neglectus)
Chrysotus neglectus
Chrysotus pulchellus (Chrysotus pulchellus)
Chrysotus pulchellus
Dolichopus brevipennis (Dolichopus brevipennis)
Dolichopus brevipennis
Dolichopus diadema (Dolichopus diadema)
Dolichopus diadema
Dolichopus festivus (Dolichopus festivus)
Dolichopus festivus
Dolichopus griseipennis (Dolichopus griseipennis)
Dolichopus griseipennis
Dolichopus latilimbatus (Dolichopus latilimbatus)
Dolichopus latilimbatus
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus sabinus (Dolichopus sabinus)
Dolichopus sabinus
Dolichopus simplex (Dolichopus simplex)
Dolichopus simplex
Dolichopus trivialis (Dolichopus trivialis)
Dolichopus trivialis
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Gymnopternus assimilis (Gymnopternus assimilis)
Gymnopternus assimilis
Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
Micromorphus albipes
Microphor anomalus (Microphor anomalus)
Microphor anomalus
Neurigona quadrifasciata (Neurigona quadrifasciata)
Neurigona quadrifasciata
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Scellus notatus (Scellus notatus)
Scellus notatus
Sciapus longulus (Sciapus longulus)
Sciapus longulus
Sympycnus pulicarius (Sympycnus pulicarius)
Sympycnus pulicarius
Sympycnus pulicarius (Sympycnus pulicarius)
Sympycnus pulicarius
Medetera cuspidata (Medetera cuspidata)
Medetera cuspidata
Medetera jacula (Medetera jacula)
Medetera jacula
Medetera truncorum (Medetera truncorum)
Medetera truncorum
Dryodromia testacea (Dryodromia testacea)
Dryodromia testacea
Empis livida (Empis livida)
Empis livida
Empis nigripes (Empis nigripes)
Empis nigripes
Empis nigripes (Empis nigripes)
Empis nigripes
Empis stercorea (Empis stercorea)
Empis stercorea
Stor Danseflue (Empis tessellata)
Stor Danseflue
Empis tessellata
Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
Phyllodromia melanocephala
Rhamphomyia barbata (Rhamphomyia barbata)
Rhamphomyia barbata
Rhamphomyia geniculata (Rhamphomyia geniculata)
Rhamphomyia geniculata
Hilara anglodanica (Hilara anglodanica)
Hilara anglodanica
Hilara longifurca (Hilara longifurca)
Hilara longifurca
Rhamphomyia longipes (Rhamphomyia longipes)
Rhamphomyia longipes
Bicellaria mera (Bicellaria mera)
Bicellaria mera
Bicellaria simplicipes (Bicellaria simplicipes)
Bicellaria simplicipes
Bicellaria vana (Bicellaria vana)
Bicellaria vana
Drapetis ephippiata (Drapetis ephippiata)
Drapetis ephippiata
Drapetis exilis (Drapetis exilis)
Drapetis exilis
Drapetis incompleta (Drapetis incompleta)
Drapetis incompleta
Leptopeza flavipes (Leptopeza flavipes)
Leptopeza flavipes
Ocydromia glabricula (Ocydromia glabricula)
Ocydromia glabricula
Oedalea hybotina (Oedalea hybotina)
Oedalea hybotina
Oedalea tibialis (Oedalea tibialis)
Oedalea tibialis
Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
Platypalpus agilis
Platypalpus albicornis (Platypalpus albicornis)
Platypalpus albicornis
Platypalpus annulipes (Platypalpus annulipes)
Platypalpus annulipes
Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
Platypalpus candicans
Platypalpus cothurnatus (Platypalpus cothurnatus)
Platypalpus cothurnatus
Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
Platypalpus cursitans
Platypalpus exilis (Platypalpus exilis)
Platypalpus exilis
Platypalpus laticinctus (Platypalpus laticinctus)
Platypalpus laticinctus
Platypalpus longicornis (Platypalpus longicornis)
Platypalpus longicornis
Platypalpus longiseta (Platypalpus longiseta)
Platypalpus longiseta
Platypalpus minutus (Platypalpus minutus)
Platypalpus minutus
Platypalpus niger (Platypalpus niger)
Platypalpus niger
Platypalpus notatus (Platypalpus notatus)
Platypalpus notatus
Platypalpus optivus (Platypalpus optivus)
Platypalpus optivus
Platypalpus pallidicornis (Platypalpus pallidicornis)
Platypalpus pallidicornis
Platypalpus pallidicornis (Platypalpus pallidicornis)
Platypalpus pallidicornis
Platypalpus pallipes (Platypalpus pallipes)
Platypalpus pallipes
Platypalpus pseudofulvipes (Platypalpus pseudofulvipes)
Platypalpus pseudofulvipes
Platypalpus ruficornis (Platypalpus ruficornis)
Platypalpus ruficornis
Tachydromia arrogans (Tachydromia arrogans)
Tachydromia arrogans
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Tachypeza nubila (Tachypeza nubila)
Tachypeza nubila
Tachypeza nubila (Tachypeza nubila)
Tachypeza nubila
Trichina bilobata (Trichina bilobata)
Trichina bilobata
Trichina clavipes (Trichina clavipes)
Trichina clavipes
Trichina pallipes (Trichina pallipes)
Trichina pallipes
Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
Køl-Svirreflue
Tropidia scita
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Almindelig Rodsvirreflue (Pipizella viduata)
Almindelig Rodsvirreflue
Pipizella viduata
Gulhannet Svirreflue (Xanthandrus comtus)
Gulhannet Svirreflue
Xanthandrus comtus
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Lang Græssvirreflue (Melanostoma scalare)
Lang Græssvirreflue
Melanostoma scalare
Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
Smal Bredfodsflue
Platycheirus angustatus
Rivellia syngenesiae (Rivellia syngenesiae)
Rivellia syngenesiae
Odinia boletina (Odinia boletina)
Odinia boletina
Almindelig Stankelbenflue (Calobata petronella)
Almindelig Stankelbenflue
Calobata petronella
Suillia affinis (Suillia affinis)
Suillia affinis
Suillia bicolor (Suillia bicolor)
Suillia bicolor
Trixoscelis obscurella (Trixoscelis obscurella)
Trixoscelis obscurella
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Sepsis orthocnemis (Sepsis orthocnemis)
Sepsis orthocnemis
Sepsis punctum (Sepsis punctum)
Sepsis punctum
Asteia concinna (Asteia concinna)
Asteia concinna
Lonchoptera lutea (Lonchoptera lutea)
Lonchoptera lutea
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Homoneura interstincta (Homoneura interstincta)
Homoneura interstincta
Homoneura notata (Homoneura notata)
Homoneura notata
Lyciella decipiens (Lyciella decipiens)
Lyciella decipiens
Sapromyza quadripunctata (Sapromyza quadripunctata)
Sapromyza quadripunctata
Clusiodes albimanus (Clusiodes albimanus)
Clusiodes albimanus
Gulerodsflue (Chamaepsila rosae)
Gulerodsflue
Chamaepsila rosae
Chamaepsila persimilis (Chamaepsila persimilis)
Chamaepsila persimilis
Phyllomyza securicornis (Phyllomyza securicornis)
Phyllomyza securicornis
Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
Scaptomyza pallida
Rapsflue (Scaptomyza flava)
Rapsflue
Scaptomyza flava
Pelina similis (Pelina similis)
Pelina similis
Philygria stictica (Philygria stictica)
Philygria stictica
Nostima picta (Nostima picta)
Nostima picta
Agromyza bromi (Agromyza bromi)
Agromyza bromi
Agromyza hendeli (Agromyza hendeli)
Agromyza hendeli
Agromyza prespana (Agromyza prespana)
Agromyza prespana
Agromyza rondensis (Agromyza rondensis)
Agromyza rondensis
Agromyza spenceri (Agromyza spenceri)
Agromyza spenceri
Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
Cerodontha angulata
Cerodontha atra (Cerodontha atra)
Cerodontha atra
Cerodontha biseta (Cerodontha biseta)
Cerodontha biseta
Cerodontha calamagrostidis (Cerodontha calamagrostidis)
Cerodontha calamagrostidis
Cerodontha denticornis (Cerodontha denticornis)
Cerodontha denticornis
Cerodontha fasciata (Cerodontha fasciata)
Cerodontha fasciata
Cerodontha flavocingulata (Cerodontha flavocingulata)
Cerodontha flavocingulata
Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
Cerodontha fulvipes
Cerodontha phragmitidis (Cerodontha phragmitidis)
Cerodontha phragmitidis
Cerodontha spencerae (Cerodontha spencerae)
Cerodontha spencerae
Cerodontha thunebergi  (Cerodontha thunebergi )
Cerodontha thunebergi
Chromatomyia milii (Chromatomyia milii)
Chromatomyia milii
Hexomyza cecidogena (Hexomyza cecidogena)
Hexomyza cecidogena
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Liriomyza graminivora (Liriomyza graminivora)
Liriomyza graminivora
Liriomyza infuscata (Liriomyza infuscata)
Liriomyza infuscata
Liriomyza pedestris (Liriomyza pedestris)
Liriomyza pedestris
Liriomyza pedestris (Liriomyza pedestris)
Liriomyza pedestris
Liriomyza pusilla (Liriomyza pusilla)
Liriomyza pusilla
Melanagromyza aenea (Melanagromyza aenea)
Melanagromyza aenea
Metopomyza flavonotata (Metopomyza flavonotata)
Metopomyza flavonotata
Metopomyza scutellata (Metopomyza scutellata)
Metopomyza scutellata
Metopomyza xanthaspis (Metopomyza xanthaspis)
Metopomyza xanthaspis
Ophiomyia cunctata (Ophiomyia cunctata)
Ophiomyia cunctata
Ophiomyia orbiculata (Ophiomyia orbiculata)
Ophiomyia orbiculata
Ophiomyia pulicaria (Ophiomyia pulicaria)
Ophiomyia pulicaria
Ophiomyia pulicaria (Ophiomyia pulicaria)
Ophiomyia pulicaria
Phytobia cambii (Phytobia cambii)
Phytobia cambii
Anevrina thoracica (Anevrina thoracica)
Anevrina thoracica
Anevrina unispinosa (Anevrina unispinosa)
Anevrina unispinosa
Conicera floricola (Conicera floricola)
Conicera floricola
Conicera tibialis (Conicera tibialis)
Conicera tibialis
Diplonevra florescens (Diplonevra florescens)
Diplonevra florescens
Diplonevra funebris (Diplonevra funebris)
Diplonevra funebris
Diplonevra funebris (Diplonevra funebris)
Diplonevra funebris
Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
Diplonevra nitidula
Megaselia nigriceps (Megaselia nigriceps)
Megaselia nigriceps
Megaselia plurispinulosa (Megaselia plurispinulosa)
Megaselia plurispinulosa
Metopina galeata (Metopina galeata)
Metopina galeata
Pseudacteon formicarum (Pseudacteon formicarum)
Pseudacteon formicarum
Pseudacteon formicarum (Pseudacteon formicarum)
Pseudacteon formicarum
Pseudacteon lundbecki (Pseudacteon lundbecki)
Pseudacteon lundbecki
Spiniphora excisa (Spiniphora excisa)
Spiniphora excisa
Cephalops straminipes (Cephalops straminipes)
Cephalops straminipes
Cephalops semifumosus (Cephalops semifumosus)
Cephalops semifumosus
Chalarus latifrons (Chalarus latifrons)
Chalarus latifrons
Chalarus pughi (Chalarus pughi)
Chalarus pughi
Dorylomorpha fennica (Dorylomorpha fennica)
Dorylomorpha fennica
Eudorylas obliquus (Eudorylas obliquus)
Eudorylas obliquus
Eudorylas ruralis (Eudorylas ruralis)
Eudorylas ruralis
Copromyza stercoraria (Copromyza stercoraria)
Copromyza stercoraria
Crumomyia fimetaria (Crumomyia fimetaria)
Crumomyia fimetaria
Ischiolepta pusilla (Ischiolepta pusilla)
Ischiolepta pusilla
Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
Minilimosina guestphalica
Minilimosina guestphalica (Minilimosina guestphalica)
Minilimosina guestphalica
Minilimosina v-atrum (Minilimosina v-atrum)
Minilimosina v-atrum
Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
Opacifrons coxata
Pullimosina moesta (Pullimosina moesta)
Pullimosina moesta
Pullimosina pullula (Pullimosina pullula)
Pullimosina pullula
Rachispoda lutosa (Rachispoda lutosa)
Rachispoda lutosa
Spelobia clunipes (Spelobia clunipes)
Spelobia clunipes
Spelobia nana (Spelobia nana)
Spelobia nana
Spelobia palmata (Spelobia palmata)
Spelobia palmata
Sphaerocera monilis (Sphaerocera monilis)
Sphaerocera monilis
Minilimosina secundaria (Minilimosina secundaria)
Minilimosina secundaria
Valenzuela gynapterus (Valenzuela gynapterus)
Valenzuela gynapterus
Valenzuela atricornis (Valenzuela atricornis)
Valenzuela atricornis
Loensia fasciata (Loensia fasciata)
Loensia fasciata
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Gulvinget Snylteflue (Zophomyia temula)
Gulvinget Snylteflue
Zophomyia temula
Siphona geniculata (Siphona geniculata)
Siphona geniculata
Siphona cristata (Siphona cristata)
Siphona cristata
Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
Scathophaga suilla
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Cordilura pubera (Cordilura pubera)
Cordilura pubera
Cleigastra apicalis (Cleigastra apicalis)
Cleigastra apicalis
Sarcophaga variegata (Sarcophaga variegata)
Sarcophaga variegata
Sarcophaga sexpunctata (Sarcophaga sexpunctata)
Sarcophaga sexpunctata
Sarcophaga lehmanni (Sarcophaga lehmanni)
Sarcophaga lehmanni
Sarcophaga incisilobata (Sarcophaga incisilobata)
Sarcophaga incisilobata
Sarcophaga crassimargo (Sarcophaga crassimargo)
Sarcophaga crassimargo
Ravinia pernix (Ravinia pernix)
Ravinia pernix
Metopia campestris (Metopia campestris)
Metopia campestris
Schoenomyza litorella (Schoenomyza litorella)
Schoenomyza litorella
Phaonia tuguriorum (Phaonia tuguriorum)
Phaonia tuguriorum
Phaonia perdita (Phaonia perdita)
Phaonia perdita
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia errans (Phaonia errans)
Phaonia errans
Myospila meditabunda (Myospila meditabunda)
Myospila meditabunda
Mydaea nebulosa (Mydaea nebulosa)
Mydaea nebulosa
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Plantageflue (Hydrotaea irritans)
Plantageflue
Hydrotaea irritans
Helina setiventris (Helina setiventris)
Helina setiventris
Helina reversio (Helina reversio)
Helina reversio
Helina parcepilosa (Helina parcepilosa)
Helina parcepilosa
Helina obscurata (Helina obscurata)
Helina obscurata
Helina lasiophthalma (Helina lasiophthalma)
Helina lasiophthalma
Helina impuncta (Helina impuncta)
Helina impuncta
Helina evecta (Helina evecta)
Helina evecta
Helina depuncta (Helina depuncta)
Helina depuncta
Helina celsa (Helina celsa)
Helina celsa
Helina allotalla (Helina allotalla)
Helina allotalla
Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
Hebecnema umbratica
Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
Hebecnema umbratica
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Coenosia tigrina (Coenosia tigrina)
Coenosia tigrina
Coenosia tigrina (Coenosia tigrina)
Coenosia tigrina
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Coenosia mollicula (Coenosia mollicula)
Coenosia mollicula
Fannia sociella (Fannia sociella)
Fannia sociella
Fannia genualis (Fannia genualis)
Fannia genualis
Fannia armata (Fannia armata)
Fannia armata
Almindelig Klyngeflue (Pollenia rudis)
Almindelig Klyngeflue
Pollenia rudis
Pollenia pediculata (Pollenia pediculata)
Pollenia pediculata
Pollenia labialis (Pollenia labialis)
Pollenia labialis
Pollenia griseotomentosa (Pollenia griseotomentosa)
Pollenia griseotomentosa
Lucilia silvarum (Lucilia silvarum)
Lucilia silvarum
Pollenia angustigena (Pollenia angustigena)
Pollenia angustigena
Lucilia ampullacea (Lucilia ampullacea)
Lucilia ampullacea
Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
Pegoplata infirma
Pegomya winthemi (Pegomya winthemi)
Pegomya winthemi
Pegomya interruptella (Pegomya interruptella)
Pegomya interruptella
Pegomya calyptrata (Pegomya calyptrata)
Pegomya calyptrata
Pegomya caesia (Pegomya caesia)
Pegomya caesia
Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
Pegomya bicolor
Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
Paradelia intersecta
Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
Lasiomma seminitidum
Hylemyza partita (Hylemyza partita)
Hylemyza partita
Hylemya variata (Hylemya variata)
Hylemya variata
Hylemya vagans (Hylemya vagans)
Hylemya vagans
Hylemya urbica (Hylemya urbica)
Hylemya urbica
Eutrichota praepotens (Eutrichota praepotens)
Eutrichota praepotens
Botanophila biciliaris (Botanophila biciliaris)
Botanophila biciliaris
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Anthomyia liturata (Anthomyia liturata)
Anthomyia liturata
Anthomyia liturata (Anthomyia liturata)
Anthomyia liturata
Kommentar til turen:
  • Malaisefælde: Lat. 55.60393 Lon. 12.52903 fra 14/6 – 21/6 2021. Perioden var domineret af en kortvarig hedebølge med temperaturer på 25-30 grader. Det meget varme vejr satte ind den 17. og varede til og med den 20. Derpå markant dyk i temperaturen og kraftige regnbyger.
    Fælden er placeret i den nordlige ende af Kalvebod Fælled i en næsten rund åbning omkring 10 meter i diameter med 6-7 meter høje birketræer stående tæt rundtom.

De senest indberettede arter i Naturbasen: